Zoo dient radio de luchtbescherming- De Is .8.F.-Philips ultra-kortegolf- De hoofdpost tijdens den luchtbeschermingsdienst te Hilversum. In het midden: de hoofdzender, waarmede met alle deelen zender-ontvanger op den raadhuis- van de stad communicatie werd onderhouden links: de N. 8. F.-Philips injfw eter-ze n<te r-on t vanger in eoutaet met den uit toren te Hilversum, die als uitkijk- kijkpost óp den raadhuistoren, post fungeerde. Een der kring posten te Hilversum, uitgerust met een ■15 watt iï.S. F. - Philips-zender, waarbij de energie geleverd wordt door een trap-generator. waren. Al rijdende door de stad rapporteerde deze auto verder, dat zich ook een luxe-auto voortbewoog met onvoldoende afgedekte lichten. Al deze mede- deelingen kwamen binnen op het hoofdbureau en van daar werden dan ook weer via den radio-zender motorzijspan-combinaties naar de bewuste punten gedirigeerd, om de overtreders te waarschuwen. Met alle deelen van de stad was men practiscli in radio-contact, ook met den als uitkijkpost fun- 'geerenden raadhuistoren, die een afzonderlijke ultra kortegolf verbinding had met het hoofdbureau. Hier voor werd al een zeer interessante installatie ge bruikt, namelijk een vijfmeterzendert.je, dat inclu sief den ontvanger zoo klein en licht was, dat. de be dieningsman het gemakkelijk in een hoes op den rug kon meedragen. Zoodra door dezen uitkijkpost de naderende vlieg tuigen waren gesignaleerd, kwam direct het geheelc Inch (.beschermingsapparaat in werking. Het eene bericht na het andere werd van de kring-posten op gevangen, de eene order na. de andere werd van den hoofdzender doorgegeven naar de kriugposten, den zenderauto, den raadhuistoren en de met radio-ont vangers uitgeruste politiemotoren. Zoo bestrijdt men techniek met techniek en waakt voor de veiligheid van de burgerbevolking. M. d. G. Hoe de radio aan de luchtbescherming wordt dienstbaar gemaakt door de systematische verspreiding van berichten omtrent gesig naleerde vreemde vliegtuigen, daarvan hebben we in de afgeloopen weken allen reeds ervaring opgedaan, wanneer een omroep programma daarvoor afge broken werd of een 's nachts zwijgende zender plot seling in actie bleek te komen. Wat het publiek echter niet kent, dat is het waar schuwingssysteem, in intern gebruik bij de diverse plaatselijke hulp- en bescliermingsdiensten, die bij gevaar in actie komen en voortdurend gedirigeerd moeten worden om daar op te treden, waar de om standigheden zulks 't meest gewenscht maken. Hierbij speelt voornamelijk de radio op de korte golf een belangrijke rol en de oefemug, die onlangs te Hilversum gehouden is, stond dan ook in het teeken van de radio. Hoe kan bet ook anders, in de stad, waar onze omroepzenders zijn en waar '11 groote radiofabriek als de N.S.F. is gevestigd? Met medewerking van N.S.F.-Philips is men er gedurende de avoiidoefeningen, waarbij werd aange nomen, dat de telefooncentrale reeds onbruikbaar was geraakt, in geslaagd feilloos correspondeerende radioverbindingen tot stand te brengen, I11 de gedempt verlichte kamer van het politie bureau werd een hoofdzender opgesteld, die in ver binding stond met alle radioposten in de stad en men hoorde den bedieningsman van dezen zender in de microfoon spreken „Hallo, commandant acht, zijn uw manschappen gereed '"Onmiddel lijk klonk het ant woord in de kop telefoon van den zelfden bedienings- inau„Hallo, hoofdpost, wij heb ben juist appèl ge houden, onze man schappen zijn ge reed." Na deze draadlooze verbin- »ding tusscheii twee vaste posten meld de zich niet groote sterkte de zender- auto met de mede- deeling, dat er in de nabijheid van de gasfabriek eenige woningen onvol doende verduisterd De y.S.E.-Philips- zen derauto, uitge rust niet een vlieg tuigzender van 26 watt, trok tijdens de luchtbeschermin ge ne jen ingrn te Hil versum. algemeen da aandacht.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 4