A U X 0 haar AtUGGET A 27 menschen eens -wisten, wat die steen en voor mij vertegenwoordigenDe quintes sence van wat er mooi is op de wereld. Dat was 't! 'n Menscli moet idioot of blind zijn of alle twee tegelijk, om on gevoelig te blijven voor juweelen. 0!" zuchtte hij, opeens lyrisch, „dat gloeien van de robijnen, hè, dat getintel van de diamanten, dat bescheiden glanzen van de parels, dat diep geglim in de smarag den, en, enfin, al de tinten van den hemel in de series saffieren! Zonder nog te spreken van m'n turkooizen, weet je nog, Lila? Als ik er aan denk, dat 'n onverlaat van 'n kerel, om er geld uit te slaan, stom genoeg zou kunnen zijn om de steenen te laten ver slijpen of de parels te laten bewerken, zou ik in staat zijn naar hem toe te gaan en hem te zeggen: Ik schenk ze je, ik zal je zelfs 't geld, dat ik over heb, er bij geven, maar ga ze in 's hemels naam niet beschadigen!" Moe van opwinding had hij zich in 'n club laten neervallen. Maar de prins was rechtgesprongen en vroeg: „Naar hem toe gaan?. Hem zeg gen?. Je weet dus iets?" De graaf had zich reeds weer be dwongen „Oom, ik zeg u nogmaals, dat ik niets weet. 'n Vermoeden, ja, 'n veronder stelling, als u wilt. Meer kan ik u niet zeggen. Ik heb me laten gaan, hier bij u; ik had't niet moeten doen. Geef me uw woord, dat u heelemaal vergeet, wat me zoo juist ontvallen is, en dat u er niemand ter wereld iets van zegt. Denk er aan, wat dat zou kunnen be- teekenen, voor mij en voor anderen! De eenigst mogelijke houding voor 't oogenblik is: blindelings 't officieel onderzoek gelooven. Er is nooit 'n spoor gevonden, ik ben werkelijk volledig geruïneerd, en ik trek naar Amerika." „Ik beloof je, 't te vergeten," zei de grijsaard. De twee mannen hielden lang eikaars hand omklemd, beiden zeer onder den indruk. „Kom terug!" zei de prins ten slotte. Hij liet zich neerglijden in z'n stoel. En Zoltan ging heen al te vlug na met veel teerheid Lila, die wanhopig snikte, gekust te hebben. II ,,'n Secretaris...." mompelde Otto van Karysch nadenkend. „Ja, ik begrijp 't volkomen; 't, is het Latijn, waar 't op aankomt. En waarom zoudt u geen theoloog nemen?" „Daar moet ik niets van hebben zei de prins van Sylvanië heftig. „Dfe hebben er veel gemak van, maar hun smaak is bedorven door 't Latijn uit de Middeleeuwenze geven aan alles 'n ge- makkelijken draai, maar tegelijk klinkt 't veel te gezwollen. Je moet hier aan deuken, Otto, dat ik vóór alles 'n fijnen stijl zoekik vind dat om zoo te zeggen 't aroma Graaf van Karysch was waarschijnlijk genoegzaam van de ideeën van den ouden prins op de hoogte, want hij liet hem niet uitspreken. „En u hebt gelijk!" zei hij goedkeu rend met 'n zekere haast. „Maar juist omdat u die voornaamheid van stijl wilt hebben, van de zuivere soort, daarom zal onze secretaris niet gemakkelijk te vinden zijn. Enfin, ik beloof u m'n best er voor te doen. Ik schakel de menschen met theologische scholing niet dadelijk uit, want u moet weten, dat daar nog mannen onder zitten met '11 verfijnden smaak; overigens, ik zal den minister van onderwijs eens raadplegen. Hij zelf of ten minste iemand uit z'n omgeving zal me zeker 'n practisclie vingerwijzing kunnen geven." Ilij stond op. Otto van Karysch was 'n bijzonder knappe verschijning. Bij- zige gestalte, donkerbruin haar, flinke schouders, 'n lenig lichaam. Z'n geheele persoon gaf u 't idee van 'n eigenaardige, gevaarlijke kracht. In z'n mat-bleek gelaat glommen z'n donkere oogen scherp als die van '11 arend. Als hij zoo tegenover den tengergebouwden prins stond in z'n volle lengte en z'n volle kracht, maakte z'n figuur- 'n prachtigen indruk, en hij was er zelf wel bewust van. Onder de aristocratische jongelrri van Weenen en Boedapest van meer dan twintig jaar