Eau de Cologne DE VEREERDER DER KONINGIN Reclame Gebismureerd magnesium Knippatroon 15 ct. PAIORA Eet^gl? meer... |0<^ Ga nooit zónder NEDERLANDSCH FABRIKAAT. 32 No. 16 VOOR SLECHTS Verkrijgbaar in de maten 40 - 42 - 44 - 46 Voor de vacantie, kan 't mooier, Dees' gezellige blouse met oyergooier? Deze kleediftgstukken mogen niet aan Uw vacantie-uitrusting ontbreken. Zij zullen U zeer zeker goede diensten bewijzen en ze zijn zeer aan genaam en practisch in het dragen. Bovendien kunt U ze met ons goed koop en handig reclameknippatroon gemakkelijk in een middag maken en vormt deze blouse met over- gooier een prettige aanvulling van Uw garderobe. Tevens is dit een mooie gelegenheid om met onze uit stekende Kant-en-klaarpatronen ken nis te maken. De levering geschiedt binnen 24 uur. Bestellingen kunnen als volgt geschieden door bemiddeling van Uw bezorger; door girostorting op no 293631 door toezending van het bedrag per postwissel oi in postzegels aan PATRONENKANTOOR NASSAÜPLEIN 1 - HAARLEM Ja waarom eigenlijk niet Trek hebtU wel, gezond is het zeker Wanneer het U maar goed bekwam en U niet na iederen maal tijd klachten had. als: branding, opgeblazen heid, zure oprispingen e.d., die een gedeelte van Uw leven vergallen. Echter, al die klachten zijn meestal een gevolg van overmaat van zuur en hier brengt Gebis- mureerd Magnesium red ding. Een kleine dosis, na de maaltijden in wat water ingenomen, maakt onmiddellijkeen einde aan een slechte spijs vertering verlicht onmiddellijk Vindt U het moeilijk, om frisch en opgewekt te blijven onder het werk? Niets is makkelijker dan dat! Zorg dat U Eau de Cologne Boldoot bij U heeft'n paar druppels van deze geurende verkwikking maken U tot ,,'n ander mcnsch"... tot iemand, wien alles vlot afgaat... tot iemand, die zelfs op een druk, vermoeiend kantoor stapels werk kan afdoen! doo Een der vele puzzles, die de ge- de. pracht van een hof om zich lieen. Nu schiedkundigen nog niet konden droeg zij een verschoten, verstelde oplossen, hangt samen met een katoenen japon, haar gezicht was bleek stukje papier, dat nog berust in de en gerimpeld, haar oogen waren rood, archieven van het Schrikbewind. De ge- haar bruine haar grijsde. Toen zij haar schiedenis van dat „vodje papier" is oogen, die wat bijziende waren, opsloeg, zoo vreemd en romantisch, dat Dumas herkende zij den bezoeker niet aan- er den roman „Le Chevalier de Maison- stonds. Toen kreeg zij een kleur; maar Rouge" op gebouwd heeft. geen kreet ontsnapte haar: 't gevaar, In 't begin der Omwenteling bestond waarvoor Rougeville gebeefd had, was er een club van getrouwen, de Gezellen voorbij. Hij nam een roode anjelier uit van den Dolk, die gezworen hadden, zijn knoopsgat en liet die ongemerkt zoo noodig hun leven te geven ter verde- vallen. Meer wou hij niet doen dien diging van den benarden koning en de dag. Hij bleef stil en roerloos slaan, koningin. Eén hunner, de ridder de tot hij de cel verlaten moest. Rougeville zoo noemde hij zich ten Toen hij weg was, vroeg de koningin minste, ofschoon hij in werkelijkheid aan Marie Harel, of die een glas water Joseph Gonze heette en de zoon voor haar wou halen. De vrouw ging. was van een rijken wijnkooper was De koningin wachtte, tot de schild- aan het hof; welbekend. De charme en wacht haar den rug had toegekeerd, de schoonheid der koningin hadden raapte toon de anjelier op en ging er hem diep aangegrepen hij was haar mee achter het gordijn. Daar plukte zij geheime bewonderaar en 8laafsche ridder. Veel Gezellen van den Dolk werden gesnapt en terechtgesteld. Rougeville nam een nieuw legertje van vijfhonderd vrijwil ligers in dienst. De ge vangenis bestormen kon niet. Maar als de konin gin geld kreeg. als zij de paar gendarmen kon omkoopen, die haar in haar cel bewaakten als zij hen kon overhalen, om haar, op 't afgespro ken moment, naar de gevangenispoort te