DE JOSSELIN DE JONG Bij het vêrtrek van de postboot naar Marleen. Laatstgenoemd eiland zal van ..voren" openblijven naar de Gouwzee, doch van „achteren" ingelijfd worden door het later vasteland van den ge- projecteerden Z.W. Polder. Volendam houdt, volgens de plannen, wier uitwerking misschien nog anders verloopen kan. naast die kleine Gouwzee een kanaalachtigen uitweg naar het alsdan weer kleinere IJsélmeer. 'n Zweempje van vreemdelingen-„industrie"de „cute wooden shoes", de „dolle" en „postcards" Althans in vergelijking met andere dorpen-met-attracties heejt het seizoenbezoek als bron van inkomsten hier haast niets te beteek,enen. Overnachten doen de buitenlanders hier trouwens zelden. Het „binnenhuis-toonen" bepaalt zich hier tot enkele pereeelen. Een zijde van modern Volendam, die de toe rist nooit ziet: nóg in visscherskleeding maakt de huidige generatie zich klaar voor n ander beroep dan dat der vaderen in de ambachtsschool te Edam. dammer dracht?" ofwel „Hoe lang nog?" straks heen?" Do zce-visch als spiering, haring, sprot, schol, garnaal, ansjovis, eertijds gevangen in vele litten (25 kg.) en tallen (200 stuks) en vierlingen (50 pond), is uit het zoetgeworden water verdwenen. Slechts aal on post met een niet noemenswaardig zootjo hot brengen de botters en spekbakken, zijnde de nieuwe ijzeren rondbouwen, die de Zuiderzeesteun- wet-commissies voor het IJselmeersch bedrijf be stemden, aan den afslag, op welke vischbeurs het Ondanks alles door den ingeboren humor dozer men- schon zoo vroolijk toegaat. En als u misschien dacht, dat die paar dozijn briefkaarten en fooien voor het poseeren (ovorigens steevast dezelfde vijf, zes model len) en popjesverkoop met souvenirklompjes in Juli-Augustus inderdaad wat beduiden als inkomsten uit bet vreemdelingenverkeer voor deze ruim vijf duizend krachtige, godvruchtige werkers van de zee, dan dione dat B. en W. en de regeering mede gemeend hebben de bakens te moeten verzetten, den industrieelen kant op. Zoo kent dan inderdaad modern Volendam een schoenenfabriek (veertig, zestig man), een paardenhaarfabriek (vijfenveertig man) voor autobinnenbeklceding, stoelenzetels, bed den e.d., een lingeriefabriek, enz. Maar, daarvoor is het crisis zooals ge weet, ook deze instellingen buiten het visschersvak om kunnen geen grooten omzet c.q. hooge loonen realiseeren. In de con- fectieateliers is het grappig om te zien hoe de meisjes, in inheemsclie dracht, dameskleeren en lingerie verwerken van een soort, die zij zelf nooit aandoenEenzelfde ver schijnsel zien we in Spakenburg, waar de nieuw opgerichte knoo- penfabriek alle bestaande knoo- pensoorten vervaardigt.o.a. voor de Parijsclie markt, terwijl een Spakenburger in beginsel geen enkelen knoop aan zijn kleeding heeft: alles zit met spelden. Toen dit contrast van ter plaatse uit als radioreportage door ons werd uitgezonden, heeft liet luisterend publiek deze kopij maar half geloofd en toch is het zoo. Ook hier de vraag: „Blijft de Volen De Volendammerker mis is wijd en zijd bekend. Dan komen de verstrooid wonen de zonen en dochters van het aloude ras naar het plaatsje aan den waterkant terug. 11 .ier eenmacl in *t jaer as I karmes is Nog steeds spoelt langs den dijk het wijde water, ook al zal hier, nl. even voorbij Spaan ders, een polderdijk komen waarbij evenwel de Gouwzee goeddeels open blijft. Eenmaal was dit de paaizee, die het dorp voedde met zilveren visch en zilte geuren; toen was er reden tot blijheid, want der menschen levensfut kon beloonend uitge leefd worden in den strijd tegen de elementen. En zoo ontstond do Volendammer kermis, telkens beginnend op den laatsten Woens dag van September; misschien wol de moeite waard voor u om dat tijdstip te onthouden. Schrijvers en schilders, dichters en denkers, radioreporters en krantenmensclien en kunstfotografen en bezoekers met-talent-maar-zonder-naam hebben zich elk in zijn kunstuiting laten inspireeren door het van nature al „gecostumeerd" bal dezer kermis. Hoe bezocht deze feestweek is, wanneer alle noodgedwongen elders gevestigde dorpsgenooten zich „naar huis terug" haasten om weer eens in pijbroek en muts' te zwaaien en te draaien, moge blijken uit de nuchtere ambtscijfers. Zoo bedraagt liet standgeld voor een zweefmolen, op te brengen aan het gemeentebestuur, hetwelk administratief ressorteert onder Edam, waar ook de (nieuwe) burgemeester zetelt, f 360.terwijl de zustergemeente Edam zelf daarvoor maar een f 40.kan vragen. In de toekomst zal zich een bevolkingsgroep verplaatsen naar de Noordzeekust, de jongere generatie zal gedeeltelijk opge nomen worden in andere bedrijven, waardoor Volendam, ont zield want ontzout, dis „Volendam" gaandeweg zal ver dwijnen. Wij zullen besluiten met den neutralen aanhef van do brochure van het R.K. Comité „Red Volendam!": .het zal altijd wel een kwestie van persoonlijk gevoelen blijven of mon de afsluiting ziet als een heroïsche prestatie van Nederlandsche ingenieurs - kunst dan wel als vandalisme, waarbij een schat van land en volkseigen schoonlioid wordt geofferd aan toekomstig (land) gewin. Zeker is echter, dat momenteel nog altijd het tragisch element overheerscht in deze grootsche onderneming, waarvan de gemiddelde Hollander maar weinig begrip heeft...."

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 35