geleden had Otto van Karysch 'n vooraanstaande plaats inge nomen. In zijn oog was hij die plaats nog ten volle waard, en inderdaad, ondanks de zilveren draden, die door z'n diep donkere haren liepen, ondanks de twee enveertig jaren, waar hij niet graag 'n bekentenis van maakte, was hij mis schien nooit knapper geweest. „Is Lila niet bij u vandaag?" vroeg hij. De prins maakte 'n wuivende bewe ging met z'n handen. „Lila schreit," zei hij op vermoeiden toon. „Sinds gisteren doet ze niets dan schreien om 't vertrek van Zoltan Madanv." „Madanv? Waar is die naar toe?" ver wonderde zich Van Karysch levendig. „Naar Amerika. Hij beweert, dat hij daar z'n kost gaat verdienen bij '11 juwelier." „Is hij er werkelijk zoo erg aan toe?" „Totaal geruïneerd, 'k Vind 't ver schrikkelijk. Hij ontzei zich allang alles om z'n verzameling edelsteenen, die op honderdzestig millioen geschat wordt, nog uit te breiden. IJ weet immers, dat ze gestolen zijn?" Van Karysch knikte. „Ze hebben gezocht wat ze konden," vervolgde de prins, „maar den dief heb ben ze niet kunnen ontdekken en de steenen nog minder. „Doordat Zoltan 'n gedeelte van dat onderzoek bekostigd heeft, bezit hij vrijwel niets meer." „En hij is vertrokken?" vroeg Van Karysch, alsof hij z'n ooren niet kon ge looven. „Maar kan hem dan 't werk van de politie om z'n steenen te vinden niets meer schelen?" „Jawel, maar hij denkt natuurlijk, en met recht, dat de wereldmarkt dadelijk zal weten, wanneer er 'n poging gedaan wordt om de juweelen van de hand te doen. Ze zijn namelijk allemaal gecatalo giseerd en bij de handelaars bekend, omdat elk exemplaar eenig in z'n soort is." Otto van Karysch schokte met z'11 schouders als om 'n hinderlijke gedachte af te schudden. Toen begon hij te lachen. „En u hebt hem niet hier gehouden zei hij daarop, maar op 'n geheel anderen toon. „Dat zou anders toch '11 tip-top secretaris geweest zijn, te meer omdat 't ook 'n taalliefhebber is." WORDT VERVOLGD PANORAMA. Geïllustreerd weekblad. Verschijnt Donderdags. Tezamen mei een der periodieken De Slad Amsterdam, Groot Rotterdam, 'sGravenhage in Beeld, Ons Land, Ons Zuiden of Ons Zeeland f 1.62% per kwartaal of f 0.12% per week. Franco per post f 1.75 per kwartaal bij vooruitbetaling. Koloniën f 7.65 per jaar bij vooruitbetaling. Voor postabonnementen en adreswijzigingen van post abonnementen gelieve men zich uitsluitend te wenden tot het bureau te Haarlem. Bureau s: HAARLEM, Nassaulaan 51. Tel. Int. 13860. Giro nr. 142700. AMSTERDAM, N.Z. Voorburgwal 262. Telefoon latere. 53170, Giro nr. 97946. ROTTERDAM, Stationsweg 24 Telefoon Interc 50540. Giro nr. 101981. 's GRAVENHAGE. Stationsweg 95, Tel. Interc. 111666. Giro nr. 43141. UTRECHT, Biltstraat 142 Telefoon Interc. 13473, Giro nr 149597. 's HERT OGENBOSCH. Stationsweg 27, Telef. Interc. 4286. Giro nr. 129750, MAASTRICHT, Stationsstraat 20, Telef. Interc. 585t. Giro nr. 124690 VLISS1NGEN. Bad huisstraat 5. Tel. 81. De voorwaarden van onze gratis ongevallenverzekering zijn o|) aanvraag verkrijgbaar GCE^ „Tot ziens beste kerell Ik hoop dat deze rustkuur je goed zal doen. Je zult zelf echter ook mee moeten werken." „Wat bedoel je 't Is mijn schuld toch niet, dat ik me zoo moe en lusteloos voel." „Toch wel! Als jij je dagelijksche dosis NUGGET had gehad, dan zou je nu geen rustkuur noodig hebben SCHOENCRÊME VAN SUPERIEURE KWALITEIT IU erwu c Zwart, Donker-, Middel- en Lichtbruin, Rood, Wit en Blauw. Ken geheel nieuw, naar een bijzonder procédé gefa briceerd haarverzorgingsmiddel van universeele en buitengewoon intensieve werking, fl. 1.75 per fleseh. F. WOLF F 6 SOHN* KARLSRUHE Hoofdvertegenwoordiging voor Nederland Firma E. M. Schlösser, Amsterdam C. Postbus 370

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 27