KAMPEEREN MET DE N.S. m ons land steeds groeit, werden niet vergeten. Gaandeweg wordt 't kampeeren niet meer uitsluitend aan de jeugd over gelaten, maar trekken de ouders er ge zamenlijk met hun spruiten op uit om de genoegens van 't kampleven te sma ken. Ten behoeve van dit kampeeren in familieverband houdt de A.N.W.B. toe zicht op 'n aantal kampeercentra, gelegen in alle mooie oorden van ons land. Zoo is er het kampeerterrein „Coldenhove" bij Eerbeek, „Saxenheim" bij Vierhouten met 'n oppervlakte van zestig bunder, „Klein Canada" bij Beekbergen, „De Rimboe" bij Hoenderlo, „Junne" bij Ommen, „Hartenbeek" bij Ubbergen en vele andere. Om als bondskampeercentrum te wor den aangemerkt, moet het terrein aan allerlei eischen voldoen. Het moet ge legen zijn op drogen grond, er moet goed drinkwater zijn, levensmiddelen moeten gemakkelijk kunnen worden aangevoerd, terwijl de kampbevolking tevens de beschikking moet hebben over telefoon en brievenbus. Een verbandtrommel mag niet ontbreken en medische hulp moet onmiddellijk ter beschikking zijn. Toegang tot deze centra wordt alleen gegeven aan houders van een kampeerkaart of daarmede gelijkgestelden. Zooals men weet stelt een aantal gemeentebesturen den eisch, dat kampeerders in 't bezit zijn van n dergelijke kaart, die verstrekt wordt door de Nederlandsche Kampeer- kaartencentrale, schriftelijk aan te vragen Leidschegracht 44, Amster dam (C- Deze kaarten worden slechts verstrekt, nadat een onderzoek is ingesteld naar den aanvrager, zooals dit trouwens ook 't geval is bij het verstrekken der A.N.W.B.-wandelbewijzen. Uitgereikt worden persoonskaarten (f 0.50 per jaar), waarbij moet worden opgemerkt, dat aanvragen voor kampeerders, jonger dan zestien jaar, onderteekend moeten worden door ouders of voogden, gezinskaarten 0.60 per jaar leiderskaarten (f 1.50 per jaar), die slechts worden uitgereikt aan meerderjarigen en gelden voor groepen van maximaal twintig jongeren, niet ouder dan twintig jaar, en vereenigingskaarten (f 2.50 per jaar) voor het kampeeren in verenigingsverband onder door de ver- eeniging erkende leiding. n Goed kampeerder ontmoet meestal weinig zwarigheden, maar t spreekt vanzelf, dat geen landeigenaar gesteld is op bezoekers, die zijn eigendommen vernielen. Daarom heeft hij 't recht de kaarten van zich misdragende kampeerders op te vragen en van 'n aanteekening te voorzien, die, indien 't feit ernstig is, aanleiding kan zijn, dat de kaart met verlengd wordt, 't Spreekt echter vanzelf, dat kampeerend Nederland zorgt, dat zulke gevallen slechts heel zelden zullen voorkomen Cn dan is er dit jaar nog n tweede nieuwigheid op kampeergebied kampeeren per trein. Een trein die 'n rollend bivak vormt en de kampeerders naar vele mooie oorden van ons land brengt. We hebben den eersten i tocht meegemaakt en wat met 'n alleszins gemêleerd gezelschap journalisten waarbij ettelijke heeren- met-buikjes een succes werd, zal zeker 'n attractie beteekenen voor 't jeugdig publiek waarvoor deze rei zen bedoeld zijn. Het werd een echte kam- peertocht met 'n laaiend kampvuur, schoone lie deren, gemeenschappelijk aardappels-jassen en 'n voetbalwedstrijd op de Mooker hei, waarbij de Nederlandsche pers tot opmerkelijke staaltjes zo mer voetbal in staat bleek. En omdat er ook nog 'n paar „echte" kampeerders van de partij waren, zoo als de heer en mevrouw Denig en de padvinderlei der Ton Koot, liep alles op rolletjes en werd deze journalisten-kampeerreis, zooals prof. ir. Goudriaan Ochtendtoilet op het statio-n te Meerssen tijdens de eer sie reis van den kampeer trein. Zoo slaapt men in kampeerwagons van Ned. Spoorwegen. 11 aschdag in 't meisjes- "arnp. Aardappels-jassen be hoort tot de dagelijks terugkeerende werkjes van den kampeerder. in zijn inleiding zei, de eerste van vele ge slaagde reizen, die wel dra zullen volgen. De kampeertreinen, die in den vacantie- tijd ons land zullen doorkruisen, bestaan uit ten minste vier goederenwagens (6 D Ill's zooals de spoor- menschen ze noemen), getrokken door 'n loco- motor. Ook rijdt er 'n speciale wagon mee, waarin de fietsen en kampeerbenoodigd- heden worden ver voerd. Aan eiken kampeer- tocht moeten minstens tweeëndertig jongens of meisjes (de leef tijdgrens is 19 jaar) deelnemen, terwijl op elke acht deelnemers twee geleiders de reis mogen meemaken. De wagens bieden elk plaats aan acht kam peerders en twee ge leiders, zijn voldoende geventileerd en heb ben 'n noodrem. Als de trein rijdt, gaan de schuifdeuren „op den koehaak", zoodat er geen gevaar bij is. In eiken wagon zijn bossen stroo aanwezig, waarmee de kampeerders hun stroozakken en kussens kunnen vullen. Deze zakken en kussen- sloopen kunnen voor den duur van de reis van de N.S. gehuurd worden. Er zijn tien standaardreizen geprojecteerd, waar uit de kampeerders een keus kunnen doen. Er is een kampeertocht van Oisterwijk via Gilze-Rijen, Bergen op Zoom en Goes naar Vlissingen; in het noorden gaat een reis van Meppel over Assen, Rolde, Gronin gen en het Friesche watersportcentrum Grouw naar Irnsum; een derde reis gaat van Harderwijk naar Raalteer is een kampeertocht Ede-Oosterbeek - Mook met als eindpunt 't landelijke Meerssen in het Geuldal; per kampecrtrein kan men 'n tocht maken van Delft via Scheveningen, Vogelenzang, Alkmaar en Den Helder naar Castricum en zoo zijn er nog meer mogelijkheden. Deze kampeertreinen rijden als regel 's morgens in de vroegte en 's avonds tusschen 9 en 11 uur. De nacht wordt op de stroozakken in de wagons door gebracht en den geheelen dag blijven de wagons ter beschikking om tochten in de omgeving te maken.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 3