«gE»| O IRIUM voor PARELWITTE TANDEN GEBRUIK PEPSODENT DE TANDPASTA METlRIUM ZWARTKOP SHAMPODOR "Hfcrvi faai* vuLi op!" haaTlt?AU GewonnenQff iep! de gegarandeerd niet-alkalische shampoon! dien hij zeker niet zon hebben aange slagen, als hij zich goed bewust was geworden dat een verschil van zeven jaren niets meer uitmaakt tusschen een man en een meisje, die beiden den vol wassen leeftijd hebben bereikt. Acht jaar achtereen ontving Armand Ponsard op den zestiendon Juli dien brief uit Lyon, vergezeld van een ge schenk. En zeven jaar lang had hij er dagen te voren reeds naar uitgezien en met een glimlach van verwachting de post in ontvangst genomen. En toen, op den zestienden Juli van hot negende jaar, ontving hij niets. Geen brief en geen pakje. En Armand Ponsard miste die kleine attentie dien dag niet eens. Het was fn het begin van diezelfde Julimaand, dat Parijs werd opgeschrikt door een frauduleus bankroet, dat een aantal kleine bankiers aan den rand van den afgrond bracht. Op zekeren dag zat Armand Ponsard met zijn hoofd in zijn handen diep over zijn boeken ge bogen. Zijn bedienden waren naar huis om te eten en in het gebouw was nie mand aanwezig dan de portier, die te vens als huisbewaarder was aangesteld. Armand Ponsard had urenlang zitten cijferen en zijn uiterst nauwkeurige berekeningen hadden hem tot dezelfde uitkomst gebracht als die, welke zijn procuratiehouder hem een uur geleden ingefluisterd had. „Meneer Ponsard, er is nog voldoende in kas om het kantoorpersoneel te be talen. En daarmee zijn we uitgeput. We zullen onze loketten moeten sluiten, óf. De procuratiehouder had den zin niet voleindigd. Maar Armand Ponsard had heel goed begrepen wat hij bedoelde. De bank bezat nog voor honderdduizen den aan effecten, die haar in goed ver trouwen in bewaring waren gegeven en hij hoefde maar één greep te doen, om voorloopig althans van alle zorgen be vrijd te zijn. Later. later kon hij wel weer verder zien als eerst dat dreigen de faillissement maar afgewenteld was.... Armand Ponsard was opgevoed in degelijke denkbeelden wat het „mijn en dijn" betrof. Hij leefde eenvoudig en het devies van zijn vader „eerlijkheid bovenal" had hij ook tot het zijne ge nomen. Aan dat devies had zijn vader zijn solieden naam te danken gehad, maar het had tevens een grootere vlucht van zijn zaken belemmerd. Hij had nimmer iets gewaagd met het geld van anderen en daaróm was hij altijd „de kleine man" gebleven in de bankwereld de man die zijn eigen weg ging en zich niet op zijwegen liet lokken, zelfs niet al werden hem fabelachtige winsten in het vooruitzicht gesteld. Eerlijkheid bovenal! Het was al die jaren óók het richtsnoer geweest van Armand Ponsard, maar er kunnen zich omstandigheden voordoen in het leven van een mensch, die hem doen twijfelen aan alles, wat zijn leven tot dan toe waarde en inhoud heeft gegeven. Het was zoo eenvoudig: uit de lade van zijn schrijftafel hoefde hij slechts den sleutel te nemen van de kluis. Dan had hij de duplicaatsleutels in handen van de safes der cliënten en daarvan hoefde hij er maar één te openen, om van alle zorgen bevrijd te zijn. Zeker, hij werd dat oude devies van zijn vader ontrouw, maar alles zou weer in orde komen en bestond er grooter schande voor een bankier dan zijn betalingen te móeten staken? Alleen het salaris van de kan toorbedienden was nog zijn eigen dom, had de procuratiehouder zooeven gezegd Vastbesloten opende Armand Ponsard de kluis. Het was buiten zijn schuld dat hij in moeilijkheden was geraakt en wie kon het hem kwalijk nemen, dat hij een uitweg zocht? Het was slechts een tijdelijke nood, waarin hij zich bevond morgen kon hij immers alles weer met één gelukkige speculatie terugwinnen Hij zocht in de kluis naar de sleutels van de safes, maar plotseling trok hij zijn hand terug. In het portaal naar het privékantoor werd een deur geopend. Hij hoorde een stem die van den portier. „Zeker, juffrouw, ik weet er alles van. Klopt u maar aan, meneer zal beslist verrast zijn