A 0 L X U h Uw aa PBNA bon PLOK DRUIVENZOUT U behoeft geen honger te tijden om slank te worden Een oorlogsgeschiedenis 12 1. fkaart naar racnt MOUS5EERENO monster Vet verdwijnt zonder streng dieet Tegenwoordig behoeft men geen honger meer te Widen otn slank te worden. Drink Wex. het nieuwe mousseerende zout met druivensapderivaten. Lees wat een onderwijzeres schrijft ..Nadat ik Wex een maand gebruikt heb kan ik zeggen, dat Wex een ideaal vermageringsmiddel is. Zonder eenige verandering in mijn voeding te brengen en een voudig door eiken morgen Wex te nemen ben ik 15 pond overtollig vet kwijtgeraakt." Me). L. N Ook U kunt Uw gewicht verminderen, niet alleen veilig maar tevens aan genaam. Neem Wex - mousseerend,verfrisschend-eiken morgen direct bn het opstaan. Wex is verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten in doozen van t> stuks voor 40 ct. of een groote flesch voor Fl. 1 Een geheel ntenw, tiaar ëen bijzonder procédé gefa briceerd haarverzorgingsmiddel van universeele en buitengewoon intensieve werking, fl. 1.75 per flesch. F. WO LP F SOHN* KARLSRUHE Hoofdvertegenwoordiging voor Nederland Firma E. M. Schlösser, Amsterdam C. Postbus 370 Wat doet Gij met Uw vrijen tijd? Maak er een goudmijn vanl Werk U omhoog naar een goede positie in de techniek.Laat PBNA U helpen om door degelijke vakkennis anderen voorbij te streven. Zend den bon in, of schrijf een briefkaart. Stel het niet uit! Uw toekomst is een postzegel waard prNA - tornhaw P- 6 Pö üv, kosteloos prospe- Zend m«) Uw aoede posit»* uU een 9°ede £n ,Hoe y ,o de techn kunt erkrtjgen uit 1914 DOOR NERÉ VALK Adres teeltijd Blik man STUDEER TECUXIEK THUIS MM iet stierf Plok. Hij gaf zijn leven voor zijn baas en zijn kameraden. Jaren lang hebben deze woorden op een bordje geschilderd gestaan aan den kant van een binnenpad, dat van de Vlaamsehe Kempen naar Hollandseh grondgebied leidt. Jaren lang, doch thans is het verdwenen, lie tand des tijds. die alles vergruizelt. liet ook deze stoffelijke gedachtenis niet onaangetast en vandaag den dag herinnert alleen een klein paaltje nog aan de plek, waar Plok zijn leven gaf voor zijn baas en diens vrienden. Wie Plok was 1 Vóór den groeten oorlog van 1914 was hij bij menigeen in de grensstreek hekend als een schran dere Belgische herdershond. Zijn haas, JefVermaet. was 'n bekend smokkelaar en had hem afgericht voor zijn bedrijf. Vis Jef er in donkere nachten op uit trok mei zijn smokkelwaar, dan zond hij Plok vooruit om het terrein te ver kennen en door zijn geblaf waarschuwde Plok zijn baas menigmaal voor ile aan wezigheid van kommiezen, die zieli lijer of daar verborgen hadden. Men - sckenlueht op zijn nachtelijk pad be- teekende in negen van de tien gevallen gevaar voor zijn baas en dank zij Plok ontsnapte Jef menig keertje aan een zorgvuldig voor hem opgestelde val. Tot groote ergernis van de kommiezen, die Plok met liefde naar het honden- hiernamaals zouden hebben gezonden, als ze de kans gekregen hadden. Maar Plok was kun altijd te vlug óf te slim af en aan zijn slimheid had hij het niet het minst te danken en te wijten, dat hij tegelijk de meest bewonderde en meest gehate vertegenwoordiger van de familie Canis was, die ooit in de grens streek verboden paden besnuffeld had. Plok's wandeling op het pad van de kleine misdaad mocht niet te roemen zijn. de diensten, die hij zijn baas in den oorlog bewees, verdienen daaren tegen met eere te worden vernield. Het was in een guren Septembernachl van het jaar 1914, dat dokter Kamp. die aan de Hollandsche -zijde van de grens woonde, tegen den morgen ge wekt werd door aanhoudend belgerinkel. Het was de tweede maal, dat hij dien nacht in zijn welverdiende rust ge stoord werd en knorrend kwam hij zijn bed uit. Het was echter niet voor een patiënt, dat hij gewekt werd. Op de stoep voor zijn huis stond I)irk van Hasselt, een herbergier van het kleine