Ook het microscopisch onderzoek van binnengekomen monsters melk, long- slijm, enz. dient geregeld plaats te vinden en is daarom meestal een werkje voor de avonduren. S Is het avondspreekuur afgeloopen, dan volgt nog het klaarmaken van de geneesmiddelen, welke in den loop van den avond door de eigonaars der overdag bezochte patiënten zullen, worden afge haald. Dan tot slot nog een poosje microscopiseeren en de in den loop van den dag binnengekomen of medegenomen sputum- en molkmonstors aan een nader onderzoek onderwerpen en dan is de werkdag ten einde.. tej minste wanneer er in den loop van den avond of des nachts geon boodschap of tele foontje omtrent een spoedgeval komt. Een mooie en nuttige werkkring, maar alleen ge schikt voor menschen, die over het noodige uithou- dings- en weerstandsvermogen beschikken. (Nadruk verboden.) R. Het enten van kippentegen diphterie. In de zomermaanden worden i n de pluimvee - streken duizenden kippen zoo behandeld. De behandeling van een oorontsteking, een bij konijnen veel voorkomende kwaal. Een slachtoffer van het verkeer. Als hij spreken kon, zou hij zeggen: honden eigenaars, houdt uw dieren van den rijweg Na afloop van een vaak zeer vermoeienden praktijkdag volgt nog het klaarmaken van de geneesmiddelen De dosis hiervan is heel wat grooter dan aan menschelijke patiënten wordt voorgeschreven, zooals aa n de afgewogen poeders duidelijk te zien is! Wij komen ten minste tot de conclusie, dat je in den winter dan toch maar beter een baan in de stad kunt hebben, want nog afgezien van bovengenoemde akkefietjes moet je wel een sterk corpus hebben om aan de vermoeienissen van de praktijk het hoofd te kunnen bieden. Wij bezoeken nu oen boer, bij wien een aantal koeien op tuberculose moet worden onderzocht. Deze ziekte, welke onder het rundvee zeer sterk verbreid is, wordt de laatste jaren met kracht'be streden. Het gaat daarbij om het verwijderen uit den koppel van de zoogenaamde „open lijders", dat zijn dieren, welke niet hun longslijm of anderszins smet stof in hun omgeving verspreiden, en daardoor de nog gezonde dieren besmetten. Om uit te maken of de betrokken dieren ergens in hun lichaam een tuberculeus proces hebben, worden ze in de huid ingespoten met tuberculine, een uit tuberkelbacillen bereide stof. Er treden dan bepaalde veranderingen op, waaraan de deskundige kan zien of ze al dan niet aan tuberculose lijdende zijn. De schifting tusschen gezonde en tuberculeuze dieren is dan gemaakt en daarna kunnen de laatste op open tuberculose onderzocht worden. Het wordt nu hoog tijd om weer huistoe te gaan, want daar het officieele koffieuur al lang is verstre ken, beginnen onze magen teekenen van ontstem ming te vertoonen. Trouwens, we dienen toch ook thuis de nieuwe boodschappen op te nemen. Dit blijken er inderdaad ettelijke te zijn en zoo ontaardt de koffietafel in een haastig opslokken van een paar boterhammen, want we moeten ons haasten om weer tijdig thuis te zijn voor het avondspreekuur. Weer raast de auto langs allerlei kronkelweggetjes en weer trekken de patiënten ons in bonte rij voorbij. Een paard met een verstuikt gewricht, waarbij rust, dus op stal staan, massage en een verband, evenals bij den mensch, herstel zullen moeten brengen. Een veulen, dat zich bij zijn dartele sprongen verwond heeft, maar nu gelukkig al weer aan de beterende hand is en spoedig weer lust zal hebben in dolle renpartijen orn moeder heen. Juist nemen wij afscheid van den boer, als uit de aangrenzende weide een rauwe kreet weerklinkt en een jongen ademloos komt aanloopen. „Of meneer soms even bij ons wil komen, meneer is nu toch in de buurt en we hebben een koe ziek, kijk daar staat hij." Inderdaad staat vlakbij een koe met een dek op droomerig in de verte te staren, alleen, ons scheidt een sloot, welker drassige kanten er nu niet zoo heel erg aanlokkelijk uitzien. Goede raad is duur. Omloopen naar den weg en dan dezelfde afstand weer terug valt niet mee. Dan maar een soppertje riskeeren, het is toch mooi weer. De sprong wordt, gewaagd, al valt die met een zware instrumententasch onder den arm niet mee. De nieuwe patiënt blijkt een paar weken geleden gekocht te zijn en is sindsdien niet geheel in orde. De boer vermoedt dat er een „oude kwaal" achter zit, d.w.z, dat het dier de een of andere ziekte heeft, welke vóór den verkoop aanwezig was, maar waarvan de verschijnselen tijdens den verkoop niet zichtbaar waren. Op grond van wettelijke bepalingen heeft de kooper dan het recht het dier terug te geven of schadeloos gesteld te worden. Hiervoor is echter een verklaring van een dierenarts noodig. Inderdaad blijkt bij onderzoek van het hart, dat een dergelijke kwaal aanwezig is en nadat de afteekeningen van de huid ter nadere identificatie en verdere bijzonderheden genoteerd zijn, krijgt de boer de toezegging de verklaring maar te komen halen. We hopen maar voor hem, dat de ver- kooper niet onwillig is en ze dus niet aan liet procedeeren slaan. Want wie recht om een koe, geeft er vaak een op toe. En nu de laatste visite, een koppel zieke varkens. Een aantal dieren vertoont blauwroode vlekken op ooren en lichaam, verschijnselen van do gevreesde vlekziekte. Inspuiten onder de huid met serum bij alle op de boerderij aanwezige varkens, daar deze anders alle ziek zullen worden, blijkt noodig. Een karwei, dat natuurlijk onder het ge bruikelijke luidruchtige protest van de krulstaarten plaats vindt, maar dat toch zeer vlot verloopt. Gelukkig, want het is hoog tijd om naar huis te gaan, waar na het eten het avondspreekuur wacht. Hier komen dan de kleinere huisdieren. Een fox bijvoorbeeld, die zijn escapades op den rijweg met een kleine aanrijding heeft moeten bekoopen. Een konijn met een ontsteking van het inwendige van het oor, hetwelk schoongemaakt en behandeld moet worden. Een paar honden en katten met inwendige aandoeningen en tot slot eenige kippen welke geënt moeten worden tegen diphterie, een zeer besmettelijke pluimveeziekte. Deze enting, welke in de pluimveestreken bij duizenden en duizenden dieren geschiedt, heeft, zooals een onzer foto's duidelijk aangeeft, plaats op het bovenste gedeelte van den poot. Voor het vasthouden van de kleine dieren tijdons het onderzoek en de behandeling en ter assistentie bij eventueele operaties bewijst de assistente goede diensten. Tusschen twee haakjes: een aardige en interessante werkkring voor dierenvriendinnen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 4