VOOR 25 JAAR (AUGUSTUS 1914 NO VEMBE R 1918 Een uiterst boeiend, fotografisch geïllustreerd overzicht van den tragischen volherenhrijg welke voor 25 jaar een aanvang nam 15 glimlachte <le journalist. „Hebt u soms een robben- jager in uw dienst, die Sven Peters heet?" ...Ta, ja," viel Egir Angerman levendig uit. „Hij maakte deel uit van de bemanning van do „Ram" en zit aan het eerste station: Norfisk. Wat hebt ut" Zijn bezoeker liot hem niet uitspreken. „Wij hebben vanmorgen bezoek gehad van een jongedame. Zij vertelde ons een. hm, liefdesgeschiedenis zou ik het haast noemen, al liet zij er zich niet in dien zin over uit. Het ging om een robbenjager, die Sven Peters lieot. Rn omdat ik wist, dat er nog slechts één Zweedsch robbenschip uit was gevaren...." „Ja, ja, de „Ram"," viel Egir Angerman ongedul dig uit. „Vertel verder, als u wilt. De journalist was spoedig uitverteld. Maar terwijl hij vertelde, trok zich een rimpel tusschen de grijze oogen van Egir Angerman. Als. als. die dwaze veronderstelling, dat Sven Peters die seinen had uit gezonden, inderdaad juist was, wat hem voorloopig nog ondenkbaar voorkwam dan was er iets met do „Ram". Driftig greep hij naar de telefoon. „Juffrouw, dringend radiogram voor de „Ram" via Tromsö en Vardö. Over twéé stations, verstaat u? Zeven woorden: „Kapitein „Ram" stop. Sein stop. Reeder stop". Hebt u het?.... Mooi, en dringend alstublieft. Egir Angerman bracht een onrus- tigen morgen door, nadat de jour nalist hem verlaten had. Het wachten was op antwoord van de „Ram". Zijn vrees was eigenlijk een beetje belachelijk, vond hij. Zoo'n vrouwenverhaaltje. 'n soort liefdesgeschiedenis. kon hij toch eigenlijk niet zoo maar voor ernst nemen. Hij dacht er anders over, toen hij 's middags om één uur werd opgebeld. Want het antwoord op zijn telegram was onheilspellend genoeg: „De „Ram" geeft geen antwoord. Sinds twaalf dagen geen seinen opgevangen van het. schip Met een zenuwachtig gebaar greep Egir Angerman naar de tele foon. „Militair vliegveld Kiruna, juffrouw. Dringend. Kiruna het noordelijkste vlieg veld van Zweden. De kleine baai voor Norfisk koes terde zich spiegelglad en ijsvrij in in een mild lentezonnetje. De rots achtige kust was bedekt met grauwe, vadsige zeehondenlijven, die zich zonden in het stralende licht van de poollente. Hoog daar boven cirkelde een gedrochtelijk ding: een amphibie van de mari- tiomc basis Kiruna. De eerste bestuurder, een luite nant., keek herhaaldelijk naar zijn waarnemer om. „Nou?. „Een oogenblik, luitenant," schreeuwde de sergeant, die hem weliswaar niet verstond, maar zijn ongeduld begreep. „Ik ben 'm weer kwijt. De amphibie maakte nogmaals een rondje. Daar beneden lag een hut, maar geen Rterveling liet zich zien. Met een boozen blik keek de luitenant opnieuw om. Hoe eerder hij dalen kon, hoe liever. „Ik héb hem," schreeuwde de sergeant. „De „Ram" gevonden. Onttakeld door den storm en afge dreven naar het ijs. Alles wel aan boord; de Amphibie III blijft in de nabijheid. „Gelukkig," mompelde de luite nant. Schielijk als een zwaluw scheerde hij over het water van de baai. Vlak bij de kust. streek hij neer, tot consternatie van duizenden robben, die met slagen en beten hun pasgeboren jongen het water in dreven.. In een oogwenk tijds was de rubbersloep uitgezet en eenige minuten later snelden de twee man nen op de eenzame hut toe. De sergeant trapte de gesloten deur open en het volgende oogenblik traden ze binnen. „Karinina...." mompelde een zwakke, ijlende stem op het stroobed. De luitenant knielde erbij neer. „Dysenterie," mompelde hij, met iets in zijn stem. dat tegelijk wal ging en medelijden verried. „Arme kerel. We kunnen hem zoo niet vervoeren, sergeant. Het is het beste dat jij hier blijft en ik een dokter ga halen. Wat is dit hier? Een pakje. Een schrift of een boek. Karinina Selbach, Ostersund. Goed, ik zal het maar mee nemen." „Karinina mompelde de uitgeteerde man. Het houtvuur in de schouw knetterde vroolijk en vervulde het kleine vertrek met de aromatische geuren van denueschors en hars. Sven Peters staarde van de krant, die het bericht van zijn herstel had gebracht, naar het