DUIKBOOTOORLOG Het Poolsche garnizoen op de Westerplatte heeft zich vanochtend om 10 uur 20 overgegeven. Het Duitsche ministerie van Oorlog, dat dit be richt publiceert, brengt hulde aan den moed van de Polen, die zich zes dagen lang dapper ver dedigden tegen de Duitsche overmacht. Donderdag 7 September Men merkt hier te lande, na de eerste woelige mobilisatiedagen, niets van oorlog. Het is heerlijk inooi weer, 's middags ziet men in de stad de men- schen tevreden winkelen. Zij kunnen alles krijgen, zooveel als ze willen (als het niet abnormaal groote hoeveelheden zijn) en de prijzen zijn nog steeds „vóór-oorlogsclie" prijzen. Maar de oorlog is er toch werkelijk. De door de Duitschers veroverde oorlogsbuit vort de Westerplatte wordt gesorteerd en aan een onderzoek onderworpen. Vrijdag 8 September Terwijl van de krijgsverrichtingen der oorlog voerende partijen niet veel bekend werd, leed onze Marine op dezen dag een gevoelig verlies. De Nederlandsche mijnenveger Willem van Ewijck", die des ochtends in gezelscnap van drie andere mijnenvegers naar de Wadden eilanden was vertrokken om eenige mijnen te t elpen ooruimen, dreef door een sterken stroom af, op een andere mijn. Het schip zonk binnen een minuut, van de 51 opvarenden werden slechts 22 gered. Tegelijkertijd slaagde de „Statendam" er in de geheele bemanning van het Engelsche s.s. „Wink- leigh", dat getorpedeerd werd, te redden. Laat op den avond kwam het bericht door, dat Warschau door de Duitschers bezet zou zijn. Dit werd echter ten stelligste door de Polen tegengesproken. Men zegt, dat een Duitsche zender op de golflengte van Warschau nieuwsberichten heeft uitgezonden; dit is dus het begin van een „radio-oorlog". Het Nederlandsch Olympisch Comité zette de voorbereiding van een Nederlandsche deelneming aan de a.s. Olympische Spelen voorloopig stop. Men maakt bekend, dat een speciale zitting van het congres der Vereenigde Staten zal worden gehouden, waarin beslist zal worden over opheffing van het wapenembargo. Zaterdag 9 September Het Belgische grondgebied werd in den nacht van 8 op 9 September door buitenlandsclie vliegtuigen overvlogen. Op drie dezer machines werd door Belgische vliegtuigen jacht gemaakt. Een bombar dementsvliegtuig van Britsche nationaliteit werd tot landen verplicht. Een ander bombardements vliegtuig werd door twee Belgische jachtvliegtuigen omsingeld en door de voorgeschreven teekens vuurpijlen en Jichtkogels tot dalen aangemaand. Een Belgisch vliegtuig, waarop een Britsch vlieg tuig het vuur had geopend, werd vernield. De twee inzittenden van het toestel sprongen met behulp van hun valscherm naar beneden en werden daarbij ge wond. Deze schending van de Belgische neutraliteit heeft tot een energiek protest bij de Britsche regee ring geleid. Het Fransche legerbericht van hedenochtend luidt In den afgeloopen nacht hebben onze voor posten te land activiteit aan den dag gelegd. Het groote bosch van Warndt, ten westen van Forbach, is grootendeels in onze handen. Het Nederlandsche s.s. „Mars" van de K.N.S.M. liep te Lissabon binnen met aan boord dertig leden van het Britsche s.s. „Manaar", een der slachtoffers van den thans in vollen gang zijnden zee-oorlog. Behalve de „Manaar" werden nog de „Royal Sceptre" (4853 ton, reederij Hall Bros, Newcastle) en het s.s. „Corintliic" aangevallen. Laatstgenoemd schip werd niet beschadigd en slaagde er in de haven te bereiken. Het Britsche vrachtschip „Olivegrove" (4060 ton, reederij D. Alexander Sons, Glasgow) is volgens een in Amerika opgevangen draadloos be richt van de mailboot „Washington" op ongeveer Zieken worden evenals kinderen en ouden van dagen geëvacueerd. Op de binnenplaats van het Bart- hospitaal te Londen liggen zij op draagbaren te wachten om per auto-ziekenwagen vervoerd te worden. Uit het hoofdkwartier van den Fiihrer wordt gemeld De Fiihrer heeft zich Woensdag opnieuw naar de troepen aan het front in het gebied van den Corridor begeven. Hij bezichtigde vooral de streek, waar het z.g. Poolsche Corridorleger werd verslagen. In het noorden hebben de troepen, die Bromberg hadden veroverd, zich nu naar het oosten gewend en een verbinding tot stand gebracht met de troepen, die in Oost-Pruisen de grens hadden overschreden en zich klaarblijkelijk naar het westen hadden ge wend. Op het zuidelijk deel van het front zijn de Duitschers verder opgerukt en staan thans in een boog om Lodz heen. Hier zijn zij nog slechts 75 km. van Warschau verwijderdterwijl zij in het noorden bij Plonsk nog slechts een goede 60 km. van de Pool sche hoofdstad af staan. Men neemt aan, dat het gansclie Poolsche gebied tusschen Warschau en Posen, van noord en zuid bedreigd door de opruk kende Duitsche legers, niet langer te verdedigen is. Het Fransche communiqué van hedenochtend luidt: „Aan het front is aan weerszijden een uitgesproken activiteit waar te nemen." Uit Irak vernam men, dat de regeering besloten had de betrekkingen met Duitschland te verbreken, ook Monte Carlo verbrak zijn betrekkingen, doch nu met alle landen: Woensdagavond gingen de speel zalen voor onbepaalden tijd dicht. Terstond na de overgave werd op de zwaar be schadigde Westerplatte bij Danzig de Duitsche rilag geheschen. 200 mijl ten noordwesten van Spanje getorpedeerd. Ruim veertig opvarenden zouden gered zijn; men weet nog niet, of er vermisten zijn. Men maakte nog melding van eenige andere schepen, die eveneens aangevallen zouden zijn. De vrachten op het Verre Oosten zijn reeds 40% hooger dan in Augustus, die op Noorwegen zijn met 50 verhoogd. Het Fransche legerbericht no. 8 van 7 Sep tember 's avonds luidt als volgt: „Cp het front tusschen Rijn en Moezel ver sterkt de vijand zich in ue stellingen tegenover onze linies. Men signaleert er de aankomst van versche strijdkrachten uit het binnenland van Duitschland." Het s.s. Mark van de N.V. Houtvaart te Rotterdam dat Zaterdagmiddag nabij Finland op een mijn is géloopen en gezonken. De bemanning werd gered.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 16