KRAKÜU Polens mooiste stad door de Duitschers bezet Krakau in vogelvlucht, met in 't midden de hallen, raadhuis toren en Notre Dame-kerk. In de hallen wordt dagelijks een levendige handel gedreven in alle mogelijke artikelen. Op de eerste etage is het nationale museum ingericht, waarin uit sluitend werken van Poolsche meesters zijn opgehangen. Het klokkenspel van den toren op den voorgrond speelt ieder uur een melodie, welke plotseling ophoudt. Dit wordt gedaan ter ecre van den trompetter, die in de middeleeuwen do uren met een nationale hymne moest aankondigen en ook plichtsge trouw zijn post hleef vervul len, toen de Tartaren de stad binnendrongen. De inwoners waren bijtijds gevlucht, doch de torenwachter werd midden in de melodie door een der invallers gewurgd. Wanneer deze melodie thans over de stad klinkt, breekt zij af op het punt dat do Middeleeuw - sche torenwachter don dood vond. Een gedeelte van 't voorma lige koninklijke paleis, thans museum op de Wawel. Hierin zijn de kostbaarste herinnerin gen van Polens historie verza meld. In de prachtige zalen, met zeldzame houten en mo zaïekvloeren, waren de Kozak ken tijdens do Russische over- heersohing gewoon hun paai den te stallen, terwijl zij zich tevens aan de meest barbaar- sche vernielingen overgaven. Aan het paleis grenst de ka thedraal, welke uit de 15e eeuw dateert en welke drie torens heeft. Een daarvan bevat de beroemde klok „Sigismond", welke een omtrek heeft van acht meter en slechts bij zeer bijzondere gelegenheden ge luid wordt. Onder den derden toren rust 't stoffelijk overschot van maarschalk Pilsoedsky. Een der oudste en tevens ook een der mooiste steden van Polen is ongetwijfeld Krakau. een stad van ongeveer 240.000 inwoners. Zij ligt in de onmiddellijke nabijheid van het beroemde Ta- tragebergte en de wintersportplaatsen Krynica en Zakopane. Wanneer en hoe zij gesticht werd, is niet precies bekend. Volgens de legende werd zij omstreeks het jaar 700 door een zekeren prins Krak of Krakus gebouwd, nadat deze eerst een geweldigen en vreese- lijken draak had gedood. Zij was vroeger de hoofdstad van Polen en de residentie van de koningen.Daardoor een herhaaldelijke invasie van vijanden, alsook door diverse groote branden de stad in verval begon te geraken, werd omstreeks het jaar 1609 de zetel van den koning naar Warschau overgebracht. I)e tombe van Polens bevrijder, maarschalk Joseph PUsoedsky. /.ij staat achter een hekwerk in de crypte, waarvoor jaarlijks duizenden en duizenden Polen komen bidden. Zijn hart werd begraven aan zijn moeders voeten te Wilna. De kist, waarin hij ligt, is geheel van zilver. Hij stierf in 1935, na negen jaren lang het bewind over Polen te hebben gevoerd. Krakau is thans oud en arm, doch over de oude monumenten, huizen en straten hangt een bijna eerbiedwaardige sfeer, welke haar een aparte aantrekkelijkheid geeft. Ten slotte zij nog ver meld, dat de beroemde zoutmijnen van Wieliczka in de onmiddellijke na bijheid liggen en daarom tevens tot de beziens waardigheden van Kra kau gerekend worden. Rechts: De yoormalige stad huistoren, welke aan de ach terzijde van de hallen staat. Er zijn twee zalen in, welke thans slechts historische pren ten en afbeeldingen bevatten van oude huizen te Krakau. In de stad rijden slechts wei nig taxi's; het vervoer ge schiedt uitsluitend met de hier afgebeelde „droschken", of rijtuigen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 22