mm: I an den brand- of .uitkijktoren hebtu een goed overzicht op de reeds 350 ha. beboscht terrein. Links de oudste bebos aching en rechts een gedeelte van ca. 6' jaar oud. U zietdat ook loofhout tusschen de dennen is aangebracht. O.a. vermindert zulks het brandgevaar. Op deze mei loofhout beplante helling, waar dit jaar al mooie sterke schoten zijn gemaakt, wordt met 'n spe ciaal vervaardigde drietamdshak de grond losgewoeld om lucht en water gemakkelijker te laten toetreden. ernstig verontrustte door de fatale gevolgen van overstuiving der langs het duin gelegen gronden. Het bestuur der Staatsdomeinen zag zich wel ge dwongen in te grijpen. En omdat helm toch door de konijnen weggevreten werd, ging men er op het voor beeld van het Staatsboschbeheer bij Schoorl en Noord wijk toe over, de duinen definitief vast te leggen door beplanting met dennenbosch, waarnaast de uitroeiing der konijnen grondig ter hand genomen werd om het mogelijk te maken, ook loofhout en allerlei planten weer in het duinlandschap te laten tieren. Zoodra in een bepaald, daartoe afgerasterd ge deelte de konijnen maar weggevangen zijn, komt onmiddellijk de natuurlijke vegetatie te voorschijn. En wanneer op de hellingen het zand met rijshout en helm en riet maar voorloopig is vastgelegd, verschij nen er duindoorn, vlier, liguster en velerlei duin bloemen. Ruim 350 hectaren van het uitgestrekte Schouw- sche duingebied zijn er nu al door het Staatsdomein beboscht. En onverpoosd wordt voortgewerkt, in den zomer met een man of veertig, maar in den winter vinden daarnaast nog een honderdtal Schouwschc werkloozen arbeid: een werkverschaffing van betee- kenis dus. Toch wordt een gedeelte van circa 50 hectaren onaangeroerd gelaten als duin-natuurreservaat: daar behouden de natuurkrachten vrij spel, en daar zal de duinliefhebber nog als vanouds zijn hart kunnen ophalen aan de wilde, grillige schoonheid van het ongerepte duinlandschap. Zoodat ten slotte niemand zich te beklagen zal hebben. Onze foto's zijn daar om u een beeld te geven van de werkzaamheden hij de duinbebossching en van haar resultaten. U zult er aan zien, dat, van welken kant u dan de zaak bekijken wilt, er stellig ook met uw opvattingen en wenschen rekening gehouden wordt. En dat, wanneer over enkele tientallen jaren het geheele project is uitgevoerd, de Schouw- sche duinen geen enkel gevaar voor het achterland meer hergen zullen, maar tevens geworden zullen zijn tot een rijk natuurmonument, waar u alle schoonheid van plantengroei en vogelleven in do rijkste afwisse ling zult kunnen vinden. En hier ziet u. dat in het oudste gedeelte, in 1924 en kort daarna beplant, reeds een bosch van b eteekenis is gegroeid. In eigen kweektuin worden de jonge dennen uit zaad gekweekt. Dit hier zijn tweejarige exemplaren, die langzamerhand in het duin gepoot kunnen worden. Per jaar wordt gerekend op 300.000 d 400.000 exemplaren, soms wel op een half mülioen. Ook loof hout wordt bij tienduizenden stekjes gekweekt. Zoo groeit langzaam het natuurmonu menthet Schouw- sche duinbosch, dat later als lustoord kan worden opengesteld.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 17