Hef Nederland Belastingmuse 4 P Ü<T«|* ►ft» t?ïf ÊX'fïï JT Een der merkwaardigste musea van ons lantl Ken hoekje van het Belastingmuseum te Botterdam. Aanden wand een schilderij, voorstellende Pieter Paulus (copie naar een origineel in het Zeeuwsch Genootschap te Middelburg), o.a. advocaat-fiscaal bij de admiraliteit van de Maze, met portretten en gravures van verschillende andere advocatenfiscaal en rijksadvocaten. Op den voorgrond, portefeuilles met plakkaten, ordonnanties, waarschuwingen, notificaties en publicaties. naast de, voortreffelijke foto's mogelijk is daarvan in kort bestek eenig beeld geven? Het beeld, dat ik 't liefst ;eef, is dat van iets in groei, in snellen groei. Wat een jaar of drie geleden werd begonnen is telkens weer opnieuw uitgebouwd, tot er nu een voorloopig systematisch ge heel is verkregen, waarin elk onderdeel een eigen plaats heeft. De O ud - Babylonisch belastin gmerk overeenkomende met onze huidige hela dingplaatjes (hondenpenningen, rijwielbelastingmerken), van gebak ken klei (±1!)0G v. Chr.). Het werd met een of andere touwsoort (zie de. opening links, waar het touw door is bevestigd geweest) om den, hals van geiten gehangen ten bewijze, dat de belasting ervan was betaald; ook n el waarschijnlijk om den hals van vaatwerk ten bewijze,dat. de belasting van den inhoud daarvan betaald was. De vertaling der schrijtteekens luidt: 1 Kor, 40 sila werd in ontvangst genomen door Bêlsum (den belasting ambtenaar) van Summa-d-Samas den belastingplichtige) in de maand Marcheswan, op den 29sten dag van het, jaar, dat hij (n.l. de koning) het schitterend embleem gewijd heeft. (Dat is het 7de regeeringsjaar van koning Samsuiluma van Babyion, den zoon en opvolger van Hammu rabi, volgens de waarschijnlijkste berekening het jaar 1906 voor Chr.) In de Zegelkamer. Op de hier zichtbare standaards is een collectie belasting zegels van Polen in vroegere en huidige samenstelling geëxposeerd, met aanduiding en vertaling van geldswaarden, belasting e.d. atlassen verduidelijken een en ander. Wie studie omtrent 'n bepaald land wil maken, worden, de daarvoor noodige gegevens ter beschikking gesteld. De zegclcollectie heeft thans het, aantal van honderdduizend overschreden en is een der volledigste en merkwaardigste ter wereld Hij, die deze uitspraak deed, bedoelde daarmee niet, dat wat bijeenge bracht is in den korten tijd, dat het museum bestaat, in kostbaarheid kan worden gemeten met wat in de oudere musea is verzameld. Ik behoef dat haast wel niet te vermelden en niemand zou het tegendeel gelooven bovendien. Wat hij wél bedoelde en wat niet kan worden ontkend is, dat 't welk hier in een paar jaar tijds is verzameld, een geheel vormt, dat als zoodanig elders niet bestaat. Hoe kan ik nu voor zoover dit Fragment van het titelblad van een be lastingkohier uit de regeering van keizer Antoninus Pius (138161 na Chr.), her komstig uit een plaats, gelegen in het tegen - woordig Fajoem geheete district van Egypte. De woorden „belastingkohier„apaitèsi- mon" (2de regel) en Antoninus Pius (4de regel) zijn goed leesbaar. De aard der be lasting is niet meer uit te maken. Voor het Belastingmuseum ter plaatse aangekocht door prof. dr. van Groningen te Leiden.)

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 2