u te zien Armand Ponsard vestigde een zenuw - achtigen blik op de deur. „Ja," riep hij met een schorre stem. toen hij een bescheiden tikje hoorde. De deur week en het volgende oogen- blik zag hij een jongedame in zijn kan toor verschijnen. Een jongedame met blozende wangen, in den bloei van haar jeugd en stralend van gezondheid. Een jeugdige gratie, maar hij kende haar niet „Dag, meneer Ponsard," begon zij met een innemend glimlachje. „Ik hoop dat u er niet boos om bent, dat u van morgen geen brief ontvangen hebt. Sinds gisteren ben ik in Parijs, ziet u, en ik dacht dat ik u dit jaar maar eens persoonlijk moest gaan bedanken. Armand Ponsard keek zijn onverwach te bezoekster als betooverd aan. Nu pas ried hij haar naamAngelique Gerardin. En ook begreep hij nog iets anders uit haar woorden. Het was van daag de zestiende Juli en hij had van morgen géén brief uit Lyon ontvangen.... De moreele schok, dien Armand Pon sard op datzelfde oogenblik onderging, verried zich duidelijk aan de pijnlijke uitdrukking van zijn gelaat. Na alle bekommernissen van de laatste weken kwam hij plotseling tot zichzelf. Hij schaamde zich. Het was een misdaad, waartoe hij zooeven bereid was geweest. Wat gaf het eigenlijk, dat hij -alles had verloren? Zijn eer was ongerept geble ven en zijn geweten voelde zich vrij van schuld. Het was niet door zijn toedoen, dat ook anderen gedupeerd zouden worden door een faillissement. En kon hij niet opnieuw beginnen en later alles weer in orde maken Desnoods zelfs een ondergeschikte betrekking zoeken? Er ging in die weinige oogenblikken nog veel meer om in het hoofd van Armand Ponsard. En ook in zijn hart, want plotseling was de verleiding ge weken en wierp hij de kluis dicht. Toen stak hij zijn hand uit en stamelde een begroeting, die hij zelf niet verstond. En Angelique Gerardin zei argeloos: „Eigenlijk had ik mij u véél ouder voor gesteld, meneer Ponsard. Maar ik was toen ook nog zóó'n klein meisje! En u was al een echte heer. Angelique Gerardin had misschien nog veel meer woorden van erkente lijkheid op haar lippen, maar plotseling zweeg zij. Want zij zag haar redder blozen en toen werden ook haar wangen gekleurd door een vurigen blos. Armand Ponsard is niet lang na die tweede ontmoeting met Angelique Ge rardin nog eens opnieuw begonnen. Met een eerlijken naam en gesteund door zijn oude cliënten, die achting hadden voor het oude devies: eerlijkheid bovenal. De vruchten van zijn moeilijk en vol hardend streven aanschouwt hij thans in een gelukkig gezin, waarvan Angeli que, zijn vrouw, het geliefde middelpunt vormt. Angelique noemt hem nog altijd haar reddenden engel, maar Armand Ponsard laat nooit na tegen die vereering te protesteeren. Ten onrechte, meent Angelique. Maar zij weet dan ook niet, waarvan zij hém heeft gered. Bij Uw kapper: N0NmnLt^Usch! zeepvrij i [zwartkop O^lmelk, Gefeliciteerd! Bij sport de eerste, in de dans zaal de liefste! Ongeloofelijk anders, hoe je haar nog zit na de inspanning. "Gelijk heb je Even uitkammen en mijn haargolf en krullen zien er weer netjes uit. Ik ben zeer tevreden, sinds mijn haar alleen nog maar met ZWARTKOP behandeld wordt! Zwartkop-haarverzorging is steeds op de hoogte der laatste wetenschappelijke onder zoekingen. Het haar blijft kalkzeepvrij en niet-alkalisch. Soepelheid, schitterende glans en een goed-zittend kapsel zijn het teeken voor gezond, met Zwartkop verzorgd haar. Lola Lane, filmster van Warner Bros in „Vier Dochters". Irium in Pepsodent Tandpasta geeft eiken morgen opnieuw aan millioenen de sensatie van nieuwe schittering der tandenNooit tevoren ver kreeg men zoo'n prachtigen glans met een tandpasta, die zoo volkomen veilig is Inderdaad, Pepsodent met IRIUM is absoluut onscha delijk geen kans, dat het teere tandglazuur er door wordt aangetast. Tuben a 25, 50 en 80 ets. ZONDER KRIJT, ZEEP of KALK ...en bijzonder VERFRISSCHEND De groote tube bL Pfl'DSQClflAl TOOTH PASTS is voordeeiiger

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 31