PAR1JSCHE KLANKEN 1. HERFSTPAKJES Si 38 Als we de eerstvolgende weken een reportage brengen van de verschillende shows der voornaamste Parijsche huizen, danzullen we in hoofdzaak datgene belichten, wat voor de Hollandsche vrouw van belang kan zijn Blijkens de enorme collectie vlotte en vaak ook kleurige kerfstpakjes blijkt Vrouwe Mode van de veronderstelling uit te gaan, dat onze trieste zomer wel eens gevolgd zou kunnen worden door een stralenden herfst. Mantelpakjes, waarvan het jasje over het algemeen een ietsje langer ge worden is en de revers wat korter. Glad om de heupen vallende manteltjes, maar ook schootjes, die vooral van achter wijd klokken. Naast de effen zwarte pakjes, die in de meeste gevallen een incrustatie van persianer ofwel zwart fluweel vertoonen, zien we vooral heel veel geruite jasjes op een rokje of heele jurk van effen zwart. Het rokje, dat kort blijft, is in negen van de tien gevallen bescheiden klokkend, hoewel men hier en daar toch ook wel een enkele diepe plooi of groep van drie of vier platte plooien ziet. Patou brengt ook voor het korte mantelpakje vele absoluut nauwe rokken, wat echter een beter effect geeft bij het loopen dan bij het zitten. Naast jasjes met revers zien we ook vele exemplaren, die tot aan den hals dichtgeknoopt zijn. Het korte, in den rug klokkende manteltje is vaak afgezet met een randbont. De ruit wordt gewoonlijk schuin genomen ter wille van het slank-afkleedende effect. Vele ruiten verraden de meesterhand en bewijzen eens temeer, op welk een hoog peil de Pransche stoffen-industrie wel staat. Fluweel wordt slechts gebruikt voor het meer gekleede pakje en dan nog maar heel sporadisch. Een sportief geheel, bestaande uit ge streept jasje en donker, effen rokje. Cerise en zwart op geluk kige wijze gecombineerd. costuums, die geheel en al paars, groen in velerlei nuances, muisgrijs of van een andere moderne kleur zijn. Een van de meest sensationeele nieuwtjes is misschien wel het signaleeren Van het ontbreken van donkerblauw in alle collecties. Zwart of een vaak harde fantasiekleur en daarnaast overwel digend veel ruiten in allerlei kleur en formaat. Goochelt men niet incrus tatie van platte bontsoorten als persianer en breitschwanz en met fluweel, en garneert men graag met soutache of koord, zoo doen zilvervos, bever en andere ruige houtsoorten opgeld voor het meer gekleede costuum. Hoewel er feitelijk geen schouder-verbreedingen meer gebracht worden, zien we hier en daar toch nog een epaulette van koord of een bescheiden vulling, die grootere schouderbreedte suggereeren en daardoor slanker heupen. Zij hebben reuzen-plannen! (De gepubliceerde foto's zijn uit verschillende collecties) Twee zeer versch ille nde pah'/jes, die echter beide hun aantrék- ijke kwaliteiten hebben Kunnen we zeggen dat we over vrij wel de heele linie effen zwart ofwel de combinatie van zwart rokje met een ruiten manteltje zien, zoo sluit dat toch niet uit, dat er hier en daar een pakje tus schen loopt, dat be staat uit een hard groen, tomaatrood mosterdgeel of paars manteltje, op zwart rokje, ofwel mantel Een aardig specimen van de nieuwe hoeden-

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 38