DIERENARTS EEN DAG MET DEN OP PRAKTIJK EEN SPECIALE EO TOREPOR TAGE om het lichaam van de koe gelegd wordt, zoodat het bij stevig trekken dicht snoert. Het dier gaat dan van zelf liggen en de weide vormt daarbij De meeste stadsbewoners hebben geen idee van hetgeen in de diergeneeskundige praktijk op het platteland zooal komt kijken. Zeker, ze hebben misschien de dokter wel eens bij hun hond of poes gehad, maar daar houdt hun contact met de diergeneeskundige weten schap dan ook mede op. Van hetgeen bij de behan deling van het groote vee te pas komt, de verschillende moeilijkheden welke daarbij te over winnen zijn, de vermoeienissen waaraan de praktizeerende dieren arts geregeld blootgesteld is, het zijn allemaal dingen waarvan de bewoner van de groote stad geen notie heeft. Wij zijn daarom eens met een dierenarts mede op praktijk gegaan, teneinde onzen lezers een beeld te kunnen geven van hetgeen er zooal dagelijks op veterinair gebied in ons land gepresteerd wordt. et spreekt wel haast vanzelf, dat in de plattelandspraktijk de koeien den „hoofdschotel" vormen. Deze dieren worden niet alleen in groot aantal gehouden, maar door de intensieve prestaties, welke hun organisme in verband met de groote en langdurige melkgift moet leveren, zullen zij meer dan andere dieren het slachtoffer van velschillende ziekten en aandoeningen worden. Hier komt nog bij, dat vooral de laatste jaren het mond- en klauwzeer met steeds kortere tusschenpoozen onzen vee stapel geteisterd heeft en het zijn daarbij vooral weer de kooien, welke daarvan nog lang daarna de schadelijke gevolgen ondervinden. Kleine operaties aan de klauwen zijn dan ook aan de orde van den dag. Is de zieke klauw verzorgd, dan wordt deze ter beveili- Links: Be zieke klauw is behandeld en wordt door een stevig verband tegen vliegen en vuil beschermd. Het behandelen van zieke koeien vormt een groot deel van 't werk van- den Nedcrlandschen dierenarts. Hier onder 'n foto genomen tijdens behandeling in de wei. Met behul/p van 'n touw, dat op bepaalde wijze over het lichaam van de koe wordt gelegd, snoeren drie man het dier gemakkelijk neer. Een auto op den zandweg reedmaar o wee, als de weg in herfst en winter één modderpoel is, dan zakt de wagen maar al te snel in t slijk weg en moet met. behulp van omwonende boeren weer op t rechte pad gebracht worden. Sportief t Zeer zeker, maar wanneer het druk -is een onaangename en tijdroovende geschiedenis en dan gaat t sportieve er gauw af! ging tegen vuil en vliegen van een stevig en goed zittend verband voorzien. Er zijn echter ook gevallen, waarbij een goede behandeling bij het staande dier niet moge lijk is. De koe zal dan op den grond moeten worden. Het dier is na t neer leggen stevig gekluisterd teneinde on gelukken te voorkomen. Losse hoorn- i worden met behulp van een scherpe tang weggenomen. Dit nu lijkt misschien voor een'bui tenstaander een heele toer, het blijkt echter heel wat mode te vallen, wan neer men maar weet hoe te doen. Drie man met een lang touw knap pen dit werkje gemakkelijk op, waar. bii het touw op een bepaalde manier

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 2