Hel Amerikaansche s.s. Washington't eerste stoompassagiersschip stoomt in 1847 de ha ven van Bremen bin nen. Bit voas de eerste directeverbinding Ame rika-Buitschland. Het s.s. „Bremen", het eerste chip van den Norddeutschen Lloyd, in dienst gesteld in 1858. Het stoomschip begint in dezen tijd langzaam zijn vorm terinden. man, waarvan het zeker is, dat hij met de boot van Miller en Symington heeft gevaren, trad pas in 1801 voor het voetlicht. Toen was hij te Brest, waar hij de Fransche marine te vergeefs voor zijn torpedo's trachtte te inte resseeren. In 1803 demonstreerde hij voor Napoleon te Parijs een stoomboot. Nadat de eerste wegens overlading was gezonken do machine was namelijk veel te zwaar -en de tweede slechts een krnipvaartje had ontwik keld, liet Napoleon, die eerst meende, dat hij een geschikt strijdmiddel tegen Engeland had gevonden, den uitvinder in den steek. Met zijn partner, den Amerikaanschen ge zant te Parijs, trok Fulton toen naar Enge land, waar hij weer zonder succes trachtte, zijn torpedo's en zijn stoomboot aan den man te brengen. Ten einde raad kocht hij toen bij de firma „Boulton Watt" een betere machine, waarmee in Amerika een schip werd uitgerust. Dit schip, de „Clermont", dat raderen aan weerskanten had, deed op den 14en October 1807 zijn eersten, welgeslaagden proeftocht. Sindsdien onderhield het een regelmatigen dienst tusschen New York en Albany en ter eere van Robert Fulton mag 't wor den gezegd: zijn schip was het eerste, waarmee geld werd verdiend. Om deze reden staat hij officieel als „de uitvinder" van de stoomboot te boek. Toen bleek dat er mee te verdienen viel, was de toekomst van de stoomboot verzekerd. In 1812 volgde het s.s. „Cornet", dat jarenlang een dienst tusschen Glasgow en Greenock onderhield; in 1815 kwam reeds de „Fulton", het eerste stoom-oorlogsschip, en zoo voerde de ontwikkeling de stoommachine op zee. In 1819 maakte het Amerikaansche s.s. „Savan nah" een reis van Boston naar Liverpool, welke reis in zesentwintig dagen werd afgelegd. In 1833 had de „Royal William" van Halifax naar Dublin slechts tweeëntwintig dagen noodig en in 1837 ging het Amerikaansche s.s. „Washington" zich op de passa giersvaart toeleggen. Dat lokte navolging! Drie Britsche maatschap pijen zetten tegelijkertijd drie stoomschepen voor den transatlantischen dienst op stapel. Het s.s. „Great Western" zou echter het eerst zeeklaar zijn en om nu niet de eer aan Liverpool te gunnen, charterde de maatschappij uit Cork het s.s. „Sirius", dat op 4 April 1838 naar Boston vertrok. Pas op den 8sten April startte de „Great Western" en op den 26st,en van die maand liepen beide sche pen, eenige uren achter elkander, de haven van Boston binnen. Door de onregelmatige afvaarten was het zakelijk succes van deze maatschap pijen niet groot. Dat werd pas beter, toen de Cunard Line zich met deze vaart ging bezighouden en zoo vertrok op 4 April 1840 het s.s. „Britannia" van deze lijn in dengeregelden dienst, die nu reeds bijna een eeuw onafgebroken wordt volgehouden. Interessanter echter dan de historie is de technische ontwikkeling, die onverbid delijk naar den huidigen toestand drong. Het begon uiterst primitief, de oor spronkelijke raderbootlieeft een groot bezwaar en wel, dat de uitwerking van de raderen sterk van den diep gang van het schip afhangt. De beste uitwerking vindt men, als het schip zóó •liep ligt, dat de „water- planken" precies en geheel door het water strijken. Niet meer en niet minder! Daarbij vond men spoedig een methode, waarbij de waterplanken van het oogenblik der indompeling tot aan het moment dat ze weer boven water rijzen precies verticaal blijven en zoo 't gunstigste effect op de voortstuwing uitoefenen. Doch bij vrachtschepen, met hun groot verschil in diepgang