De room, some met tie hand, maar vrijwel- algemeen met behulp ran een centrifuge ran de melk gescheiden, wordt, na verzuurd ie zijn, mét de tuimel- karn gekarnd, totdat de brokken boter op de overgebleven karnemelk komen bovendrijven. kunnen de brokken boter worden uitgeschept om eerder bewerkt te worden. 95 millioen liter melk, die onze 25.000 melkkoeien opleveren, gaat naar de boter- en kaast abri ekeneen derde wordt door het Zeeuwse,he publiek gebruikt, en een ander derde wordt op de boerderijen tot boter verwerkt. De resteerende 6.5 millioen liter wordt voor liet, voeren der kalveren gebruikt. En terwijl de fabrieken hun boter grootendeels uitvoeren, wordt bijna de heele productie aan boerenboter door de Zeeuwen opgegeten. Het zijn een kleine 900.000 kilo, die de 3300 zelf karnende boeren aan de markt brengen, na aftrek van wat zij er zelf van consumeeren. Dat is evenveel als de fabrieken ongeveer afleveren. Nu heeft de techniek in de boeren- boterbereiding ook niet heelemaal stil gestaan. De tuimelkamtjes, de centrifu- gen voor de roomafscheiding, die op de meeste boerenbedrijven in gebruik gekomen zijn, hebben de kwaliteit van de boerenboter zeker aanmerkelijk verbeterd. Maar staat, wat de duurzaamheid en de gelijkmatigheid betreft, de fabrieksboter boven die uit; de boerderij voor veler smaak wint de boeren boter het in geur en aroma. Een kwestie van ge woonte? Neemt u de proef eens met uw logé's uit de stad, die thuis alleen fabrieksboter gebruiken. Ze zul len aan uw boerenboter dadelijk dankbaar den smaak herkennen, dien ze in hun jeugd gewend waren. Zoo ziet n bet betere is soms wel 'ns ile vijand van het goede. En in ieder geval blijkt er voor beide naast elkander een plaats .aanwezig te zijn. En laat ons dan maar verdienen aan de betere boter, die ze in 't, buitenland van ons te eten krijgen en laten we ons zelf dan maar te goed doen aan de lekkerder boter! Om ten slotte zijn ouden vertrouwden vorm te krijgen. liet kneden moet tie laatste resten water uit tie latter verwijderen Dan wordt tie goudgele massa in gelijke porties afgewogen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 19