Ln one land werd een Nationaal Steuncomité gevormd Ten einde de Duitsche troepen zoo lang mogelijk legen te houden en het oprukken zoo lang als het kon te bemoeilijken, werden alle spoorweg- en voet bruggen over de Maas door de Belgische genietroepen opgeblazen. De ijzeren brug aan den voet van de machtige citadel te Dinant werd geheel vernield en brnk in stukken. Op den achtergrond de door de Duitschers bij '1 beschieten der vestingstad verwoeste huizen en kerk. f In de dicht bij de grenzen gelegen grooteer plaatsen werden, zoodra het eerste treffen tusschen Belgische en Duitsche troepen heul plaatsgevonden, in aller ijl hospitalen ingericht, waar zoowel Duitsche als Bel gische getroffenen liefderijk werden verpleegd. Oor logsgewonden in Maastricht cavalerie reetruuiig op aen voorgrona. n,en pa trouille L'hlanen in 't door de Duitsche troepen tijdens den opmarsch door België bezette gebied. Gereed voor vriend of vijand - om het even. liet was de schoone, menschlievende taak van het Boode Kruis, te zorgen voor de gewonden aan het front. Hierboven ziet men de balzaal van het koninklijk paleis le Brussel herschapen in een hospitaal. terwijl ook ae werkzaam neaen van ner noot te nruis aanzienlijk werden uitgebreid. Z.K.H. prins Hendrik der Nederlanden verlaat 't bureau van het Boode Kruis aan den Kneuterdijk te Den Haag. Een beeld uit de eerste oorlogswekeu, Vluchtelingen uit het noorden van Frankrijk, voor de binnendrin gende Duitsche legers naar Parijs uitgeweken, wach ten met hun schamele bezittingen op straten en pleinen tot zij huisi-esting zullen krijgen. Weldra staan ook aan de Nederlandsche grenzen duizenden vluchtelingenuitgeweken Belgen komen naar 't gast vrije buurland, waar zij liefderijk worden ontvangen. dagen nog bood. Voor de volgende lijstje. 10 Augustus. In Ne derland is voor de provin cies Limburg. Noord-Bra bant, Zeeland en voor een gedeelte van Gelderland de staat van beleg afge kondigd. Op initiatief van H.M. de Koningin heeft men een Nationaal Comité tot Steun gevormd. Hare Majesteit schonk dit comité f 20.000. De Duitschers hebben in België weinig succes. De Fransche troepen moeten zich reeds met de Belgische vereenigd hebbenHet is zeer waarschijnlijk dat ook Japan den oorlog aan Duit8ckland zal verklaren. 11 Augustus. He Fran sehen zijn weer uit Mühl- hausen, waar ze zich had den genesteld, na 'n nach telijken overval, door de Duitsche troepen verdre- feiten bezie men liet, Een foto van wijlen mr. M. II F. Treub, mi nister van Landbouw, Handel en Nijverheid in 1911, onder wiens voorzitterschap 't Nationaal Steuncomité, waarvoor de oproep uitging van H.M. koningin Wilhelmina, tot stand kwam. ven. In de Turksche pers komen gevoelens van sym pathie voor Duitschland en Oostenrijk tot uiting. 12 Augustus. In de omgeving van Haelen on dervinden de Duitsche troe pen heftigen tegenstand van de Belgen. Er gaan geruchten dat de Duitsche kroonprins door een aan slag is gewond. 1 3 Augustus. Het be sluit valt dat de Nederland sche Landstorm kan wor den opgeroepen. Het Engel- sche leger bevindt zich op het vasteland. Engeland en Frankrijk hebben Oos ten rijk-Hongarije meege deeld. dat zij zich op voet van oorlog beschouwen met de mortarehie. 1 4 Augustus. Er gaan geruchten omtrent een grooten veldslag in het oosten van België. Ze wor den echter niet bevestigd. 1 5 Augustus. Strijd om Dinant in de Maasvallei. 16 Augustus. De Duitsche keizer begeeft zich naar het oorlogsterrein eerste kwartier is Koblenz. Generaal French komt in het Fransche hoofd kwartier aan.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 7