PANORAMA- OORLOGSKRONIEK Maandag 11 September KOSTWINNERSVERGOEDING Een document van bi ijfende waarde voor latere tijden Dinsdag 12 September Week van 11 tot 17 September 1939 ECONOMISCHE NECTRAEITEII r Uit verschillende berichten blijkt, dat de oorlog op zee in vollen gang is. Verschillende Engelsche schepen zijn getorpedeerd. Behalve het Nederland- scke stoomschip Mark is ook een Duitsche torpedo boot in het zuidelijk deel van de Sont op een mijn geloopen. Van de Bremen, die volgens Engelsche berichten opgebracht zou zijn, maar zich volgens Duitsche in veiligheid zou bevinden, heeft men niets meer gehoord. Wel wordt melding gemaakt van een vreemde transactie: De Bremen zou als Duitsch schip New York hebben verlaten, terwijl alles voor een eventueelen overgang tot Italiaansche nationa liteit in orde was gebracht, welke overgang definitief werd toen het schip op den oceaan voer. Den kapitein zou hiervan door de radio mededeeling zijn gedaan, waarbij hij opdracht zou hebben gekregen om de Italiaansche vlag te hijsehen. De noodige papieren moeten zich ook reeds aan boord hebben bevonden. Er wordt beweerd, dat het versterkte Duitsche eiland Sylt in de Noordzee ten gevolge van de Engelsche vliegeraanvallen door de bevolking ont ruimd is. Vandaag zijn in Duitschland nieuwe lichtingen opgeroepen. Ofschoon vele jongeren nog niet opgeko men zijn, waren er onder degenen, die heden onder de wapenen kwamen, mannen van 47 en 48 jaar. Men verwacht evenwel, dat zij hoofdzakelijk achter het front dienst zullen doen. De Regeeringspersdienst meldt, dat bij de Regee- ring eenige maatregelen in voorbereiding zijn, welke strekken om de maatschappelijke zorgen van de buitengewoon onder de wapenen geroepen dienst plichtigen zooveel mogelijk te verlichten. Daartoe zal o.a. het bedrag, dat ten hoogste aan kostwinnersvergoeding kan worden toegekend, van f 2.50 op f 3.per dag worden gebracht, terwijl in bijzondere gevallen het bedrag van f 3.met mach tiging van den minister van Defensie nog eeniger- mate zal mogen worden overschreden. De opmarscli in Rolen heeft de Duitsche troepen thans in het gebied der groote rivieren gebracht. Warschau zou nog stand houden. 's Avonds hield de Engelsche minister van de Dominions. Anthony Eden, een rede, waarin hij o.a. zei Wij moeten komen tot een wereld, die iets beter is dan de oude. Wij zouden willen, dat wij ons aan deze taak hadden kunnen wij den, terwijl alom vrede heerschte, doch Hitier heeft 'n besluit genomen in anderen zin. Wij moe ten komen tot een Europa, waarin wij ons aan de ge meenschappelijke idealen: vrijheid, verdraagzaamheid en veiligheid kunnen wij den. Dit kan nooit het geval zijn, zoolang het nationaal-socialisme nog bestaat. Ingevolge Hitler's eigen besluit moet onze nieuwe beschaving worden opgebouwd in een wereld van oorlog. Wij zouden het anders hebben gewild, maar die nieuwe beschaving zal er komen. Volgens officieus bericht De Duitsche troepen kondigt men aan, dat Duitsch land maatregelen tegen de Engelsche blokkade zal gaan nemen. „Ergens in Frankrijk" is op dezen dag een vergadering van den Oppersten Raad gehou den. Hieraan werd voor Groot-Britannië deel genomen door minister-president Chamberlain en Lord Chatfield, minister voor de coördinatie, terwijl Frankrijk werd vertegenwoordigd door minister-president Daladier en den opperbevel hebber van 't Fransche leger, generaal Gamelin. In deze vergadering is opnieuw het vaste besluit van Frankrijk en Engeland gebleken, al hun krachten en al hun hulpmiddelen aan te wenden om het hoofd te bieden aan het conflict, dat hun is opgedrongen. Zij hebben besloten, Polen, dat met zooveel moed weerstand biedt aan den inval op zijn gebied, zoover in hun vermogen ligt hulp te bieden. Tevens wordt gemeld, dat in Frankrijk Britsche troepen zijn aangekomen. De overtocht is in alle stilte geschied en het schijnt, dat de Duitsche «luit De I'nolsche krijgsgevangenen worden door de Duitschers in kampen ondergebracht. Aankomst van een aantal burgers en soldaten. :iji, reeds in de nabijheid van hemberg (in het Poolseh Lwów) aangekomen. booten niet in staat zijn geweest handelend op te treden. Van het oostelijk front komt het bericht, dat in de afgeloopen dagen de steden Posen, Thorn, Hohen- salza en Griesen door de Duitschers genomen zijn en dat dus nu het geheele vroegere Duitsche gebied ver overd is. Tevens wordt gezegd, dat de Duitsche troe pen ten oosten van Warschau staan, zoodat zij een ring om de hoofdstad van Polen hebben gevormd. In het zuiden naderen de Duitschers Lemberg. Aan de Nederlandsche kust zijn drijvende mijnen gesignaleerd. De spoorwegfeesten te Utrecht zijn. in verband met de tijdsomstandigheden, afgelast. Met ingang van Zondag 17 September zal men aan de gemobiliseerden hier te lande periodiek verlof verleenen. Een Duitsche beschouwing over de economische neutraliteit waarschuwt de neutrale staten, dat dc handel met Duitschland niet mag afnemen. 1 )e opvat ting der Duitsche regeering is, dat econo mische neutraliteit beteekent de voortzetting van den normalen goederen ruil van het goederentrausito- verkeer. Duitschland heeft zich tegenover de neutrale staten principieel bereid verklaard, zijn normalen uitvoer van goederen te handhaven. De Duitsche regeering heeft; de verwachting en den eisch uil gesproken, dal deze staten omgekeerd principieel hetzelfde tegenover Duitschland doen. Anderzijds heeft zij verklaard, het als een on- neutrale houding te beschouwen wanneer de neutrale staten zich door andere staten feitelijk beperkingen of formeele controles laten op dwingen, welke gericht zijn tegen de voortzet ting van den normalen handel en het transito- verkeer der neutrale staten met Duitschland.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 14