VERLOREN PARADIJS NA GEDANEN ARBEID JW NU OOK WEEKEIND-RETOURS! OUWEHAND'S DIERENPARK Rhenen iiöfrsï!! is het goed rusten! Woont U in de stad? Ga dan 's avonds een uurtje naar bosch of hei of strand. - Woont U buiten? Ga dan 's avonds eens een paar uur naar de stad! Naar theater, concert of bioscoop. - Na half zes 's avonds een avondretour. Slechts iets meer dan één cent per kilometer- Geldig tot den volgenden ochtend 8.1S uur op de plaats van bestemming. Op de lijnen Amster dam-Rotterdam bovendien geldig in enkele treinen overdag. IJSBEREN IN OUWEHAND'S DIERENPARK Een van de modernste Dierenparken van Europa GROOTSCH! - OVERWELDIGEND! floor Henk van Hatem Thans is de steef- verdwenen. Opge- „Vaste verkeering' heette het met eischt door den onverzadigbaren een meer algemeen woord in de steeg. Moloch. <lie modern verkeer ge- Kees hoorde ervan en was een van de heeteu is. l)e zware sloopershamer ver- eersten, die hen gelukwensehten. Maar hrijzelde de laatste muren en vergrui- hij werd nog stiller dan hij den laatsten zeïde het laatste krot. waarin door velen tijd reeds geworden was en ook '11 beetje geleefd, geliefd en geleden werd. Ge- bleeker. Hij verlangde weg te komen uit leden het meest Want in de steeg heeft hun paradijs en toen hij een kans kreeg, veel bittere armoede gewoond, misdaad die hij als de kans van zijn leven be en ellende. En slechts zelden en voor schouwde, greep hij haar met beide lian- weïnigen was zij een kortstondig para- den aan. Hij vertrok naar Amerika-, fjjjs naar Detroit, en vond in de snel op- Hoélang is het geledon dat Heinz, bloeiende automobielindustrie een baan de jonge schoenmaker hier woonde en met een toekomst, werkte? Twintig, neen, reeds vijfen twintig jaren. Van 's morgens vroeg tot Toen gebeurde dat met Nelly's vader, 's avonds laat klonk zijn gehamer door liij werd gearresteerd wegens inbraak de steeg, zijn lach en zijn lied. Op stille en kreeg drie jaar gevangenisstraf. Voor zomeravonden, als het moede leven in de steeg was het geeii sensatiemisdaad de steeg zich ter ruste had gelegd, kon en armoede gingen er zoo vaak hand aan men er zelfs Goethe beluisteren. hand. Niemand daelit er ook aan, Nelly „l'eber allen Gipfeln ist Ruh: In of haar moeder minachtend om die allen Wipfeln spiirest du. Kauin einen schande aan te zien, of hen zelfs maar Hauchl)ie Vögelein schweigen im te beklagen. Het moest een opluchting Walde. Warte uur, balde ruliest du zijn zoo'n nietsnut voor een tijd kwijt auch. te raken. ..Hoor Heinz nog eens zingen," zeiden Eén was er, die er anders over dacht, de late opblijvers dan en menig meisjes- Die eene was Heinz. Al woonde hij in hart onder de daken van de steeg klopte de steeg, hij was niettemin opgevoed sneller bij het hooren van die stem. Want naar strenge begrippen van eer en fat- Heinz was een forsche, knappe jongen soen en met het denkbeeld de dochter en hij verdiende behoorlijk zijn brood, van een man met een geschandvlekten Een jaar of zes woonde hij daar al met naam tot vrouw te nemen, kon hij zich zijn moeder, die een Hollandsche was op den duur onmogelijk verzoenen. Heel en na den dood van haar man van langzaam verslapte de innige band. Duitschland naar haar eigen vaderland Heinz sprak niet meer over trouwplan- was teruggekeerd. nen; vaak ging hij 's avonds uit en liet NaastTleinz woonde Nelly Bougers. Nelly alleen. En spoedig begon zij te be- Zij was een vroolijk, aardig meisje met grijpen gitzwarte haren en tanden, die blank Een paar maanden later brak de groo- waren als parels. Haar