Hiitsche troepen ~ijn in Erankrijk aangekomen. 11 ij zien hier soldaten en officieren van de Britsche luchtmacht voor een gebouw in Parijs staan. Woensdag IS September Zooals te verwachten was, is ook in clezen oorlog de kwestie der zg. franc-tireurs weer aan de orde ge komen. Volgens de deskundigen mogen niet als franc-tireurs behandeld worden de bewoners van een gebied, die bij het naderen van den vijand spontaan de wapens opnemen om hem tot de landsgrens terug te drijven, al hebben zij niet den tijd gehad, zich op de voorgeschreven wijze te organiseeren. De burgers moeten iu dit geval het oorlogsrecht naleven en de wapenen openlijk dragen. Zulk een verzet geeft echter geen recht op behandeling' als belligerent, wanneer het plaats vindt, nadat het gebied door den vijand veroverd is. De opvatting van het opperbevel der Duitsche weermacht ten aanzien van deze kwestie blijkt uit de volgende mededeeling uit het hoofdkwartier van den Fiihrer: In den laatsten tijd neemt het aantal gevallen toe, waarin Poolsehe regeerings- en leger-instanties de bevolking van open steden oproepen verzet te bieden aan Duitsche troepen, die het gebied der steden, marktplaatsen en dorpen binnendringen. Te War schau werd, de bevolking door middel van pamfletten, de Poolsclie radio en op andere wijze opgeroepen een oorlog van francs-tireurs te beginnen. De stad zelf werd door de Poolsehe artillerie beschoten. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt in verband hiermede het volgende bekend: De overgroote consideratie, die de Duitsche artillerie en de Duitsche vliegers in acht ne men ten aanzien van open steden, marktplaat sen en dorpen, is gebaseerd op de veronder stelling, dat deze door den tegenstander niet tot oorlogsterrein verklaard en gemaakt worden. Daar de Pool, zonder rekening te houden met zijn eigen bevolking, dit principe van de hand wijst, zal de Duitsche weermacht van nu af aan met alle haar ter beschikking staande middelen het verzet in die plaatsen breken. Het Duitsche luchtwapen zal, in samenwerking met de zware artillerie, die militaire maatregelen ten uitvoer leggen, die geschikt zijn om dezen plaatsen in zoo kort mogelijken tijd de nutteloosheid van haar verzet duidelijk te maken. De verantwoordelijk heid voor consequenties, die daaruit voor de zwaarbeproefde bevolking ontstaan, komen uit sluitend voor rekening van de Poolsehe regeering en haar even onbekwame als gewetenlooze leger leiders. Intussehen hooren wij van het westelijk front, dat de Pnitsehers dezen ochtend om elf uur den spoorweg tusschen Trier en Metz hebben opgeblazen. Van het oostelijk front melden de Polen, dat Lodz heroverd is, terwijl de Duitsehers daarentegen van „stormachtige achtervolgingen" spreken, zoowel in het noorden als iii het zuiden. V olgens de Duitsche bladen heeft de regeering van Slowakije besloten de Poolsch-Slowaaksche grens van 1920 te herstellen. Dat wil zeggen, dat het gebied, hetwelk na den wereldoorlog door het vredesverdrag van Versailles onder Poolsehe souvereiniteit werd gebracht, alsmede de landstrook, welke de Polen in November 1938 bij de verkaveling der Tsjeeho- ^lowaaksclie republiek bezetten, weer door Slowakije werd ingelijfd. Ernstig gewonde soldaten worden naai plaatsen eet achtei het Jront ytlraitbpoiteerd. Aankomst vaneen ambulancetrein te Berlijn. Dok de staatslieden der verschillende landen doen op dezen dag van zich spreken. De Fransche premier Daladier heeft zijn kabinet gereorganiseerd en zelf, behalve Defensie, ook Buitenlandsche Zaken onder zijn leiding genomen. Minister Bonnet heeft de por tefeuille van Justitie gekregen. President Roosevelt heeft het congres der Vereen igde Staten tegen 21 September om 12 uur bijeengeroepen. De plotselinge beslissing van den president, zoo zegt men, is gevallen, nadat een zorgvuldig onderzoek naar de houding van zoo goed als elk Congreslid den president overtuigd had, dat hij in het Huis een ruime meerderheid zou hebben voor de verwerping van het wapenembargo, en dat hij een goede kans zou hebben in den Senaat. De Duitsche rijksregeering stelde in navolging van de Britsche regeering een contrabande-lijst