il IV 13 Op zekeren dag werd zij verrast door een langen brief uit Amerika. Hij kwam van Kees en hij joeg een brandenden blos naar haar wangen. Hij begon niet van zijn werk te verhalen, dat hem alle bevrediging schonk, die hij er zich van gedroomd had. Hij had zich daarginds snel bekwaamd en thans bekleedde hij een positie, waarom velen in Holland hem zouden benijden. Vervolgens weidde hij uil over zijn leven en het langst over zijn eenzaamheid. De Amerikaansche meisjes stonden hem niet aan en hij zou graag een Hollandsehe willen trou wen. 11ij had haar na al die jaren nog steeds niet vergeten en hij hoopte, dat ook zij zich hun oude vriendschap nog herinneren zou. Van zijn ouders had hij gehoord dat zij eveneens nog vrij was en Hij eindigde met de vraag, of zij niet een beetje van hem zou kunnen houden Die brief bracht haar dagenlang in verwarring. Haar hart had zich nooit geheel van Heinz vervreemd, maar zij had al die jaren niets van hem gehoord. Misschien was hij reeds lang gesneuveld, of anders getrouwd. Het zou een dwaas heid zijn niet toe te stemmen. Zij was gaan gruwen van die woestenij om haar heen en zij voelde zich ongelukkig. Een beteren man dan Kees kreeg zij nooit en zijn omstandigheden schenen zóódanig te zijn. dat zij daarginds kon leven als een dame. Het eenige bezwaar was, dat zij haar moeder zou moeten verlaten. Een ernstig bezwaar. Haar tweestrijd duurde drie dagen. Toen sprak zij er met haar moeder over. Deze ried haar onmiddellijk aan toe te stemmen en na een slapeloozen nacht was zij besloten: dienzelfden dag nog zou zij Kees schrijven, dat zij bereid was over te komen. Die dag werd de onvergetelijkste van haar leven. Tegen vijf uur 's mid dags kwam zij uit haar betrekking thuis. Haar moeder was nog in haar werkhuis en haar vader oudergewoonte uit. Juist was zij van plan zich' met pen en inkt, aan tafel te zetten, toen zij schreeuwen de stemmen buiten hoorde. Zij liep naar het venster, in de vaste overtuiging dat het rumoer veroorzaakt werd door burentwist, die in de steeg aan de orde van den dag was. Tot haar bevreem ding zag zij een in valide wagentje aan het trottoir staan. Er zat niemand in, doch er werd gebeld en voor de deur zag zij een aantal buren bij elkander staan. En toen stond plotseling Heinz in de deuropening van de kamer. Heinz was invalide. Een van zijn bee- nen miste hij tot boven de knie, aan het andere ontbrak de voet. Ilij liep op een kunstschoen en met behulp van een kruk en staarde haar vreemd aan en zonder iets te kunnen zeggen. Zij was niet minder ontdaan. Zij had hem ter stond herkend, ofschoon hij véél ouder geworden leek. dan inderdaad het geval was. Werktuiglijk had zij steun gezocht aan de tafel. De eerste oogenblikken was zij sprakeloos, doch eensklaps trok er een zenuwachtig lachje over haar gelaat. „Maar, Heinz, ben je 't werkelijk? Ga toch zittenje doet of je hier vreemd bent Heinz viel op een stoel neer en vond eindelijk ook woorden. „Ja," zei hij schor van emotie en met een sterk Duitseh accent in zijn stem. „Daar ben ik weer. Ik zou daarginds doodgegaan zijn. Gezonden van lijf en leden kunnen er zelfs geen werk vinden en waar zou ik dan van moeten leven?" Hij wees op zijn verminkingen en ging voort: „In negentien-zeventien, Nelleke. Mijn laat ste gevecht was aan't front in Galicië." Hij keek haar aan, maar plotseling werd het hem te. machtig. Hij legde zijn hoofd op zijn armen op de tafel en begon te huilen. Krampachtig en met diepe snikken, die zijn heele lichaam deden schokken. En toen ging Nel naar hem toe. Zij dacht niet aan zijn verminking en nog minder aan het groote verdriet, dat hij haar had aangedaan. Dat „Nel leke" werkte als een tooverwoord en in weinige tellen tijds bloeide heel die oude liefde weer in haar hart open. Kees was vergeten en het goede leven, dat haar daarginds wachtte, was haar onverschil lig geworden. -Met een liefkoozende be weging gleden haar ruwgewerkte handen door zijn haren en daarna legde zij haar hoofd tegen het zijne. „Stil maar, Heinz," zei ze met oogen vol tranen, als suste zij een kind. „Je kunt hier best weer opnieuw beginnen. Hiernaast staat het nog altijd leeg en zoolang wij hier wonen, wordt het huis niet gesloopt. En als je erop af gaat, krijg je je oude klanten gemakkelijk weer terug. Van dien dag af klonk het rusteloos geklop van den hamer weer in de