PANORAMA- OORLOGSKRONIEK Week van 4 tot 10 September 1939 fen document van I»l ij v en do waarde voor latere tijden DE HOEDING DER ANDERE STATEN AMERIKA NEUTRAAL 14 Ongetwijfeld is er's avonds ten noorden van ons land iets gaande in de lucht, hetgeen wij kunnen reconstrueeren uit de volgende berichten: De regeeringspèrsdienst meldt n.l. Maandagavond kort na 7 uur zijn in het uiterste noorden des lands twee buitenlandsche militaire vliegtuigen gesignaleerd, die zich binnen ons rechts gebied in westelijke richting bewogen. En uit Denemarken komt de Jobstijding, dat een vliegtuig twee bommen op de Deensche stad Esbjerg heeft geworpen. Een huis werd aanzienlijk bescha digd, terwijl er een nog onbekend aantal slachtoffers te betreuren is. Wij vernemen later, dat omstreeks dien tijd een Engelsche luchtaanval op Brunsbüttel en Wilhelms haven heeft plaats gevonden. Van beide zijden wordt daarvan melding gemaakt. Van Duitsclie zijde zegt men, dat vijf van de twaalf vliegtuigen, welke den aanval hebben uitgevoerd, zijn neergeschoten, latei- zelfs negen van de achttien, van Engelsche zijde geeft men toe, dat de Royal Air Force eenige verliezen heeft geleden. De Polen zijn door de Duitschers gedwongen uit Silezië terug te trekken. Czestochowa door de Duit schers bezet. Het Poolsche garnizoen op de Wester - platte biedt nog tegenstand. Door 't bereiken van den Weichsel hebben de Duitsche troepen uit Pommeren de Poolsche troepen in het noordelijk deel van den Corridor afgesneden. Een Poolsche onderzeeboot en een Poolsche torpedo jager zijn volgens het Duitsche legerbericht tot zin ken gebracht. De stemming te Warschau is gedrukt, daar de Duitschers niet veraf meer zijn. Overal worden zand zakken aangebracht. Er zijn geen taxi's meer; de benzineverkoop is verboden, 's Middags wordt de stad hevig gebombardeerd. Intusschen is het communiqué no. 1 op 4 Septem ber 's morgens van Fransche zijde bijzonder laconiek geweest: „De operaties zijn, wat betreft de gelieele land-, zee- en luchtmacht, begonnen." Dat is alles. Alle Engelsche dominions, behalve Zuid-Afrika, en natuurlijk ook de Fransche en Engelsche koloniën hebben zicli solidair met het moederland verklaard, de Bey van Tunis, de sultan van Marokko scharen zich aan de zijde der Franschen. Rusland en Japan, evenals de Baltische staten, blijven neutraal, Egypte kiest de. zijde van Engeland. Verder zijn bij een decreet van Polens president, prof. Moscicki in Polen een Tsjechisch en 'n Slowaaksch legioen gevormd, beide onder leiding van generaal Prchala, den oudminister der Karpathen-Oekraine, en met als uitgesproken doel het herstel der Tsjechoslowaaksche vrijheid. In een rede van Roosevelt tot „geheel Amerika" verklaart de president der Vereenigde Staten o.a. „Ons land zal een neutraal land blijven, maar ik kan niet verlangen, dat iedere Amerikaan ook in zijn gedachten neutraal blijft. Ook een neutrale heeft het recht, acht te slaan op de feiten en men kan niet van hem vergen, dat hij zijn geest of zijn geweten afsluit." In Den Haag maakte de Tweede Kamer onder zeer bijzondere omstandigheden kennis met het nieuwe Ministerie. Minister-president de Geer zei bij deze gelegenheid o.a. het volgende: Ruim 25 jaar geleden, op Maandag 3 Augustus 1914, werd door den heer De Savornin Lohman in deze Kamer gezegd: „Ik geloof niet, dat ooit ons Koninkrijk in een zoo gevaarlijken toestand is geweest als op dit oogenblik." Het was aan Maandag 4 