f U hoeft niet te tragen, of de Middelburgers deze concerten waardeer en. En is het geen lust het Ooesche Schuttershof zoo gevuld te zien, bij een jeeslvoneert van Hosanna t Nu lieeft de sport haar intrede gedaan als middel van ontspanning, en tegelijk is het verkeer zoo gemakkelijk en dan ook zoo vlot en algemeen ge worden, dat de gezelligheid en het vermaak als bestaansgronden van onze muziekgezelschappen heel wat aan beteekenis hebben ingeboet. Dat heeft zijn nadeelen, maar evengoed zijn voordeelen. Het nadeel is, dat velen niet de behoefte aan deze eigen-dorpsclie muziekinstituten nog gevoe len, en, nu op zooveel andere manieren verstrooiing te vinden is, daarvan ook al naar hun aard gebruik maken. Dat het muziekleven dus minder algemeen werd. Maar dat brengt juist het voordeel mee, dat wie zich nu toch nog tot zang- of muziekvereeniging aange trokken voelt, daarmee dan ook vaak juist blijk geeft van zijn voorkeur, zijn behoefte, zijn toewijding aan de muziek. En zou het dan ook niet juist daaraan te danken zijn, dat de prestaties in de latere jaren tot zoo veel hooger peil zijn geklommen? Onze uitvoeringen en de vele onderlinge concoursen vooral, getuigen daarvan. Nu ja, in de steden wordt natuurlijk in allerlei op zicht wel onder gunstiger omstandigheden gewerkt maar toch vertoont ook daar het muziekleven dezelf de artistieke ups, maar financieel*» downs als op het platteland. Maar, komaan, Hosanna te Goes heeft bij zijn gouden jubilé zoojuist een aanzienlijke som ont vangen. En het Middelburgsche muziekcorps koestert, hopelijk niet ten onrechte, eenige ver wachting van de goedgeefschheid der medeburgers bij de zoo ge waardeerde wijdingsconcerten in de abdijEn zoo belust zijn de Zeeuwen, die van het dorp en die r an de stad, nog wel op hun geregeld concert en op een feestelijken marsch, dat zij onze muzikale traditie als 't er op aan komt niet te schande zullen maken. En als zij voor geen geld dit muziekuurtje missen willen moet altijd met een bazar en ander kunst- en vliegwerk worden gefinancierd en dikwijls lukt bet. ook zóó nog niet eens. En behalve aan financiën schort het maar al te dikw ijls ook aan jongere leden, die de oiide garde dienden aan te vullen of op te volgen: de jongelui voelen meer voor de sport en zijn maar moeilijk tot gezette muziekstudie en tot geregelde repetities te krijgen. Natuurlijk ligt de waarheid in het midden. Mis schien zijn dan niet de Zeeuwen nu juist zoo bij uitstek muzikaal. En zijn de jongeren toch ook niet bepaald zoo van alle muzikaal talent misdeeld, dat zij hun voorgeslacht bepaald te schande maken. Want de muziek is onder ons nu ook niet altijd beoefend louter om het kunstgenot en uit onweer- staanbaren muzikalen drang. In de tijden en die liggen toch eigenlijk nog geen heel geslacht achter ons dat er van een verkeer tussclien onze dorpen onderling en tusschen dorp en stad toch eigenlijk nauwelijks gesproken kon worden, toen ieder dorp een volmaakt afgesloten levensgemeenschap vormde, toen alle gezelligheid en vertier onderling gemaakt en gevonden moest worden, toen waren de muziekver- eenigingen een veel onmisbaarder levensbehoefte, in elke, zoo op zichzelf aangewezen gemeenschap. De dorpsfanfare speelt in een gemoedelijker omgeving en de hoorders kunnen er meer hun ge mak van ■nemen. Dat verhoogt ile aandacht. dan kunnen ze dat met klinkende munt meteen bewijzen. Neen, ook de jeugd verloor nog niet den zin voor goede muziek.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 17