■KJBL jm. In de treinen rijden in de grens- In een Icaeeme can de K.O.P.-troepen gebieden soldaten ter controle mee. gaat bet ook wel eens gezellig toe. Een verdachte „grenewandelaaR wordt aangebonden en gefouilleerd. Het is niet noodig om verstand van militaire zaken te hebben ten einde in te zien, dat Polen moeilijk te verdedigen valt. De grenzen van duizenden kilometers lengte loopen om zoo te zeggen dwars door de velden. Alleen aan den zuidkant zouden de Karpathen en aan den oostkant de Ro- kitno-moerassen den vijand moeilijkheden kunnen bezorgen, maar vergeleken met de overige kwetsbare deelen zijn deze stukken niet zeer uitgestrekt. Maar Polen zelf is geen bijzonder aan lokkelijk slagveld voor moderne legers, die over bijzonder goede wegen moeten beschikken om met succes te kun nen opereeren. Want wegen vindt men er bijna niet, nog geen tiende deel van 't aantal in West-Europa en de meeste daarvan kunnen geen zwaar verkeer opnemen, vooral ook omdat de bruggen over de tallooze rivieren en beekjes dik wijls van hout gemaakt zijn. De K .0.1'.-patrouilles houden alle voertuigen aan om de reizigers te ondervragen en te controleeren. Maar geen enkel volk leeft rustig in het vooruit zicht, dat het land, waar in het woont, als slagveld zou kunnen dienen, en daarom heeft men in Polen een speciale grenswacht, de K.O.P. (afkorting van KorpusObronyPogranicza, vertaald in 't. Nederlandsch corps voor de grensbescher ming), die goed geoefend en goed gewapend is en wellicht in staat zal zijn de gevaren, welke deze jonge republiek zouden kunnen bedreigen, af te wenden. Russisch-Poolsche grens met de bekende houten, Russi sche eerepoort met het op schrift: Welkom alle ar beiders der wereld." Links en rechts Poolsche en Rus sische grenspalen. In hel grensstation Stolpse aan de lijn Moskou-War- scbau komen twee treinen per dag Polen binnen, driemaal yer week de Mandsjoerije- expres. Het binnenrijden van den expres, die niet alleen getrokken, maar ook geduwd wordt.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 31