Met kunst en raffinement is het effect berekend, dat de tuin van zoo'n Oostkappelsche villa maken zal. In de pensions zijn de rust en de stilte nu weergekeerd. 'Pi XOÜPijJsJOjiï gekomen, ze dan maar te ruimen of te rooien en er den bodem in cultuur te gaan brengen. Het mooiste plekje van Zeeland. Trouwens, zijn reputatie en zijn cbarme vormen een bezit, dat op den duur opnieuw rente en opbrengst geven zal. Want gestadig groeit er de bebouwing met gezellige, smaakvolle landhuisjes, sommige als zomerverblij ven, sommige voor verhuur in den vacantietijd, ande re bestemd tot exploitatie als pensions, vele ook als durende woonplaats voor hen wier werkzaamheden of. beëindiging van werkzaamheden hen in staat stellen, zich voorgoed te vestigen op het Zeeuwsche plekje, dat hen het meest bekoort. Het was het lustoord van Zeeland in den bloei tijd, in de jaren van de Compagnie, toen handel en scheepvaart machtige koopmans- en regenten geslachten deden opkomen, die hun overdaad be steden konden aan den aanleg van de rijke buitens en aan een elegant leven te midden der weelderige Walchersche natuur. Wel kwamen zij de slagen, die de Napoleontische tijd hun welvaart toebracht, niet te boven, maar het nageslacht erfde hun rijk domein. En al kon het daarop dan ook het oude, schitterende leven en den ouden staat niet meer voeren zooveel liefde en bewondering blijft er altijd nog wel leven voor dit Walchersche lustoord, dat het ongerept in stand bleef tot in onze dagen toe. De drukte en het gewoel, dat de vacantiegangers, de gasten en de toeristen er 's zomers teweegbrengen, is dit jaar wel heel plotseling nu weer verstomd. En Zeelands tuin hebben we nu weer voor ons Zeeu wen alleenMisschien vindt u in deze dagen van zorg den tijd er niet naar, aan een uitstapje te den ken. Maar juist nu is het goed, een dag te dwalen door de bosschen en langs de vijvers, tusschen de over dadige bloemenpracht van villa's en landhuizen. U zult er rust en kalmte, bezinning en weer nieuwe levensblijheid vinden. Ga er eens heen, nu het nog nazomert en de late bloei van dahlia's en asters de wegen in vlammende kleuren zet. Zeelands tuin is er voor ons allen. Hij ligt er nu voor ons alleen. En meer dan ooit kunnen we in deze dagen zijn stille weelde en pracht gebruiken om er in zorg en spanning troost en moed te vinden. En is het niet roerend, hoe ook bij het simpelste oude boerderijtje de bloementuin wedijvert met dien van de rijkste villa f Maar ook in de zijstraat bij een nederig woninkje bloeit de herfst in vollen rijkdom.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 25