ZEEUWSCHE SPORT 19 "HlllirWB mill Voor de achtste maal had Zaterdag 15 Juli de Ücheldebekerzwemwed strijd plaats. Een twintigtal deelnemers verscheen aan den start, terwijl negentien zwemmers den tocht voleindden in een zeer fraaien tijd. Gezellige drukte bij het punt van aankomst, het Vlissingsche badstrand. De strijd om den Scheldebeker is onder zeer gunstige omstandigheden j.l. Zaterdag ge streden. Een kalme zee, een gunstige wind, een twintigtal deelnemers, die voor hun taak berekend waren en een organisatie, welke tot in de puntjes verzorgd was. Vooral dit laatste draagt ook veel bij tot het sportieve verloop van dezen wedstrijd, welke telken jare meer vermaardheid krijgt en zeker nog meer deelname zou hebben, indien dit in verband met de nauwgezette veiligheidsmaat regelen mogelijk was. Men dient, om de deehiemenden absoluut veilig te stellen, het aantal tot twintig te beperken. Wij juichen dat van harte toe en niet minder de tot in de perfectie kloppende samen werking van Nederlandsch en Belgisch loodswezen, Roode Kruis, Zee- en Landmacht, Reddingsbrigade en vele particulieren. Niets wordt hier aan het toeval overgelaten en iedere deelnemer is op dezen toch altijd nog zwaren en riskanten tocht er van ver zekerd, dat niets kan gebeuren, omdat ieder een begeleidende jol heeft, waarin zich gediplomeerde deskundigen op reddings- en verzorgingsgebied bevinden. Hoewel de nummers op de volgbooten veel helpen, is het toch moeilijk om zich tijdens den wedstrijd omtrent den gang van zaken te oriënteeren. De deel nemers liggen daartoe te veel uit elkaar en bovendien weet men nooit, hoe men zich ten gevolge van den tijdens den wedstrijd inzettenden ebstroom zal gedra gen. De Engelschman Deane b.v. startte met 'n flink spurtje en nam een flinken omweg, terwijl Stender meer den rechten weg koos. Deane kon zich dus met den ebstroom laten meevoeren, terwijl het niet was uitgesloten, dat zij die „recht door zee" gegaan waren er straks tegen zouden moeten worstelen. Het is nu heel moeilijk uit te maken of de winnaar Deane sneller zwemt dan Steiider, dan wel of hier de tactiek gezegevierd heeft. Wat is nu het beste, recht over te zwemmen of de bocht te nemen? Indien Deane sneller is dan Stender, dan heeft ongetwijfeld Stender den besten weg gekozen, want het verschil tusschen den Engelschman, die 1 uur 11 m. 37.8 sec. zwom en Stender (Dolfijn, Hilversum), die 1 uur 13 min. 15.6 sec. noodig had, is niet van dien aard, dat men van een over tuigende overwinning kan gewagen. Is Stender snel ler, dan heeft de ebstroom een zeer grooten invloed op de snelheid en is de over winning van Deane een meer tactische. O.i. is dit echter veel afhankelijk van de omstandigheden, waaronder gezwommen wordt. Zaterdag wist de groep, welke de rechte route koos, nog juist door de gevaarlijke zone te glippen en vóórdat de sterke ebstroom inzette in stiller water te belanden. Onge twijfeld is dit te danken aan den gunstigen wind e.d. Naast de goede prestaties van de eerste twee mogen ook vermeld worden die van Potts (Otter Swimming Club - Londen) en G. Nieuwland (Groote Wielen- Leeuwarden) in resp. 1 uur 17 m. 2.8. sec. en 1 uur 18 m. 52.8 sec. Nummer vijf was een dame en geen onbekende. Eén van onze nationale zwem- heldinnen had het aangedurfd om dezen zwaren en langen tocht te ondernemen. Willy den Ouden heeft, bewezen, dat, al is men meer sprintster dan lange- afstandzwemster, er met een gezond en wei-getraind lichaam, plus wedstrijdroutine en een ijzeren wil, heel wat te bereiken valt. Een keurige prestatie van Willy om in dezen geheel buiten haar genre liggenden wed strijd als eerste dame te arriveeren in 1 uur 19 m. 44 sec. De heer Wagenaar (Zeehond-Vlissingen) was zesde in 1 uur 20 m. 23.2 sec., waarna als tweede dame mej. Ooenen van Juliana te Bergen op Zoom arriveerde in 1 uur 21 m. 3 sec. en zoo volgden telkens Er. Staverman uit Vlissingen, die naast den beker door burgemeester van Woelderen voor den eer staan komende een zilveren wisselschaat aanbood voor de eerste dame, biedt mej. den Ouden bloemen aan. Een der vele deelnemende damesaandezendikwijlsals te zwaar gekwalificeerden wedstrijd komtfrisch naden tocht uit het water gestapt. s Avonds had de prijsuiluiking plaats door burge meester van Woelderen in Hotel Brittannia. Wage naar, de eerste en eenige Zeeuwsche deelnemer die den wedstrijd voltooide, ontvangt uit de handen van den burgemeester den gewonnen prijs. Als nummer een was O. T. Eeane wit Londen binnengekomen, dien we hier in gesprek zien met den burge meester van Vlissingen. Als eerste der dames komt mej. W. den Ouden aan van li. D. Z. uit Botterdam. Eeane begeleidt haar naar het strand. met klein verschil alle andere deelnemers op één na, die het had moeten opgeven. De laatst aankomende noteerde een tijd van 1 uur 37 m. 39.6 sec. Deze wedstrijd had dus wel een opmerkelijk snel verloop, doch het record van Deane (1 uur 1 min. 52.2 sec.) is nog niet verbeterd. Het is aardig te vermelden, dat de langste tijd, door een winnaar genoteerd, is 2 uur en bijna 38 min. (Kuiper in 1937.) Zal het gelukken, en wanneer, om den tijd beneden het uur te drukken? Het is elk jaar weer een groote vraag of de wedstrijd zal kunnen doorgaan, in verband met het weer e.d. Het kan dus best zijn, dat we vele jaren op een gunstigen wed strijddag moeten wachten, want dat de omstandig heden heel erg gunstig moeten zijn om den tijd onder het uur te brengen, is wel zeker. De achtste Schelde- beker-zwemwedstrijd kan opgeteekend worden als één van de mooiste wedstrijden, welke we op onze Zeeuwsche stroomen hebben meegemaakt. Zondag speelde H.K.C. I een vriendschappelijken wedstrijd ter kennismaking tegen Dosko 1 uit Bergen op Zoom. Il.K.C. I won dezen wedstrijd met 4-3. V. ,V. H.K.C. is ontstaan door samensmelting van Hansweert, 3e kl. K.N.V.B., met de V. V. Hansweertsche Boys en Kruiningen, welke in de le kl. Z. V.B. speelden. Alle drie vereenigingen stonden zwak en Hansweert zou op den duur zijn bestaan hebben moeten opgeven. In overleg met, den K.N. V.B. heeft Hansweert de twee vereenigingen bij zich gevoegd en is nu een groote sterke voetbalvèreeniging geworden onder den naam H.K.C. (HansweertHansweertsche BoysKruiningen Combinatie). Links het elftal van H.K.C. I. Hechts het elftal van Dosko I.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 19