JONGENS MET SMERIGE GEZICHTEN Angels with dirty faces) Dit zijn de beroemd geworden Dead End Kids in al de glorie van hun brutale haveloosheid. ons gezegd, ook niet zoo heelemaal juist als we in Jongensstad te zien kregen. Daartegenover staat dat er in deze film meer „romance" zit en zij in haar geheel minder senti menteel is. Het verhaal is dat van twee jongens, die grootgebracht zijn in die kringen, welke den zelfkant der U.S.A.-samenleving uitmaken. Zij ontmoeten elkaar als groote men- schen en dan blijkt, dat de een geestelijke en de ander misdadiger geworden is. De eerste werkt in de „slums" om van de jeugd te maken wat ervan te maken valt, terwijl de ander, na eerst volkomen vreemd tegenover dat ideaal te hebben gestaan, in zijn laatste oogenblik- ken toch nog een groote hulp voor den Father wordt. Behalve dat aan het slot het geloofwaardige van den ommekeer niet heelemaal acceptabel is, laat ook deze film, waarin Pat O'Brien de geestelijke, James Cagney de mis dadiger en Ann Sheridan de verbit terde jonge weduwe is, niet na een grooten indruk te maken. Want zóóveel vuur en overtuiging heeft Michael Curtiz, de regisseur, toch wel in dit werk weten te leggen. De romance tusschen den misda diger (James Cagney) en Laury Ferguson (Ann Sheridanlean niet verhinderen, dat de eerste op den electrischen stoel zijn leven eindigt. „Jongensstad" was een succes een eclatant succes zelfs, maar toch heeft de film „Jongens met smerige gezichten", die reeds eerder klaar was, in Amerika een nog grootere belang stelling geboekt. Zij is ook gemaakt met de zoogenaamde Dead End Kids, 'n groep havelooze Amerikaansche jongens, die in de voortreffelijke film „Dead End" debuteerden. De WARNER BROS brengt haar thans zoo spoedig mogelijk uit. Het probleem van de kinderen die in de wereldsteden van Amerika ten onder dreigen te gaan, schijnt op het oogenblik dwingend om een oplossing te vragen. Dit blijkt niet alleen uit de felheid waarmede Hollywood zich op dit onderwerp geworpen heeft, maar ook en vooral uit de geweldige belang stelling, welke voor dit genre films bestaat. Jongensstad was hier de eerste film, die er een helder licht op wierp. Thans komt deze: Jongens met smerige gezichten er nog eens overheen en naar wij meenen zijn minstens een drie of vier films met soortgelijke strekking in de maak. We kunnen deze film 't best vergelijken met Jongensstad, om dat zij, in overeenstemming hier mee. kennelijk gedragen wordt door een ideaal, in Jongensstad geper sonifieerd door Father Flanagan, en meesterlik door Spencer Tracy vertolkt. Weliswaar komt ook in Jongens met smerige gezichten een gees telijke voor, Jenny Connolly, be zield door het vurig verlangen van die verwaarloosde jongens bruik bare leden van de maatschappij te maken, maar zijn handelen en op treden is niet zoo krachtig, niet zoo ontroerend grootsch, en, onder De laatste gang van den terdood- veroordeelde, ter zijde gestaan door zijn vriend Father Connolly (Pat O'Brien), die hem verzocht, ter wille van de Kids als een lafaard den dood. in te gaa.n.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 30