September Wat is er gisteren, na de oorlogsverklaringen van Frankrijk en Engeland aan Duitschland, gebeurd! Dat vroeg men zich allereerst dezen morgen af. In liet ochtendblad vond men het bericht van den onder gang der „Athenia" en van het signaleeren van vreemde vliegtuigen boven ons grondgebied. Engeland zond een groot aantal vliegtuigen naar het Rijnland, waar zij millioenen pamfletten uit wierpen, die een waarschuwing aan het Duitsche volk behelsden. Vermoedelijk vlogen deze vliegtui gen in den nacht boven ons land We laten hier den inhoud van dit pamflet in extenso volgen WAARSCHUWING Engeland aan het Duitsche volk. „Duitschers. Met koel overleg heeft de Duitsche rijksregeering Engeland de.; oorlog opgedrongen, hoewel zij wist, dat de gevolgen van haar handel wijze ae geheele menschheid in een grooter ongeluk zouden storten dan 1914 dat deed. In April gaf de rijkskanselier u en de wereld de verzekering van zijn vriendschappelijke bedoe lingen. Zij bleek echter even waardeloos te zijn als zijn het vorig jaar in September in het Sportpaleis te Berlijn verkondigde woorden: „Wij hebben geen territoriale aanspraken in Europa meer te stellen." Nooit heeft een regeering haar onderdanen onder een geringer voorwendsel den dood in gejaagd. Deze oorlog is geheel onnoodig. Van geen enkele zijde wordt het Duitsche land en het Duitsche recht be dreigd. Niemand ver hinderde de bezetting van het Rijnland, de voltrekking van den „Anschlusz" en de on bloedig uitgevoerde in lijving van de Sudeten bij het rijk. Noch wij noch een ander land heeft ooit geprobeerd het Duitsche rijk in zijn groei te belemmeren, zoolang het niet de onafhankelijkheid van niet-Duitsche volken te na kwam. Met alle verlangens van Duitschland, zoo lang zij voor anderen rechtvaardig zijn, zou men in vreedzaam over leg rekening gehouden hebben. President Roo sevelt heeft u zoowel vrede met eer alsook het vooruitzicht op ma- terieele welvaart aan geboden. In plaats hier van heeft uw regee ring u veroordeeld tot massamoord, nood en alle ontberingen van een oorlog, waarin gij nooit op een overwin ning kunt hopen. Niet ons, maar u heeft zij be drogen. Jarenlang heeft Koningin Elisabeth van Engeland bracht een bezoek aan het hoofdkwartier van 't Itoode li rn is te Londen. Men lette op het gasmasker, dat H.M. in zijtasch over den schouder draagt. zij u door een ijzeren censuur de waarheden ont houden, die zelfs onbeschaafden volken bekend zijn. Deze censuur houdt den geest van het Duit sche volk in een concentratiekamp gevangen. Hoe zou zij het anders hebben kunnen wagen de samenwerking van vredelievende volken ter verzekering van den vrede valschelijk voor te stellen als vijandige omsingeling. Wij koesteren geen vijandschap tegen u, het Duitsche volk. Deze Nazi-censuur heeft voor u verzwegen, dat zij niet over m ddelen beschikt om een langdurigen oorlog vol te kunnen houden. Niet tegenstaande zwaar drukkende belastingen zijt gij aan den rand van het bankroet. Wij en onze bonagenooten oeschikken over onmetelijke reserves aan manschappen, uitrusting en voor raden. Wij zijn te sterk om door slagen gebroken te worc'en en kunnen u onverbitterd bestrijden tot gij uitgeput zijt. Gij, het Duitsche volk, hebt het recht te bestaan in vrede, nu en te allen tijde. Ook wij wenschen vrede en zijn bereid hem met iedere oprecht vredelievend gezinde Duitsche regeering te sluiten."

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 14