Pe roode lijnen met tl uarsstreepj es. %at is nu het voordeel van Nederland, dat er juist zoo geweldig veel routes zijn. Bekijk de A.N.W.B.-fietskaarten en overal zie je de bekende roode lijntjes met de fijne dwarsstreepjes, overal, maar de meeste toch wel in de stroken van de hei en de boBsehen. Ieder, die voor z'n pleizier een fiets tocht gaat maken,moet op die roode lijntjes letten, hij moet zich laten leiden door de Bondspaddonstoelen op de kruispunten en, in de allereerste plaats, door zijn vrijheidszin. Pluk den dag, zorgvuldig en gaaf. Heb er den tijd voor over om eens te kijken, hoe de menschen in Lim burg, den Achterhoek, Overijssel, hier en daar nog hun eigen brood bakken in de kleine, apart staande bakhuisjes. Probeer eens wat meer te weten te ko men van de werkzaamheden op de velden, laat het niet zóó zijn, dat je eigenlijk niet weet of je nu langs een akker met vlas of met suikerbieten rijdt. Verspil er desnoods een uur aan om boschbessen te plukken want dat is geen verspilling, dat is de heerlijkste manier om van je vrijen tijd te genieten, die er be staat. Mopper niet als je bandenpech hebt; je wordt im mers door niemand opgejaagd, je kunt de lekken toch op je dooie gemak dichtplakken. Natuurlijk, het is niet prettig om voortdurend het gevoel te hebben, dat er met je fiets wel eens iets mis zou kunnen gaan, maar dat gevoel kan je voorkomen door tijdig voor je vertrek je karretje nog eens goed na te laten kijken en te laten smeren, door al te slechte banden resoluut door nieuwe te laten vervangen. Zóó duur zijn banden lieusch niet, dat zij het recht zouden heb ben je vacantie-ge- moedsrust tebeder- venZorg er verder voor, dat je niet meer meeneemt dan je beslist noodig hebt en niet minder dan je beslist mis sen kunt. Hou je van fotografeeren, dan vergeef je het jezelf den heelen tocht niet als je je camera thuis gela ten hebt, alleen om de bepakking wat lichter te maken. Lees je graag, neem dan gerust een boek mee, hoofdstukken, liet fietspad Sehore- Hansweert langs de Wester schelde. De trouwe fiets krijgt een oogenblik rust. die je hebt gelezen toen je lui in het mos lag, zullen later een heel bijzondere be- koring voor je hebben. Het mooiste boek. IWJaar vergeet vooral niet, dat er nog een boek van de natuur bestaat. Wie denkt, dat het maken van fietstochten bestaat in het afleggen van groote af standen, moet zich houden aan de groote wegen. Daar komt hij het vlugste vooruit, al waag ik het te betwijfelen of een derge lijke vac.antie ook inderdaad voldoening kan schenken. Neen, alleen dan kan ik iemand met, een gerust hart aanraden zijn vrije dagen te besteden met het maken van fietstochten als hij een open oog heeft voor al het mooie om hem heen. Voor het open landschap van de polders, waar de sigaren van de lisclidodden aan de oevers van de plassen groeien en de nevel 's -T Een fietspad in de omgeving van Sas- senheim Op de „Hooge Veluwe". avonds als hun rook over de weilanden sliert, zoo goed als voor de galappel tjes onderaan een eikenblad, of voor de belletjes van de haver. Het is niet noodig, dat je de namen van alle planten en dieren kent om toch intens van de natuur te genieten. Het is alleen noodig, dat je je oogen wijd open houdt. Dat je durft te kijken en fantaseeren, te turen en te droomen. Zie, hoe op een winderigen zomerdag de hoornen op den top van een Overijssel sehen heuvel te keer gaan en verbeeld je, zooals Chesterton deed, dat het geweldige groene draken zijn, die met hu i staarten aan den grond werden vastgebonden en nu wanhopige pogingen doen om zich los te rukken. Kijk naar de Hollandsche polderslooten, waar Ood een stuk van de zon in heeft ge smolten en een handvol blauw van den hemel in heeft opgelost, gelijk Wies Moens zegt Ga aan den kant van die slooten zitten en let op de sehrijverkes, waar Guido Gezelle een gedicht aan wijdde; rijd je over een dijk, luister dan naar de kikkers en de bolderende boeren wagens, zooals Adama van Sehel- tema deed, kom je terecht in Drenthe, mijmer dan nog eens over de sage van de twee reuzen Kliert en Brainmert, aan wier strijd nu nog de naam van het Ellerïsveld herinnert. Gaat het fietspad langs korenvelden, herinner je dan «ie regels van Staring: Sikkels blinken, sikkels klinken. Met open oogen en open hart op de fiets door ons eigen land. Dan ga je pas goed de noodzaak van natuurbescherming inzien. Omdat je in zoo'n vacantia iederen dag opnieuw meedrinkt uit den beker van Nederlands schoonheid....! A. W. T. SCHOEVERS. In het Gooi, waar een prachtig net van fietspaden den tocht tot 'n waar genot maakt.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 17