dagboek op 'zijn knieën. Zóó was het gegaan Het briefje van Karinina trilde in zijn hand. „Zoo dra je thuis bent, kom ik je antwoord brengen," had zij geschreven. En nu waren zijn oogen met een schit tering van verwachting gericht op de deur. De auto stond daar voor het venster en in de ga,ng klonken schreden. Toen week de deur. Daar stond ze. Karinina. Liever, véél liever dan hij haar vroeger had gekend. Zij keek hem aan en het scheen, dat zij niet nader durfde te komen. En hij kon niets zeggen, ofschoon hij tot voor dertig secon den precies had geweten wat hij zeggen wildp Er klonk een snik bij de deur en plotseling begon hij te spreken. Heel moeilijk en stootend. „Lieveling, de tijd hoeft veel moois en liefs tusschen ons ver nietigd, maar Hij boog schuldbewust het hoofd, maar eensklaps hoorde hij Karin's stem dicht aan zijn oor. „Maar één ding niet," zei ze snikkend. „Niet de teedere herinnering aan dat uur, toen je me Karinina noemde, Sven. ooooooooooooooooooooooo O De vier verdwaasde jaren van den eersten wereldoorlog staan met bloedroode letters opgeteekend in het geschiedboek der menschheid. Alom verwoesting en dood Alom armoede, moreele en lichamelijke ellende. Alom hartverscheurend verdriet Millioenen dooden, wier grafkruisen in eindelooze rijen de kerk hoven van Europa bedekken, tientallen slagvelden, honderden ver nielde dorpen en steden, houden de herinnering levendig aan den bloedigsten en hardnekkigsten kamp, welken de volkeren in den loop der tijden ooit onder elkander voerden. O fsc-hoon lang voor 1914 deze oorlog werd voorbereid en begonnen, en hij, zij het onbloedig, lang na 1918 werd voortgezet, herdenkt de mensch heid toch. binnen luttele dagen het sombere uur der eerste oorlogsverklaringen, welke in Augustus 1914 een einde maakten aan een ruim veertigjarige vredesperiode in liet oude Europa. Den lezers van middelbaren leeftijd staan die eerste gewpldig spannende dagen van Augustus 1914 ongetwijfeld nog scherp voor den geest. Het jongere geslacht zal het moeilijker vallen zich de verwarring en de ellende van dat tijds- gcwricht voor oogen te stellen, al moeten zij in deze dagen van hernieuwde spanning toch wel iets begrijpen van het schokkende drama, dat de volken toen hebben beleefd. Immers, toen evenals nu, politieke en mili taire bondgenootschappen zonder einde! Hate lijke perscampagnes voor en na! Overal een immer hooger opgevoerde bewapening! Een wedloop naar den gapend-en afgrond, die oorlog heet! Destijds werd een politieke moord- de aan leiding tot het uitbreken van den wereldbrand. Heden kan iedere overrompelende- en geweld dadige oplossing van de tallooze volkenrechte lijke problemen, welke de wereld beroeren, de spanning verbreken en de oplossing van het ooooooooooooooooooooooo 9 9 O 9 O 9 O 9 O <1 O O O O O O 9 O 9 9 o 9 O O O O O O 9 9 O 9 9 o O c> O o O O O O O 9 O O O O O O 9 O O 9 9 9 O O 9 O O 9 O O 9 9 9 9 O O O 9 9 O 9 O 9 9 9 O 9 o 9 9 9 9 O 9 o 9 vraagstuk door de niets en niemand ontziende macht der wapenen onvermijdelijk maken! Wel zeldzaam tragisch is de hier zich op dringende parallel! Intusschen: een foto weegt vaak op tegen duizend woorden! Beter dan breedvoerige politieke of militaire beschouwingen is het fotografische beeld in staat, om kort en kern achtig de gebeurtenissen dier dagen van ver schrikking en onrust in de herinnering te roepen. Daarom sullen wij in de komende weken en maanden trachten, in een uitzonderlijke en vaak nergens eerder gepubliceerde fotografische documentatie, den loop der gebeurtenissen en de ontwikkeling van den economischcn en politieleen toestand van een kwart eeuw geleden te illustreeren. Wij twijfelen er geen oogenblik aan of jong en oud zal met de grootste belangstelling deze samenvattende documentaire geschiedenis van den wereldoorlog tegemoet zien Bij voorbaat vestigen wij daarom reeds heden aller aandacht op deze unieke publicatie, welke straks een zeldzaam pakkend overzicht zal vormen van den strijd onder de volken, die nimmer door een tweeden moge worden gevolgd OOOOOOOOOOOOOGOOOOOOOOOOOOOOOOOOOGOOOOOO-O-OOOOOOO-OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 15