wmm Maar het prettige is, dat het wel druk, doch nooit vol wordt op de plassen. Er is zooveel ruimte! Het mag op de Nieuwe Meer, zoo vlak onder den rook van Amster dam, wel eens wat benauwd worden op de meeste meren kan men vrij en onbe lemmerd zeilen. En wie zijn vacantie op het water doorbrengt heeft op de werkdagen waarlijk niet te klagen over al te veel gezel schap. Vacantie op het water. Een heerlijker, frissoher tijdpasseering laat zich niet denken. Vergelijk de drukste vaart met een normalen verkeersweg en ge zult u eenzaam voelen in uw bootje. Al was het alleen maar, omdat u geen stof en ben zinegeur ademt, dan zou een vacantie op het water al gerechtvaardigd zijn. Menigeen vindt zeilen 'n gevaarlijke lief hebberij. Kijkt n de krant op Maandag eens inHoeveel verkeersongevallen zijn er op den weg vermeldt En hoeveel ongeluk ken op het water. Daar heeft u het antwoord op dat ver wijt van „gevaarlijkheid"! Heusch men kan beter een heelen dag in een zeilschuitje zoekbrengen dan een uur in een autobus. De ziekenhuizen hebben het niet druk van de watertoeristen. Integendeel: hoe meer watersport, hoe minder zenuwzieken. Een gezonden geest treft men vooral in een zeiljopper aan! Er zullen er toch altijd blijven, die wel van het water houden, maar het zeilen „griezelig" vinden. Welnu laten dezulken gerust een motorboot ne men. 't Maakt wel een beetje lawaai en het is lang zoo sportief niet als een zeiljacht, maar het stelt de be- zadigden toch in staat om de zaligheid van het water te ondergaan. En dan denken wij vooral aan onze prachtige rivieren Kent ge den Geldersehen IJsel? Die schilderach tige, bochtige stroom, die u bij iedere wending voor een nieuwe verrassing stelt, is niet met zeilkracht, te bevaren. Daar moet je een motorboot voor hebben. Hetzelfde geldt voor een riviertje, dat nóg schoo ner is: den Ouden IJsel, die zich kronkelt door een landschap van ongekende (en helaas onbekende) weelderigheid. Als men van „mooi Holland" spreekt, dan heeft men het altijd over Zuid-Limburg, het Gooi, de Veluwe en dergelijke drukbezochte gebieden. Maar weet gij, waarde lezer, hoe onvergelijkelijk mooi de Maas en de Waal zijn? De donkere boomgroepen achter den dijk, de malsche uiter waarden, waar het vee bontgevlekt overheen gespikkeld is, de levendigheid van de scheep vaart het schept een beeld van frisch, fleurig leven. Aan de rivier staan oude hui zen te droomen van een stiller verleden. Karakteristieke boerderijen, hier en daar een door de eeuwen geadeld kasteeltje en dit alles gearrangeerd in 'n na tuurlijke harmonie. Ach.laten wij niet trach ten om deschoonheidvan de Hollandsche stroomen in woorden weer te geven. Dat kan alleen 'n dichter. Wij moeten nog iets zeg gen van den geest op het water. De watersporters vor men 'n wereldje apart. Daar heerschen geheel andere wet ten dan op het land. De mensch, die zijn fortuin op 't water zoekt, is ruimer, harte lijker, hulpvaar Hengelen is een vaeaniievermaakdat zich uitstekend laat combineeren niet de beoefening der watersport Links: De aanhungmotor wordt gemonteerd. diger. In de zeilhavens, waar allen samen- groepen, merkt men dit 't beste. Oude, in en door den dienst vergrijsde water rotten, staan de beginnelingen met raad en daad ter zijde. Wie in moeilijkheden komt kan op steun en bijstand reke nen. Een der ergste zonden is, een Vroolijke drukte aan den oever van het Alkmaarder Op de Loos- drechtsche plas sen, bekend bij alle liefhebbers van typisch Hoüandsch natuurschoon sportmakker in nood te laten, zelfs al is hij daar door zijn eigen schuld inge- raakt. Dan is er geen verschil tusschen den bezitter van een voornaam jacht en den man, die in 'n praam met gelapte zeiltjes vaart. De melkschuit zal probee- ren om 'n vastgeloopen zeiler van een droogte te sleepen en omge keerd zal de meneer van een drij vende motorvilla zich inspannen om hoe onhandig ook! een lijntje te gooien naar een simpel vletje, dat het niet klaren kan. En nu genoeg! Jong Nederland, geniet van de ko mende zomerweken! Oude watersporters, neemt het er nog eens van! Trekt er op uit in uw zeilscheepjes, ka no's, wherries en motorbooten! Laat de zon op uw huid branden en de wind door uw haren waaien. En gaat straks den herfst in, gesterkt en verfrischt, opgewassen tegen de vele moei lijkheden, die het land u te be- wors telen geeft. Geen krachtiger geslacht dan de waterklanten! Als de regenbogen uitzeilen te Grouw in het gebied der Friesche meren.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 7