moeder was een te oorlog uit. Heinz was Duitsclier en sloofje en haar vader een leeglooper, die moest dienen in zijn vaderland. Hij nam de zorg voor het onderhoud van zijn ge- afscheid en nam zijn moeder mee. En zin aan zijn vrouw en dochter overliet, bijna zeker wist zij, dat zij hem niet Aan den anderen kant naast hen woon- meer terug zou zien. Zelfs geen brief,, de Kees Verbeek. Zijn ouders waren geen kaart kreeg zij meer van hem. Zij arme, doch fatsoenlijke menschen wier werd er bleek en mager van. Meisjes- grootste verdriet was, dat zij hun oudste verdriet, oud als de wereld. En méér jongen niet konden laten leeren. Want geleden in de steeg, die met alle uien- Kees had een helderen kop en hij was schenleed vertrouwd was. zeer leergierig. Maar als oudste moest Jaar na jaar verstreek met nooden, hij den kost mee verdienen voor het oorlogswee en veel mensehelijke wan- groote gezin en toen hij de ambachts- hoop. De bouwvallige steeg begon lang- school verliet, ging hij bij een smid wer- zamerhand leeg te loopen, heel lang- Pen zaam. Verreweg de meeste krotten wa- Dat was een jaar of zes voor den groo- ren reeds lang voor bewoning afgekeurd, ten oorlog; in den tijd, toen Heinz zich maar er was woningnood en de raeii- in de steeg vestigde. Nelly en Kees sclien waren gedwongen er te blijven waren bevriend en Heinz voegde zich huizen, tot zij op instorten stonden. Dan bij hen als „Dritte im Bunde", zooals verscheen de slooper en haalde zoo'n hij het noemde. Een vroolijk stel, dat krot omver, bijna elke week een. De men 's avonds altijd aan kou treffen steeg kreeg er een ruïneus aanzien door voor de stoep van Nelly's woning en zij leek een wildernis met zoo veel puin- wier luide lach en overmoedige stemmen hoopen. En gestaag ging de slooper nog rumoerig tusschen de geveltjes der hui- door. zen weerklonken. Een zorgelooze tijd, Nelly was intusschen reeds vijfen- vele jaren lang.... twintig jaar geworden. Zij heette nu Toen kwam de dag, dat Kees zich Nel en woonde nog altijd in hetzelfde va,| lieverlede terug begon te trekken huis, met haar sloofje van een moeder uit dien hechten vriendschapsbond. Hij en haar nietsnut van een vader. Naast was achttien jaar geworden en was Nelly de leege schoenmakerswerkplaats van met andere oogen gaan zien. Zij was Heinz en met een puinhoop aan den opgegroeid tot een knap meisje, dat anderen kant. Want Ke.es' ouders waren heelemaal niet thuis scheen te hooren verhuisd naar een behoorlijker woning; in zoo'n armoedige steeg. Maar Kees de kinderen waren groot geworden en waren de oogen ook nog voor iets anders waren mee gaan verdienen. En Kees opengegaan dan voor haar ontluikende ging het daarginds ook voorspoedig. schoonheid. Hij had bespeurd dat Nelly De jaren waren aan Nel zonder sporen I heimelijk reeds gekozen had en dat voorbijgegaan. Haar haren waren nog Heinz de gunsteling was. En daarom gitzwart en haar tanden blank als parels, j trok hij zich langzamerhand van hen Maar die ongelukkige liefde had haar leru11. eertijds vroolijk gelaat gestempeld met I De anderen misten hem niet eens. Zij een vroegwijzen levensernst. Zij lachte hadden genoeg aan elkander en droom- zoo gemakkelijk niet meer en de mannen den zich een paradijs in die vunzige oefenden geen bekoring meer op haar I steeg niet haar armoede en ellende. Niet uit. Die eerste groote teleurstelling in lang daarna werden ze het samen eens haar leven had haar argwanend ge- I en verloofden zij zich. maakt.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 12