DE „IJZEREN LONG" DE REDSTER VAN WISSEN DOOD "■Wet toestel voor kunstmatige ademhaling, de respirator, algemeen bekend onder den naam „ijzeren long", geniet den laatsten tijd in verschillende kringen groote belangstelling. En zooals dat ge woonlijk gaat: van belangstelling komen nieuwe onderzoekingen én nieuwe verbeteringen. Eenige maanden geleden werd door de Hoofdinspectie voor de Volksge zondheid aan de Philipsfabrieken te Eindhoven verzocht de fabricatie ervan voor Nederland op zich te nemen met 't verblijdende resul taat, dat thans door Philips een „ijzeren long" is gebouwd, die wat inrichting en vervolmaking betreft, uitsteekt boven de toestellen, die in Amerika, Engeland en Zweden vervaardigd worden. De „ijzeren long" werd in 1876 uitgevonden door den Franschen dokter Woillez. Hij gaf zijn instru ment, waarvan u op deze pagina's 'n afbeelding aantreft, den naam van „Spirofoor" en hij gebruikte het als drenkelingen of pasgebo renen dreigden te stikken. Het toestel bestond uit een grooten cylinder, waarin een vol wassene tot aan den hals toe kon worden ingesloten. Aan den buitenkant van dezen zinken cylinder bevond zich een apparaat, dat met de hand moest worden bediend en waarmede men lucht kon toevoeren om de natuurlijke ademhaling te vervangen. Op dit principe berusten alle kunstmatige of ijzeren longen, zooals die tegenwoordig in verschil lende uitvoering vervaardigd worden. Men bouwt de Links: De eerste „ijzeren long" ter wereld, 't toestel dat in 1876 door den Fransehen dokter Woillez werd uitgevonden. Over de geheele wereld bekend als de man met de „ijzeren longis de Amerikaan Fred Suite, die drie jaren geleden in China kinderverlamming opliep en zijn leren te danken heeft aan 't feit, dat in zie kenhuis van Peiping een „ijzeren long" aanwezig was de eenige van geheel China toentertijd. Feeds drie jaren houdt deze kunstmatige long den Ameri- kaanschen bankierszoon, die onlangs Europa heeft bezocht, in leven. Fred Snite maakte de reis door Frankrijk in een grooten reiswagen, waarin behalve voor de „ijzeren long" ook plaats is voor familieleden en verpleegsters. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat vroeg of laat de natuurlijke ademhaling bij den patiënt terugkeert. iw mewfluK imwmcs geregeiu arm mts iKil ws gegeten mei ae „ijzeren tong m den loop der jaren zijn er reeds vele verbeteringen op aangebracht, Onlangs werd in 'n Londenseh ziekenhuis een jongetje, dat kin derverlamming kreeg, door de „ijzeren long" van 'n wissen dood gered, 't Patiëntje in 't apjtaraat, dat ongeveer f 2700 kost. In 1876 thtor 'n Fran schen dokter uitgevon den. In de Fhilipsfa- brieken is dexer dagen de eerste in Nederland geconstrueerde ijze ren longvoltooid.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 16