lei- Koningin Marie Antoinette. de bloem uit elkaar en vond 't verwachte briefje. Het bevatte in kortewoor- den het plan voor haar bevrijdingschrijver kwam over enkele dagen terug, stond er in, en dan zou hij een pakje banknoten laten vallen, om de bewa kers om te koopen. De koningin had tot dan toe haar lot kalm en moe dig gedragenmaar nu zij, met het schavot voor oogen, opeens dien straal van hoop zag, raakte zij van streek. We mogen wel zeggen, dat zij gek den.... dan zou het legertje de wacht werd van blijdschap. Zij scheurde kunnen overvallen, en kon men, in de het briefje aan snippers, en toen, zoo opschudding, de koningin laten ver- onverstandig mogelijk, nam zij een dwijnen! papillotje, en daar zij geen pen of pot- De koningin moest echter worden lood had, prikte zij er een boodschap ingelicht; zij moest worden voorbereid in met een speld. Toen kwam zij, met op haar rol, en de steekpenningen dat papiertje in de hand, achter het moesten haar in handen gespeeld wor- gordijn vandaan. den. Dit leek een uiterst moeilijk pro- Zij schijnt in den waan verkeerd te bleem, maar Rougeville wist het op te hebben, (lat de schildwacht heimelijk lossen. op haar hand was, en dat zij met mede- Hij maakte kennis met den inspecteur lijden opwekken verder zou komen dan der gevangenissen, 'n zekeren Michonis, met omkooping. „Monsieur Gilbert," een klein herbergiertje, dat tot lid van zei ze, „ik weet, dat u mij goedgezind den Senaat was gekozen en op genoem- bent. Die meneer wil mij redden en hij den post was geplaatst. Het was een heeft me een boodschap gegeven in een verwaand ambtenaartje, bovenmate bloem. Ik heb mijn antwoord in dit trotscli op zijn recht, om de cel der papiertje geprikt. Geeft u 't hem, als koningin binnen te loopen met zijn hij weer komt." En zij gaf hem het handen in zijn broekzakken en zijn strookje. hoed op zijn hoofd. Rougeville vroeg De soldaat nam het aan, verliet de hom te eten, liet hem flink wijn drinken, cel zonder iets te zeggen, en bracht het en vleide hem, dat hij zoomaar toegang papiertje naar zijn commandant! had tot de koninklijke gevangene. Alles was verloren; het plan was De ijdelheid van den gast werd wakker; mislukt; de koningin was verloren, hij bood aan, Rougeville mee te nemen, Michonis werd gearresteerd, stond te- als hij den volgenden keer de cel in ging. recht en werd geguillotineerd. En toen Toen het oogenblik voor dat bezoek begon de Fransche politie te zoeken kwam, en Rougeville voor de kerker- naar Rougeville. deur stond, voelde hij, dat hij al zijn Het noodlottige papiertje bestaat moed en beleid noodig zou hebben, nog en het is een puzzle. Want de Er bestond geyaar. dat de koningin woorden, die er jn geprikt staan, heeft eenig blijk van herkenning zou geven, men nooit kunnen ontcijferen. Wat heeft als zij hem zag, en dan mislukte alles. (1e koningin, in haar halven waanzin Zijn liart klopte wild, tóen hij de cel van hoop en vreugde, willen zeggent betrad. Tal van schrandere hoofden hebl>en ge- De kerker was een laag steenen ver- zocht, maar vruchteloos. Het raadsel trek, met een gewone houten tafel en ligt nog onopgelost. een paar goedkoope stoelen gemen- Rougeville, de vogelvrije, beleefde beid. Aan één eind hing een gordijn, dat nog yele avonturen, maar gevat werd een smal bed afschutte. Een der twee hij piet. Aan 't einde van het Schrik- gendarmen stond op wacht, en een bewind keerde hij naar Parijs terug, vrouwelijke cipier, Marie Harel, zat aan en ook toen kon hij het samenzweren het raam te naaien. Op een der goed- niet laten. In 1814 zette hij een samen- koope stoelen zat (1e koningin, zij, die zwering tegen Napoleon op touw, niaar hij het laatst gezien had op een troon, toen werd hij gegrepen en in aanwezig- in al haar gratie en schoonheid, met beid van een talrijk publiek gefusilleerd.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 32