I D m p f ff i -V J - ,v' AjtK.ift»csi» ^V« - I Op de Farijsche boulevards heerschic een ongekende drukte. De menschenmassa'8 schaarden zieh dicht rondom de rede naars, die trachtten de geestdrift voor den oorlog tegen Duitschland los te slaan, en demonstraties van oorlogsvrij willigers, die met ontplooide vanen door de straten van de Lichtstad trokken, vonden overal plaats. Z.K.H. prins Alexander van Servië, de opvolger, eerst als regent, van koning Peter van Servië, die zich, ten gevolge van het drijven eener machtige oppositie, uit de regeering had teruggetrokken. Alexander van Servië was de man in wiens land de m isdaad gebeurde, die het geweldige militaire mechanism e der groote mogendheden ten slotte in werking stelde. De moord te Serajewo op den Oosten- rijleschen troonopvolger en diens gemalin was de vuurvonk, die de lont ontbranden deed in het kruitvat van het Europa dier dagen. Men schreef toen 28 Juni 1914. Spoedig volgde in geheel Europa de eene nota de an dere tusschen de regeeringen van oost en west, van noord en zuid. e reeds sinds jaren hoog opgevoerde be wapening, de verdei- door allerlei poli tieke demarches, perscampagnes en opzienbarende bezoeken van staatslieden bij herhaling verontruste publieke mee ning hadden in verschillende staten de spanning ondraaglijk gemaakt, en zoo brak ten slotte de wel reeds lang onver mijdelijk geachte wereldbrand, toch nog op een geheel onverwacht oogen- hlik, in Europa uit. Binnen tien dagen waren talrijke staten in oorlog. Graaf Etienne Tisza, de Hongaarsche minister-president, aan wiens ge matigdheid en bezonnenheid het te danken was, dat de Oostenrijksclie troepen althans niet onmiddellijk na het gebeurde te Serajewo Servië binnenrukten. Zijn vasthouden aan de door hem voorgestane politiek van harde doch niet onvervulbare voorwaarden, ter genoegdoening aan Servië te stéllen, kon de catastrophe van den wereldbrand niet verhin- De Engelsche staatsman lord Grey, destijds minister van Buitenlandsche Zaken. Een vredelievende figuur, te vergelijken met minister Chamberlain in onze dagen. Zijn interventie om het conflict te bezweren bleek ijdel. Hij had geen voldoende sterke naiuur om zich te onttrekken aan het netwerk van diplomatieke verdragen. Ofschoon voorstander van ,;de vrije hand" had hij, in een brief aan den Fransehen gezant Gambon, zijn land toch moreel aan Frankrijk gebonden. Toen de eerste oorlogswolken zich samenpakten, von den er in de straten en op de pleinen van Berlijn talrijke demonstraties plaats, waarbij de bevolking de grootste aandacht schonk aan de gespannen be trekkingen tusschen Oostenrijk-Hongarije, den bond genoot vcm Duitschland, en Servië. Tegen het uiterste moment van het verloopen van den duur van het ultimatum verzamelde de menigte rich in dichte drom men voor de bureau's der dagbladen, en toen de ver breking der onderhandelingen bekend werd, schreeuwde men op de stoepen voor de Oostenrijksch-Hongaarsche legatie:Weg met Busland". Ook voor de Ilussische en Fransche legaties vonden demonstraties plaats. Op onze foto ziet men hoe een enorme volksmenigte in den Lustgarten hoera's uitbrengt op den Duitschen en den Oostenrijkschen keizer, na het verbreken der diplomatieke betrekkingen, tusschen Oostenrijk en Servië. Op don achtergrond de Dom. Men herinnere zich slechts de volgende nuchtere, doch veelzeggende feiten: Op 23 Juli overhandigt de Oostenrijksch-Hongaarsche gezant het ultima tum aan Servië. Op 25 Juli weigert Servië aan de gestelde eischen te voldoen. De Oosten- rijksche gezant verlaat Belgrado en Servië mobiliseert. Op 26 Juli hebben bij Semlin de eerste vijandelijkheden plaats tusschen Oosterrijk en Servië. Op 28 Juli keert Poincaré, die bij den tsaar van Rusland op bezoek was, naar Parijs terug. Intusschen was in Rusland reeds tot gedeeltelijke mobilisatie besloten. Op 29 Juli telegrafeert de tsaar aan kei zer W ilkelm, dat hij voorziet maatregelen te moeten nemen, die tot een oorlog leiden. Op 30 Juli heeft in Duitschland een ge deeltelijke mobilisatie plaats. Op 1 Augustus mobiliseert Frankrijk, richt Duitschland een ultimatum aan Rus land en Frankrijk, en wordt de Duitsche mobilisatie afgekondigd. Xog denzelfden dag bezetten Duitsche troepen de stations der lijn Luxeinburg-Trier. Op 2 Augustus verbreekt Duitschland de diplomatieke betrekkingen met Rusland. Op 3 Augustus richt Duitschland een ulti matum aan België en verklaart zoowel aan 1 rankrijk als aan België den oorlog. Den avond van dien zelfden dag rukken de eerste Duitsche troepen België binnen. Het bloedigste werelddrama was begonnen Op 31 Juli, toen de wereld in volle gisting verkeerde, werd de leider der Fransche socialisten, Jean Jaurès, doodgeschoten in Oafé du Croissant, in de Rue Montmartre, te Parijs. Jaurès had als hoofdredacteur der „Humanité" zich steeds verzet tegen den driejarigen dienstplicht. „Daarom schoot ik hem dood," verklaarde zijn moordenaar, de student Villain. Deze moord geschiedde vijf weken nadat een Serviër den Habsburgschen prins had doodgeschoten. Van de generatie, welke deze dagen van spanning, en do daarop gevolgde jaren van

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 3