op, waarbij vooral de omvang der onvoorwaardelijke contrabande werd uitgebreid, terwijl levensmiddelen en andere goederen van vitaal belang voortaan als voorwaardelijke contrabande beschouwd zullen worden INCIDENT MET DUITSCH VLIEGTUIG Twee regeeringspersdienstberichten stichten eenige verwarring Het eerste: Vanmiddag is een Duitsch militair watervliegtuig bij Ameland in de Neder- landsche territoriale wateren aangehouden door Nederlandsche vliegtuigen, die in overeenstem ming met de regelen tot handhaving van de onzijdigheid het Duitsche vliegtuig hebben belet het Nederlandsche rechtsgebied te verlaten. Het vliegtuig is in beslag genomen en de bemanning wordt geïnterneerd. Het tweede: Benoorden de Waddeneilanden is het Nederlandsche marinevliegtuig R 5, waarvan in verhand met de gegeven strikte instructies moet worden aangenomen, dat liet zich binnen Nederlandsch rechtsgebied bevond, door een Duitsch militair vliegtuig aangevallen en, na tot daling te zijn gedwongen, vergaan. De vier man Nederlandsche bemanning, van wie er twee licht gewond zijn, zijn naar Nordernev over gebracht, en keeren zoo spoedig mogelijk naar Delfzijl terug. De Duitsche gezant heeft heden ochtend op het departement van Buitenlandsche Zaken het leed wezen zijner regeering over het voorgevallene uitgesproken en het aanbod overgebracht om het vlieg tuig te vervangen. Blijkbaar gaat het hier om een in cident, waarvan het Duitsche nieuws bureau de volgende lezing geeft: Ter hoogte van Ameland, buiten de Nederlandsche territoriale wate- Een groot aantal luchtafweerbatterijen en een ring van landingsterreinen, waar de vliegmachines gereed staan om op te stijgen, beschermen Berlijn tegen lucht aanvallen. ren, werd Woens dagmiddag om 2 uur 21 'n Nederlandsch watervliegtuig, een Fokker, dat op een Duitschen verken ner afkwam, door dit vliegtuig om laag geschoten. Het Nederlandsche vliegtuig sloeg bij de daling over den kop. De Duitsche machine, welke pas na de daling de Nederlandsche nati onaliteit van het andere vliegtuig vaststelde, is, on danks de woelige zee, gedaald en heeft de vier man van de equipage aan boord genomen. De Neder landers werden naar Norderney gebracht. Bij allen werden slechts lichte wonden vast gesteld. (Kneuzingen, ontvellingen. Eén man had een schot door een teen). De Nederlanders hebben verklaard, dat hun manoeuvre in de rich ting van het Duitsche vliegtuig verkeerd is geweest, te meer daar zij zelf nog uit de zon kwamen, zoodat het onmogelijk was hun natio naliteit te herkennen. Het verhoor is nog gaande. Een tweede tot hulpverleening gezonden water vliegtuig is op de plaats van het ongeluk slecht neergekomen en kon slechts het Nederlandsche eiland Ameland bereiken. Een nader bericht van den regeeringspersdlenst meldt, dat uit het verhoor van de bemanning is komen vast te staan, dat het incident zich buiten onze territoriale wateren, op ongeveer 5 mijl benoorden het licht Hollum, heeft afge speeld. Dondertlag 14 September Naar aanleiding van de officieele mededeeling uit het hoofdkwartier van den Führer, op Woensdag 13 September, waarin de. beschieting van steden en dorpen werd aangekondigd, verklaarde Chamberlain o.a., dat, hoe ver anderen ook mogen gaan, de Brit sche regeering nimmer haar toevlucht zal nemen tot een weloverwogen aanval op vrouwen, kinderen en andere burgers met geen ander doel dan terreur. Van het oostelijk frontmeldde men dat Gdynia door de Duitsehers werd bezet, bij Radom zouden volgens het Duitsche legerbericht 60.000 krijgs gevangenen gemaakt zijn, waaronder verscheidene generaals, de achttiende Poolsehe divisie zou zich met den divisiestaf hebben overgegevendeze divisie bestond uit 6000 man. Het Poolsclie legerbericht meldt, dat tot 12 Sep tember 13000 Duitsehers gevangen werden ge nomen. In Polen is de Duitsche opmarseh voornamelijk gericht op Hemberg en het afsnijden van de verbin dingen tusschen deze stad en Roemenië. Volgens berichten uit Roemeensche bron zouden de Duit sehers zich bij Stryj, op 63 km. ten zuiden van Lemberg bevinden. Men is van meening, dat de aanhoudende droogte

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 15