In enkele uren tij els stond heel Europa op voet van oorlog! Luxemburg, de kleine grens staat zonder legermacht, werd, alle neutra liteit ten spijt, bezet door Duitschland, dat zich den inval in Frankrijk wilde vergemak kelijken. België wordt, wanneer het weigert de Duitsche troepen binnen te laten, stormen derhand genomen. Na den eersten heldhaf- tigen tegenstand door de versterkte steden wordt het successievelijk onder den voet ge- loopen. De grenssteden langs de Maas, zooals Visé en de vestingstad Luik, worden als verste van een lange reeks dorpen en steden grondig verwoest. I iedaar de eerste en voornaamste ge beurtenissen uit de eerste dagen van den schrikkelijken vernielingsstrijd, welke als een lawine over Europa kwam. I Lang kon het onmogelijk duren - ioo was het algemeene oordeel. Slechts een enkeling deelde deze meening niet en rekende op een oorlog van langeren duur. In ons eigen vaderland wel geen oorlog, maar de algeheele mobilisatie van land- en zeemacht niet al de gevolgen van dien. Ont wrichting van gezin en maatschappijgeldcrisis, de run op de banken en spaarkassen, het verschij nen der eerste zilver bons. Vatten we hieronder de gebeurtenissen dier eerste oorlogsweek in een kort chronologisch overzicht samen 2 Augustus. Ultimatum van Duitschland aan Bel gië en afbreken der diplo matieke betrekkingen tus- schen Duitschland en Rus land. Duitschland mobili seert. Italië blijft, op grond van het Driebondsverdrag, neutraal. Eerste schermutselingen tusschen de Fransehe en Duitsche troepen bij Delle, ten zuidoosten van Belfort. 3 Augustus. Duitsche troepen over schrijden de Belgische oostgrens na de weigering van België op het door Duitsch land gestelde ultimatum. 4 Augustus. Buitengewone zitting van Evenals in het huilen- land was ook in Neder land de belangstelling der bevolking voor de gemobiliseerde troepen zeer groot. Hier ziet men de Amsterdammers samengroepend voor de Oranje. Nassau- kazeme in verband met het vertrek der man schappen naar de ver schillende standplaatsen. Met spanning volgden de bevolkingen der ver schillende landen ieder nieuw bericht, dat door de regeeringen op aan plakzuilen en -borden werd bekend gemaakt. Een typische foto uit het Berlijn dier eerste oorlogsdagen. Be Ber- lijners nemen kennis van de oorlogsbxdletins, welke elkander in snel tempo opvolgden. De U 15, de eerste Duitsche onderzeebootdie op 'J Augustus 1914 zonk. Zooals men weet, was de du ikbootoorlog verschrikke lijk in zijn gevolgen. Duizenden menschenlevens, om nog niet te gewagen van de verliezen aan schepen en goederen, gingen ten gevolge van de verraderlijke duikbootaanvallen verloren. mieh, de aanvoerder van het 10e Du itsche legercorps dat Luik veroverde. Oeneraal Eenum, de dappere ver dediger van Du/ik, die van geen overgave van de door zijn troepen met doodsverachting verdedigde fortenlinie wilde weten. De zwaar door beton en pantser versterkte Belgische forten konden slechts door zwi geschut worden overweldigd. Maar de uitwerking van de Duitsche 42 cm. kanonnen was dan ook vernietigend. Een enkel schot uit zulk een mortier was in staat om het dikste betondek en het sterkste pantser in puin te schieten en te doorboren. Het resul taat van één treffer op een pantsertoren van het fort Lonein.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 5