verdere uitbouw van die kernen kan beginnen; gored is (soms op 't kantje van vastgrijpen vlak voor de vernietiging, waartoe reeds be sloten was) wat nog te redden viel en steeds worden nieuwe pogingen tot verderen uitbouw ondernomen. Meen echter niet, dat dit museum alleen een soort van rarekiek-kast is van dingen, die men elders niet ziot. Belangrijker dan zijn collectie van vaak zeldzame curiosa, is wat verzameld werd op wetenschappe lijk en cultureel gebied en de voor werpen dienen veelal alleen tot illustratie. Wie staat zegt, zegt ook be lastingen zonder belastingen geen staat en zonder staat anarchie; dus vindt men die beide van de oudste tijden af bijeen. Hun ge schiedenis vertelt van het econo misch en politieke leven van den staat en van de lusten en lasten van burger en vreemdeling. Dat alles moet het belastingmuseum weer spiegelen. Studiemateriaal voor dit doel is er reeds veel en telkens meer wordt dit gecompleteerd en allengs toegankelijk gemaakt de archieven van het departement, tal van gegevens over kadaster en domeinen, de prachtige verzame ling van meer dan 100.000 belasting zegels van de geheele wereld, met haar historie van belasting, munt en economie, en een boekerij van deels zeldzame werken (waaronder een zeer fraaie muntenbibliotheek), welker gestadige groei nog sneller zou gaan, indien aankoop niet door gebrek aan financiën zoo zeer was geremd. Overigens is er voor dien groei één obstakel. Het is in het tijdelijk onderdak van de Boompjes te Rot terdam nu reeds zóó vol, dat men zich, als men alles werkelijk zien wil, slechts stap voor stap voorwaarts kan bewegen en hier en daar is 't zóó saamgepakt, dat men met den beheerder droefgeestig moet con- stateeren, dat het nu toch werkelijk al te vol wordt. De meeste voorwerpen zijn geëtaleerd; de unifor- Zaal Registratie, Successie cv Zegel. Op den achtergrond het geschil derd portret van den laatsten functionaris van de opgeheven functie van „Hoofddirecteur der Registratie en Domeinen"Hoetinlc. Op den achtergrond boekwerken, plakkaat- en ornamentenboeken, manuscripten over tienden e.a. oude heffingen en een deel der Bélastingzegelver- zameling. In deze zaal bevindt zich onder meer ook het merkwaardige schilderij van Breugél, voorstellende een ontvangkantoor omstreeks het einde der 10e eeuw. men en ambtsgewaden, de wapenborden en het smokkeltuig, de noodmunten en papieren noodgeld, de waarborgteekens, de souvenirs uit den oorlog 1914-1918, de valsche en de echte verzegelingen en zegels. Men kan u een wapenrek laten zien met hartsvangers van de „Officieren van de Convoven en Licenten" en een degen van den liniecontroieur te peerde, sondeerstokken van allerlei vorm en kali ber, de pistolen zoo groot als mitrailleurs, maar glad als een biljartbal van den controleur jlir. Raab van 'anstein uit den Revolutie-tijd, zeldzame stukken geschut van de douane-recherchevaartui gen en tal van schilde rijen, teekeningen, foto's en vlaggen van die oude vaar tuigen zelf. Van de weinige schilderijen en etsen van oude meesters over 't be lastingvak zijn verschil lende aanwezig, naast di verse portretten en origi- neele teekeningen van be kende meesters van nu, af beeldende latere generaties. Levensberichten in voor werp en geschrift van Appe- lius en Gogel zijn een af zonderlijke studie waard. Zoo kan ik voortgaan maar leeken plegen wij 't meest nog te wijzen op een paar vitrines met curiosa, waarin belastingplaatjes van Hammurabi's tijd, een papyrus, die als kohier heeft gediend, een armband, die belastingkwitantie was voor de negers in Trans vaal en nog veel andere bijzonderheden liggen; op origineele handteekeningen van Lamoraal van Egmond, Willem V, Gogel, Appelius en andere grooten in de vaderlandsche historie. Dit museum is nog jong; het is drie jaar geleden, In de zaal „Belasting en Waarborg der Gouden- en ■Zilveren werken". Oven met smeltkroezen en allerlei ou.de en nieuwe werktuigen en instrumenten. Xtvelgeld van de Oostenrijksche gemeente wald op hout van Juni 1920. Duitsch noodgeld. De porseleinen exemplaren van het bovenste blad speciaal zijn uit artistiek oogpunt zeer fraaie specimina. De uitgebreide collectie bevat noodgeld van porselein, allerlei soort metalen en emaüle, een groote collectie aluminium, noodgeld van Fransche gemeenten, en eenige op zichzélf staande oude stukken noodgeld. dat met den eersten opzet begonnen is, officieel als Stichting het Nederlandseh Belastingmuseum" bestaat het nog geen anderhalf jaar; zijn behuizing is nog bekrompen en eenvoudig, doch laat dit alles niemand, die nog iets heeft, dat wellicht waarde heeft voor het museum, weerhouden, het toe te zen den aan het adres; Boompjes 16, Rotterdam. Wie er meer van wil weten worden alle inlichtingen gaarne verstrekt. Zeer in het bijzonder geldt van deze dingen, dat zij eerst in een systematisch, geordend verband haar volle waarde krijgen en alleen zóó haar eigen lijke beteekenis en belang naar voren komt. Binnen afzienbaren tijd zal een doeltreffender huisvesting worden verkregen en zullen de vele gegevens in papier, perkament en object, welke thans elders ge borgen zijn, de waarde van de verzameling opnieuw vergrooten. Mr. J. VAN DER POEL,

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 3