PEK Een landelijk tafereeltje bij Hei no in Overijsel. Een der mooie fietspaden in Kennemeiiand Voor degenen, die durven, is er geen land op de wereld te vinden, waar zulke mooie fietstochten te maken zijn als in het onze. Neen, lezer, dit is geen abuis, ik ben geen Zwitser of Italiaan, die wat wil gaan vertellen over duizelingwek kende afdalingen van steile paswegen, ik bedoel met óns land werkelijk: Neder land. En toch hou ik vol dat alleen zij, die durf hebben, ooit zullen ontdekken waarom de mooiste terreinen voor fietsers-met-vacantie juist binnen onze grenzen besloten liggen. waar meer de eerste plaats komt er immers al durf bij te pas om een stuk vrijen tijd. je je maanden op verheugd hebt, welbewust te besteden op een manier, die je dan eenige andere aan de vijftig gewone weken van het jaar zou kunnen herinneren. Want je blijft immers tusschen menschen, die dezelfde taal spreken, die hetzelfde voedsel gebruiken, je ziet dezelfde op schriften van altijd en je rijdt op je zelfde alledaagsc.he fiets. Daartegenover is de verlokking van het vreemde wel heel sterk. In ieder van ons schuilt een avonturier, die echter slechts in de vacanties de volle gelegenheid krijgt om zich te laten gelden. En dan is er heel wat moed voor noodig om hem te dwingen in een richting te gaan, welke vooral menschen met een beperkte fantasie zonder eenige mogelijkheid tot het beleven van avon turen achten. Het onverwachte bekoort Te vaak wordt echter vergeten, dat een avontuur iets van het onverwachte in zich moet hebben. Welnu, met den besten wil van de wereld kan je het toch geen onverwachte belevenis noemen, als je op een Alpenweg, dien je van te voren zelfgekozen hebt en waarvan je precies de helling bekend is, twee, drie uur met je fiets aan de hand moet lóópen? Waar dan nog bij komt, dat er geen enkele wijze te vinden is om van dien weg af te komen als je er eenmaal op verzeild geraakt bent. En stel nu de toe standen in ons land daartegenover, verge lijk een saai, recht fietspad langs een moder nen autoweg met dat Alpentraject, een fiets pad, dat ook niet aan te bevelen is voor den waren toerist, rnaar waar je ten minste tien tallen plaatsen kunt vinden om er van af te wijken. Doch ook al weer: als je durft! Als je het besluit kunt nemen het eerste het beste kleine zij weggetje in te duiken, een fietspaadje langs een weiland vol margrieten en zuring, een landwegje langs een sloot vol kroos, waarover hooge bruggetjes gekromd liggen, die leiden naar boerderijen met spoelvlondertjes en rekken blinkende melkbussen; als je den groo- ten weg links durft te laten liggen voor een streep je verhard zand, dat de warme hei in kronkelt, als je onder een boog van eikenhakliouttakken door durft te rijden, naar. ja, waar naar toe, dat weet je juist niet, dan zal je merken, dat ons eigen land de mooist denkbare gelegenheid tot avonturieren biedt. Eén schema als voorbeeld. Eu je moet ook durven afwijken van je plannen als je op een gegeven moment iets ontdekt, waal meer zin in hebt. Laat mij als voorbeeld 'n fiets tocht door Zeeland nemen met het volgende schema Van Maassluis per boot naar Rozenburg; van Ro zenburg per boot naar Den Brielvia Oostvoorne naar Rockanje en Hellevoetsluis. Per boot naar Middelharnis, vandaar naar Herkingenper boot naar Bruinisse, dan naar Zierikzee (samen 75 km.). Volgende dag een rondtocht over Schouwen, naar Brouwershaven, Renesse, Haamstede, Burgh, Wes- tensehouwen en terug naar Zierikzee (ongeveer 50 km.). Derde dagper boot naar W olphaartsdij k vervolgensnaar Mid delburg, dan een rondtocht over Wal cheren, naar Veere, Domburg, Westka pel Ie, Zoutelande en Vlissingen (70 km.). Vierde dag: per boot naar Terneu- zen vandaar per boot naai Hoedekens- kerke, via 's-Gra- venpolder naar Goes, Kloetingen, Wemel- dinge, Ierseke en zoo naar Bergen op Zoom (60 km.). Dat is een excellent schema doch ook niets meer. Wie in plaats van vier bv. zes dagen over Zeeland wil doen. moet zich er in geen geval door van de wijs laten brengen. Misschien neemt Schouwen twee dagen, Domburg drie, Zeeuwsch laanderen is in dit schema eigenlijk nog heelemual niet opgenomen. Het kan trouwens ook zijn. dat iemand na den tweeden dag tot de conclusie komt, dat hij eigenlijk liever direct naar Zuid-Beveland wil oversteken, of dat hij eerlijk gezegd Brabant prefereertWel, je hebt vacantie, je bent vrij! Laat je dus in geen geval tegenhouden om de routes te kiezen, die je het aantrekkelijkst voorkomen. In geen geval, dus ook niet door je schema stkmufi ttwtu vls vV De wachter van onze rijwielpaden, de A. N.W. B .-paddenstoel.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 16