MWnii De Loreley (recht*), een der meest bezongen rotsen van Europa. Op 'n eilandje in den Rijn verhejt zich bij Gaub de stoere Fjalzburcht. °p een goeden morgen aan boord en zeven dagen daarna ontscheept, men u weer op dezelfde plaats te Rotterdam. Maar in deze zeven dagen hebt u veel gezien en veel genoten. Gezeten op 't promenadedek hebt u, terwijl de raderboot zacht als een zeilschip voortglijdt, de Rotterdamsche havens verlaten en bent n statig de bruggen van Vreeswijk, Culemborg en Arnhem gepasseerd. U voer langs de mooie, groene oevers van de Lek, terwijl de hofmeester de lunch opdiende. De oeroude Lekplaatsjes, zooals Hunners- tol, met hun typische kerkjes, de molen van Ruys- dael te Wijk bij Duurstede, de Cuneratoren van Rhenen, de in den Lekstroom badende koeien, al deze fraaie beelden gleden u voorbijde torens en bruggen van Arnhem verdwenen aan den horizon en nu naderden Lobith en Emmerik. Holland, 't water land bij uitstek, met. z'n droomende polders, zijn glin sterende plassen en stroomen, lag achter u en uw blik tuurde uit of aan den verren horizon de eerste bergen zich reeds verhieven, die vader Rijn zoo'n bijzondere, rijk-geschakeerde bekoring verleoneu. Men meene niet, dat 't Rijnlandschap reeds dadelijk na het passeeren der Nederlandsche grens van uiterlijk verandert! Dit is zelfs bij Dusseldorf nog niet het geval en evenmin bij Keulen, de stad met den beroemden Dom, de stad van tentoonstellingen en congressen, waar in 1940 'n groote internationale verkeerstentoonstelling zal worden gehouden. Eerst na Bonn, de muziek- en tuinstad, de ge boorteplaats van Beethoven, begint 't landschap langs de Rijnoevers opmerkelijk te veranderen. Aan den horizont verheft zich 't prachtige Zevengebergte met den beroemden Drachenfels, aan den voet waar van de bekende toeristenplaats Königswinter. De boot stoomt nu een streek binnen rijk aan historie en sagen, bezongen door barden en dichters aller tijden en op beide oevers liggen dorpjes en steden: modern en tevens rijk aan herinneringen aan een roemrijk verleden. Nu eens wijken de bergen uiteen. dan weer schijnen de hooge, barre rotsen, vooral achter Koblenz, elkander zoo dicht te naderen, dat men 'n oogenblik veronderstelt, dat de wilde Rijn stroom plotseling ophoudt! Het is moeilijk te zeggen wat 't meeste boeit.de drukte op 't water, het berg landschap, de oude burchten, de grijze ruïnes, de dorpen, de steden, het onafgebroken verkeer op de beide oevers of de romantische verhalen van do historische plekken, die men passeert, zooals den Drachenfels, de Lorelei-rots, de oude vesting Pfalz, bij Caub, op 'n eilandje in den stroom gelegen, of den Muizentoren midden in de rivier, bij Bingen. Volgens de sage knaagden in dezen toren millioenen muizen aan het lichaam van Hatto, totdat hij z'n ziel aan den duivel verkocht en deze hem verloste. Mainz was ons eindpunt en gelooft u me vrij, dat 't, niet was met een bezwaard hart, dat we den terugtocht aanvaardden. Er was op beide oevers zóóveel aan onze aandacht ontsnapt, dat we op 't traject Mainz-Bonn nog telkens nieuwe ontdekkingen deden. En hoe vreedzaam scheen ons de Rijn toe, toen we weer langs de Hollaiidsclie polders en malsch- groene weiden voeren't Was niet te gelooven. dat dit dezelfde rivier was! De Katz-bureht bij St. Ooar, streek rijk aan sagen en romantische verhalen. ren gezorgd naar Rotter- rik kudc, vlak koopen voor l van oen der an (ïe Neder- aariuigen al ui. ilfni stapt Een typische Rijnboot, zooals men er iederen dag vele ziet /Misseeren

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 23