steeg, die met zoo veel gaten en puinhoopen in haar lichaam dien naam eigenlijk niet meer verdiende. En de buren en de nieuwsgierigen, die even kwamen kijken naar die ruïne, bleven stilstaan hij Heinz' lied. Drie maanden later trouw den die twee. En nog eenmaal was de steeg getuige van het geluk van twee minnende menschen. Zij zouden de laat- sten zijn. Want toen woonden er nog maar acht gezinnen en de slooper maak te haast. Een jaar later ontruimden ook zij hun huis. Nel en Heinz vonden een keurige woning en voelden zich den koning te rijk. Het was er ruim en luchtig, ze hadden een tuintje en de zaken lieten zich florissant aanzien. „Ik begrijp niet hoe ik 't zoo lang in zoo'n krot uit heb kunnen houden," zei Nel, toen ze voor het laatst de deur in de steeg dichttrok, ,,'t Is daarginds een paradijs bij hier vergeleken." Dat alles is vele jaren geleden. Maar nog lang bleef de steeg dezelfde steeg van de laatste jaren. Want ten gevolge van de crisis moesten de geldverslin dende plannen tot saneering van de oude stad voorloopig opgeschort worden en jarenlang bleven daar nog acht of tien huizen staan, oude krotten, waarin nog slechts ratten konden huizen. Kort, geleden echter begonnen de muren gevaar op te leveren voor de eenzame wandelaars, die er nog eens kwamen kijken. En het verkeer eisclite nieuwe wegen, méér ruimte. Toen kwa men de plannen weer voor den dag en de zware moker van den slooper beukte de laatste wankele muren neer. Dien dag kwam een journalist er nog eens een kijkje nemen. En méér menschen, die de steeg hadden gekend; of er hadden geleefd, geliefd en geleden. Oók een sjofel gekleede vrouw, die een invalide- wagentje voortduwde, waarin een man zat met kleine kraaloogjes en verdacht roode wangen. De journalist klauterde over de ruïnes heen en teekende triomfantelijk aan: „Een schandvlek uit ons stadsbeeld verdwenen. En de vrouw telde de puinhoopen en dacht aan vroeger. Aan den tijd, toen haar zorgelooze lach nog tegen de gevel tjes opklonk, toen zij daar nog lieven kon en gelukkig was. Toen dacht zij aan haar tegenwoordig leven, aan de vele, vele en grievende teleurstellingen die haar deel waren geworden, aan het on geluk door den drank veroorzaakt en aan nog honderd andere dingen meer, die tot, den ondergang hadden bijge dragen. Vóór zij verder reed, wierp zij nog een laatsten blik opzij en in dien blik lag diepe treurnis. Treurnis over die oude steeg, haar verloren paradijs. Uw secretaresse is over het algemeen zeer betrouwbaar. Maar steeds weer krijgt U brieven ter onderteekening, waarin bepaalde letters onleesbaar zijn. De oorzaak Uw secretaresse houdt haar schrijfmachine uiterlijk wel erg schoon, maar verzuimt echter, de nauwe tusschenruimten der letters zorgvuldig schoon te maken. Wat zoudt U in zoo'n geval doen Zeer zeker zoudt U Uw secretaresse een aanmerking maken over haar nalatigheid. Bent U niet net zoo nalatig? Belangrijker dan Uw schrijfmachine is Uw gezondheid. Gaat U zelf ook niet even lichtvaardig bij de behandeling van Uw tanden te werk? Net zoo slordig als Uw secretaresse met haar schrijfmachine Want niet het voor het oog prachtig uiterlijke beslist over het lot Uwer tanden, waarvan veel meer afhangt dan de werking van Uw glimlach op anderen, doch: een behaaglijk gevoel, gezondheid en het besparen van vele rekeningen. Slechts de grondige reiniging kan Uw gebit in stand houden. Wetenschappelijke onderzoekingen hebben geleerd, dat slechte tanden dikwijls de oorzaak van gevaarlijke sluipende ziekten zijn. Reinig Uw tanden grondigSpoel Uw mond ter dege 's ochtends, 's middags en 's avonds, ook tusschen de tanden, opdat alle etensrestjes zelfs uit de kleinste hoekjes en gaatjes weggespoeld worden. Een eenvoudige regel: Gorgel steeds met ODOU ook tusschen de tanden. ODOL doodt de voor de gezondheid schadelijke bacteriën en desinfecteert mond en keel. Gebruik steeds ODOL voor het naar bed gaan en geniet 's morgens van de verkwikkende werking van een mondspoeling met ODOL. U zult dan den heelen dag een prettig en op gewekt gevoel hebben. Met Odol paart l7 Zindelijkheid aan Sehoonheid! ODOL, het antiseptische mondwater, is een Neder- landsch fabrikaat van prima kwaliteit en in flacons voor resp. 1,25 en 1,95 overal verkrijgbaar. Het nieuwste: een handige reisflacon a ƒ0,75.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 13