LS DE VOLENDAMMER VLOOT UITZEILT Volendam, hoe lang blijft het bestaan deren zullen, als zij uw leeftijd hebben bereikt dat levend schilderij wel niet meer zoo kunnen zien. Dan zal ook Volendam (van buitenaf binnenko mend) wel omringd zijn met dezelfde schablone-huisjes in seriebouw, die vandaag den dag uit alle plaatsen van Nederland het land inloopen; onbe duidend, stijlloos, béte. Ga over brug getjes en vlondertjes en kijk vooruit Volendam nadert als een feest! Het doet u aan als vreemd en buiten - landschhet kon, zoo kleurig, ergens in Scandinavië liggen en dan, al nader komend, voelt ge: „Nee, dit is heuscli mijn land, onze sfeer." De vleugels der masten, onwezenlijk hoog boven de fleurige straattafereelen en boven de roode zeilen, schijnen te wenken. Overal hangt het waschgoed uit als zinnebeeld van het rijk gezinsleven; voor de deuren busters (klompen) in alle maten. Dat weten de Volen- ZOETE Z Onvermijdelijk, onstuitbaar zal een tijd, die zooveel ni'euws brengt als dit tijdperk, ook veel ouds vernietigen. Doorgaans is die vernieling geen moed willige, eerder een verwaarloozing. Elke vooruitgang eischtzoo zijn slachtoffers zooals de automobiel het paard verdrong en de trein de trekschuitdien geest des tijds kunnen wij niet bevechten. Maar, besef fen wij Nederlanders van 1939 wel voldoende welke waarden en vaderland- sche cultuurgoederen juist op dit oogenblik voor goed verloren gaan aan de verdroogde oevers van de thans ingedamde en verzoete Zuider zee? Wie die verdwijnende schoonheid nog eens beleven wil, of desnoods maar bekijken als beziens waardigheid, die moet nu gaan. Vóór het te laat is. et is een wonder, dat Volen - dam nog bestaatimmers alle mooie plekjes met een „interessante" be volking zijn open- luclitvariété's ge worden als de Hon- gaarsche poesta-herders, Oberammergau, de Mittelwaldsehe violenbouwerij, het hula- dansen op Hawaii, de zg. behaarde Japan ners of Ainoes.... toeristische attracties.... 'n Wonder, dat Volendam als Volen dam nog bestaat! Nietwaar* Haast onder den rook van Amsterdam, drie kwar tiertjes met de tram voor f 0.75 cent retour en voor f 1.42 met de rondvaart boot (die voor den prijs Marken ook even „meeneemt"), anderhalf uur fietsen van den Dam af, weet zich een levensgemeen schap en -geest staande te houden die elders allang óf verdagjesmensclit óf heelemaai weg-gelijkgescha- keld zou zijn. Volendam niét. Het bleef zichzelf; geen as phalt, geen permanentjes. Er is iets sterkers noodig dan de alles gelijkmakende geest van onze eeuw om zulk een stoeren visschersburcht te doen wankelen. Slechts een kolossaal monster, dat 30 km. liftig is en al honderdzestig millioen guldens ver slond, is daartoe in staat. Die kolos is: De Dijk! De zoute Zuiderzee werd een zoet IJselmeer. Naams verandering, waterverandering, levensverandering. U, landgenoot, die er misschien trotsch op is, dat u vooral niet op z'n Amerikaansch de bollenvelden, het Rijksmuseum, Volendam - Marken plus het Vredespaleis in één dag „doet", waardoor u dós Volendam niet kent, kom mee naar dit brok oerHolland Nog ligt het daar in het vlakke weideland en legert zijn woninkjes met lakroode, nuffige daken en witte betimmeringen vertrouwelijk tegen den dijk. Uw kin- Kerkuitgang ZondagskleedijNauwlettend wacht de Vdiendammer op den laat sten slag van middernacht dan is de Maandag, de werkweek, begonnen en wordt er uitgevaren dammers zelf niet, maar al dat naïeve wasch- lijntjesgedoe, even klassiek als de wasch dwars- over-de-straat in Napels, dat treft de buitenlandsche dames meer dan alle „pakjes". En dan is men binnen in die zoo andere wereld en het mag voor de eerste maal zijn of voor de twintigste, altijd opnieuw is 't iets opgeruimds, dat den bezoeker tegenwaait. Hel is geen „aardig, Itlein plaatsje" En als u er straks zoo 's bent, moet u niet denken, dat de heele bevolking bestaat uit die tien, twaalf rookende, fotogenieke ouwe typen aan de kade met den melkreepenventer en al die broekemannekes en poppemeisjes van vijf en negen jaar; het mansvolk is immers op zee en de vrouwen aan het werk. En meen niet, dat de gemeente bestaat uit alleen dien dijk en de zich van daar af naar beneden slingerende zij- stegener is nog veel meer bebouwde kom, want het zielental bedraagt 5100 en breidt zich gestadig uit! In 1938 werden er nog zes envijftig nieuwe woningen bijgebouwd en de bevol king nam nog eens toe met ruim tweehonderd, toe vallig hetzelfde aantal als elders in de stad dienen de Voleudammer dochters. Vanzelf rijst de sombere vraag: „en waar moet dat Zoo ziet de haven er uit als het vriest.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 34