tusschen geladen en ledig schip, zijn raderen slecht te gebruiken, terwijl zij bij hooge zee als het eene rad diep door het water en het andere door de lucht wentelt het goed koershouden vrijwel onmogelijk maken. De grootere breedte van de schepen en de gemak kelijke kwetsbaarheid van de raderen vormen ten slotte nog ernstige bezwaren. Het was uitsluitend om deze practi- sche redenen, dat de schroef kans maak te, want deze schroeven uit de begin periode.dat was niet veel zaaks! Ze waren van gietijzer, sterk onderhevig aan gietfouten, met alle gevolgen van breuk en bladverlies, terwijl de beste vorm nog lang niet was gevonden. De juiste vorm van de schroef is voor het nuttig effect van het hoogste belang en in dien tijd had men het A.B.C. van deze wetenschap nog niet onder de knie. En nog 'immer is het nuttig effect van een goed rad grooter dan dat van de beste schroef. Maar gezien in het licht- der techniek van 1939 deugde er van al die schepen niets. In verhouding tot de ontwikkelde kracht werd er een brandstof gebruikt, dat men het tegenwoordig verkwisting zou noemen en dan de keteldruk! De „Bremen", de eersteling van den Norddeutschen Lloyd, deed het met vijf atmos feer, terwijl die druk thans tusschen de tien en twintig atmosfeer ligt. Het aantal ontwikkelde paardekrachten was dan Be eerste Cunard Liner Britannia" bij een aankomst in de met ijs bedekte haven van Boston. ook bespottelijk laag. De reeds genoemde „Britannia" beschikte over de kracht van zeshonderd paarden, welk aantal bij stampend schip meer uit hitten en ezels scheen te bestaan. Zoo'n vermogen wordt tegen woordig maar net voldoende geacht voor een kust- vaardertje. Hierom en ook om de onbetrouwbaarheid van die eerste machines waren de eerste stoomschepen geen stoomschepen in den eigenlijken zin, doch volledige zeilschepen met hulp-stoomvermogen. Later werden het stoom-zeil- of zeil-stoomschepen. terwijl het tijdperk der stoomschepen met hulp-zeilvermogen nog pas achter ons ligt. Zoo werd de uitvinding van Miller en Symington tot een omwenteling in de zeevaart. Tot iets dat het aanschijn der aarde veranderde, want men kan zeg gen, dat de koloniale expansie in de 19e eeuw een direct gevolg is van het hakkepuffertje, dat op dien gedenkwaardigen zomerdag over de Clyde tufte. We kunnen er thans om lachen, doch in dien tijd was het een geweldige sprong vooruit, in belang veel grooter dan de uitvinding van de vliegmachine. De stoomvaart toch bood de gelegenheid tot regelmatig, snel, goedkoop en massaal transport en dat werkt tot in onze huiskamers door. Zonder stoombooten geen Spaansche sinaasappelen of Californische prui men, geen Argentijnsch vleesch, geen Japansche massa-artikelen. Zonder stoombooten bleven de Malta-aardappelen in Malta, aten we geen brood uit Canadeesch graan en zonder stoomtransport van copra konden we er ook geen margarine opsmeren. Het is natuurlijk jammer, dat de mensch tegelijkertijd stoom- oorlogsschepen bouwde, om zijn medemensch doeltreffender te lijf te gaan, doch dat kunnen Miller en Symington niet helpen. Zij vonden de oplossing van een probleem, dat de eeuwen door onoplosbaar was geweest. Al spijt het ons zeer voor Robert Fulton, die ongetwijfeld ook 'n knappe kop was, toch zal hij in de hallen der historie den stoel der eere moeten ontruimen. Al zit hij er lang, hij zit er weder rechtelijk, hij moet plaats ma ken voor Miller en Symington. Th. R. BOOSMAN Een kijkje'in den rook- salon van mailschip omstreeks 1840. Be sfeer is met deze eigen wijze heer en uitstekend getroffen. Zouden onze kleinkinderen ook zoo medelijdemi het hoofd schudden bij de afbeel dingen van de deftige gezelschappen, die de proeftoch ten van „Queen Maryen „Hormandie" meemaakten9

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 7