dorpje, waar dr. Kamp zijn praktijk uitoefende. „Wat is er. Van Hasselt?" vroeg hij brommerig. „Alstublieft, dokter, en of u dat maar eens lezen wil." antwoordde de herbergier verlegen, terwijl hij hem een smoezelig briefje aanbood. „Dirk, ziet dat ge subiet wat ver band krijgt en zalf. want ik beti ge schoten," las dr. Kamp. „Geef het aan Plok mee en verder de groeten van Jef." Dr. Kamp kende Jef niet en evenmin kende hij Plok. Wel zag hij dat de her bergier een herdershond bij zich had, die een rugdek droeg met zakken. Het dier was geblesseerd aan zijn achter lijf en likte voortdurend aan zijn wond. „Wat beteekent dat briefje?" vroeg hij verwonderd, toen hij den herbergier binnen had laten komen. „Ja. dat snap ik ook niet recht. dokter." schudde Van Hasselt zijn hoofd. „Jef Vermaet is een Vlaming en nou is ie soldaat. Vroeger kwam hij vaak itt niiju herberg en Plok ook. Zóó heet die hond. Hij heeft wel een uur staan blaffen voor ik wakker werd. Toen ik 'm binnen liet. vond ik dat briefje in een van die zakken. En toen dacht ik. dat ik maar het beste naai den dokter kon gaan. Plok is natuurlijk de grens overgekomen en vóór het licht wordt, moet hij weer terug. Want anders valt hij misschien in verkeerde handen." Dr. Kamp vond het een geheimzinnige geschiedenis. Hij bekeek Plok's wond en zag dat zij veroorzaakt was door een schampschot, Blijkbaar was de hond aangeschoten door een Duitsehen schild wacht, Na kort beraad overhandigde hij den herbergier een pakje verhand middelenzwachtels, watten, jodo- formgaas, een doosje zalf en een fleschje sublimaatwater. En nadat hij ook Plok's wond nog even behandeld had. liet hij zijn nachtelijke bezoekers uit en kroop weer in zijn bed. Het was het geheimzinnigste bezoek, dat hij ooit in zijn praktijk had meegemaakt In den vroegen morgen van denzelfden dag repte zich een eenzame, krachtig gebouwde herdershond langs den dorps weg naar Belgisch grondgebied. Zorg vuldig ontweek hij alles wat uniform droeg, zooals zijn baas hetn van jongs af had geleerdpasseerde via een korenveld den Hollandse-hen en Duitsehen grens post en vond spoedig den grooteu weg. terug naar Antwerpen. Na een paar nut te hebben geloopen, bereikte hij eindelijk een verlaten Belgisch dorpje, waarvan nog slechts een troostelooze puinhoop was overgebleven. En hier verdween hij tussehen de ruïnes van een oude kerk en kwam niet meer te voorschijn. Het was Plok, die zonder falen den weg had teruggevonden naar zijn baas. De Duitschers. die reeds weken ge leden dat ontvolkte dorpje bezet hadden en er slechts één compagnie hadden achtergelaten voor de aflossing van de grensbewaking, zouden vreemd op hun neus hebben gekeken, als zij achter het geheim van die in puin geschoten kerk zouden zijn gekomen. Want onder dien puinhoop strekte zich een crypte uit met een aantal doodkisten, die de stoffelijke resten bevatten van de ani bachtsheeren van liet dorp. De crypte bezat ook' een kleine kapel en in die benauwde ruimte huisden sinds eenige weken vier Belgische soldaten: Jef Ver maet met drie kameraden. Zij waren na den val van Antwerpen aan krijgs gevangenschap ontkomen en hadden de vlucht genomen naar Holland. Maar de Duitsche opmarsch geschiedde zóó snel, dat zij zich .den weg afgesneden zagen. Op hun vlucht werden zij bovendien gehandicapt door een gewonde, dien zij niet in den steek hadden willen laten. Het was Jef Vermaet, die in zijn rechter dij getroffen was door een Duitsehen ko gel. Het was slechts een vleeschwoud, maar de infectie, die erbij gekomen was, maakte hem het loepen onmogelijk. Dat zij het dorp nog ongezien hadden weten te bereiken, mocht schier een wonder heeten. Want aan het speurend oog van de Duitsche soldaten ontsnapte geen muis. Wél echter do vier Belgische soldaten, die, vergezeld door een hond, alleen 's nachts verder trokken en

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 12