Kleed erdrachtententoonstellmg OP DE MIDDELBUR En eer de strik van zoo to Souburgsche meisjeskop Zoo maken in de lange winteravonden de Zuid-Be naar behooren zit om er je 's Zondags mee te kunnen Ook het oude Zeeuwsche handwerk van houtsnijden velandsche schoenen de versierselen voor haar kleeding, vertoon enwerd toto de tentoonstelling gedemonstreerd. waarmeezeopfeestdaarninaücbescheidcnheidnronken. En wie 't. naadje van de kous wou, weten, die vond de nog gebruikelijke Zeeuwsche kleederdrachten op poppen volledig gedemonstreerd, van de Walchersche Zeeland is in 't geweer geroepen. Er wordt zwaar gekampt om 't behoud van wat er ons nog is overgebleven aan oude Zeeuwsche kleederdrachten. Te elfder ure. Want er zijn heele streken van ons gewest, waar de dracht geheel is uitgestorven of ten minste zoover, dat ze met de oudste bewoners straks ten grave zal dalen. Maar zoo staat 't gelukkig niet overal. Op Walcheren nog zeker niet. En evenmin in belangrijke gedeelten van Zuid-Beveland. Daar is het- nog de moeite waard, daar belooft het zelfs succes, te strijden voor 't behoud van wat eens den trots uit maakte van al de verschillende be volkingsgroepen van elk onderdeel van ons gewest; de eigen, overgeleverde landsdracht. Neen, het wil ons niet zoo gemakke lijk nit de pen, dat 't gaat om het karakter van het Zeeuwsche volk. Het gaat te ver, te beweren, dat in 't land van Cadzand, in 't land van Hulst, in 't Axelsche (om ons nog maar eens te beperken tot eenige streken met een kenmerkende eigen historie en ontwikkeling) dat in zulke streken de bevolking haar karak ter verloren heeft met 't geheel of grootendeels afleggen van de tradi- tioneele drachten. Het Zeeuwsche karakter zit dieper, en blijft nog te herkennen, wanneer een Zeeuw, jaren geleden uit zijn geboortestreek ver trokken, temidden van vreemden leeft. Het gaat om karakteristieken. Van menschen en leven op het land en in Mutsen plooien - een belangrijk onderdeel van het 11 alchersch Unlet., kon u in de perjeetie leeren op de Middelburgsehe tentoon stelling.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 16