DE VLAAMSCHE BADGASTEN trekken naar Sluis Daar wacht u bij de thee de speciale Sluische lekker nij, de cramique. Tenzij u Engelschm.an bent en de voorkeur geeft aan taart met boter. Ten bewijze, dat men in Holland geweest is, dienen de Sluische ansichtkaarten. Klompen en dergelijke Hollandschigheden (echte Schie dam incluis) zijn er te kust en te keur langs de straat uitgestald en vinden gretigen aftrek. Langs heel de haven van Sluis is 't, bijzonder op Donderdagmiddag, als de bezoekers van den Middelburg- schen marktdag terugkeeren, letterlijk een gedrang van vreemde wandelaars, die zich 'n plaatsje op een der terrassen trachten te veroveren. Och neen, de Sluizenaren zelf hebben heusch niet de pretentie, dat hun stad in histori sche merkwaardigheid, in monumenten en architectuur, in bezienswaardigheden, de verge lijking zou kunnen doorstaan met bijvoorbeeld Brugge, of zelfs maar met Gent, of andere doode Ylaamsche steden in het achterland van de Belgische zeekust. In het verleden, ja, toen was Sluis de evenknie van de groote Ylaamsche koopsteden. En zelfs is het ze in 't einde van de glorieuze middel- eeuwsohe jaren van rijkdom en bloei misschien wel een tijd de baas geweest: de verzanding van het Zwin trof pas op 't aller laatst de nu Zeeuwsch- Vlaamsche steden in haar bron van welvaart en bestaan. Maar al heeft Sluis niet zulk 'n hard lot getroffen als bijvoorbeeld het nabijgelegen en toch eenmaal even machtige St. Anna ter Muiden, dat door een niet te stuiten verval praotisch van den aardbodem is weggevaagd op een kerktoren en een nietig pleintje na - toch heeft het aan herinnerin gen aan zijn rijk verleden maar een schamel beetje architectuur en monumen ten bewaard in vergelijking met de zuidelijker zuster steden. Maar Sluis heeft bij de toeristen van de Ylaamsche

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 16