Het Belgische stoomschip Alex van Opstal" werd in zinkenden toestand Gdynia (Duitsch: Gdingen) werd door de Duitsche troepen veroverd. Deze moderne op de zuidkust van Engeland aangetroffen. Alle opvarenden konden havenstaddie Danzig voor den Poolschen handel luid moeten vervangen, is verschillende gered worden. malen gebombarbeerd. Zaterdag 16 September De Duit,sehf-rs liebben bij hun- voortgezetten op- marsch in Polen, naar zij hedenmorgen meldden, twee steden in handen gekregenBialystok in het noorden, Przemysl in het zuiden. De Polen maken melding van een luchtaanval op Wilna, waarbij ongeveer 200 bommen op het centrum van de stad zijn geworpen. Er werd groote schade aangericht en het aantal slachtoffers onder vrouwen en kinderen vooral moet aanzienlijk zijn. Het Italiaansche agentschap Stefani verneemt, dat de Fransche mijnenlegger „Pluton" in de haven van Casablanca (aan de westkust van Marokko) in de lucht gevlogen is. Tot nu toe werden ruim 400 dooden en gewonden (volgens Fransche berichten 100) geborgen. Japan en Sovjet-Rusland hebben een overeen komst gesloten, die bepaalt, dat de vijandelijk heden aan de grens van Mandsjoekwo en Buiten- Mongolië gestaakt worden. Besloten is ge lijk reeds in het kort werd gemeld een gemeng de commissie te vormen, die de definitieve grens in het betwiste gebied zal vaststellen. Tevens heeft de Sovjet-regeering Smetanin tot ambas sadeur te Tokio benoemd, die, naar United Press verneemt, uitgebreide volmachten heeft gekre gen, vermoedelijk ter regeling van andere kwes ties, o.a. die van Sachalin. Domei meldt voorts, dat de vijandelijkheden hedenmiddag om 2 uur inderdaad zijn stopgezet. Er zijn naar hedenavond van officieele Britsche zijde werd medegedeeld, in twee weken oorlog 21 Britsche schepen verloren gegaan. Het laatste schip is de „Cheyenne", een tankboot van 8.826 ton van de Anglo American Oil Comp., die hedenmiddag door een duikboot werd aangevallen. De Duitschers hebben Warschau een ""ulti matum gesteld, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag om 3 uur 10 zal afloopen. Indien de stad met alle zich daar bevindende troepen dan niet zal hebben gecapituleerd, zal zij als oorlogsterrein worden behandeld, met alle gevolgen van dien. De tekst van het ultimatum is 's middags om 3 uur 10 door Duitsche vliegers in millioenen exemplaren boven de Poolsche hoofdstad uitge strooid en de bevolking heeft daarbij tevens den raad gekregen, binnen twaalf uur de stad te verlaten. Des ochtends heeft een Duitsche onderhande laar zich naar Warschau begeven om de Duitsche eischen te doen toekomen aan den commandant der stad. Deze weigerde echter hem te ontvangen. Naar van Poolsche zijde wordt gemeld, is het leger bij Kutno, onder bevel van generaal Bart- nowski, er in geslaagd door de Duitsche linies heen te breken en Warschau te bereiken, waar het met groote geestdrift is ontvangen. De Poolsche opperbevelhebber, maarschalk Smig- ly-Rydz, heeft vanavond laat via de radio tot de bevolking van Warschau den oproep gericht, zich tegen de aanvallen der Duitschers te blijven verzetten. Hij verklaarde, dat de Duitschers reeds moeilijk heden met hun apparaten beginnen te ondervinden, terwijl de soldaten van het Duitsche leger vermoeid raken. De tijd, zoo zeide hij, werkt voor de Polen. Ook de burgemeester van Warschau, Starzynski, heeft de bevolking aangespoord. Hij verzocht de be volking het normale leven in weerwil van het hevige bombardement der Duitsche artillerie voort te zetten. Radio Warschau heeft om 11 uur medegedeeld, dat In de nabijheid vanJaros- law, bij de door de Duitschers gebouwde brug over de 8an, slaat de Fiihrer het voorbij trekken der troepen gade. in Polen van groot voordeel voor de Duitschers is geweest, de eerste regens zijn echter gevallen en mocht de regen doorzetten, dan wordt het land in een modderpoel herschapen, waarin het gemechani seerde Duitsche leger groote moeilijkheden kan ondervinden Volgens berichten van verschillende zijden hebben Fransche troepen intusschen aan het westelijk front de Moezel overschreden, vlak tegenover de uiterste zuid-oostpunt van Luxemburg. Vrijdag 15 September Hoewel het incident van Ameland, waarbij een Duitsche marinevlieger een vliegtuig van de Nedei - landsche marine heeft neergeschoten, gelukkig geeu internationale gevolgen heeft gehad, heeft de minister van Defensie aan de regeering voorgesteld, de kleuren van de onderscheidingsteekenen voor Nederlandsche militaire vliegtuigen te veranderen in verband met het feit, dat de mogelijkheid van verwarring en ver wisseling met Fransche en Engelsche machines ge bleken is. Bij wijze van proef heeft men van een aantal vlieg tuigen de rood-wit-en-blauwe sectoren vervangen door een volledigen oranjecirkel met een zwarten rand. 's Avonds verkeerde een Belgisch schip, de „Alex van Opstal" in zinkenden toestand op de Britsche zuidkust. Men weet niet of het schip getorpedeerd of op een mijn geloopen is. Veertien dagen geleden brak de oorlog tusschen Duitschland en Polen uit en het Duitsche legerbe- richt van heden meldt, dat de Duitsche troepen van het noorden uit de fortenzone van Brest-Litowsk zijn binnengedrongen. De forten zijn voor een deel opgeblazen. De citadel is nog in Poolsche handen. Uit het Duitsche communiqué blijkt voorts, dat nog steeds hevige strijd geleverd wordt tegen de Poolsche troepen, die bij Kutno ingesloten zijn. IN HET WESTEN Om half tien hedenochtend hebben blijkbaar Duitsche soldaten de brug over de Moezel bij Schengen opgeblazen. In Scliengen waren nog eenige bewoners achtergebleven. Twee van ben werden ge wond, terwijl aan een aantal huizen van het dorp schade is aangericht. De Duitschers zijn teruggetrokken, terwijl de Fransche troepen zicli in het dorp Schengen hebben verschanst. Hedenmorgen zijn de Duitschers begonnen het Vaalserkwartier, onmiddellijk over de Nederlandsche grens bij Vaals, te ontruimen, door zieken en gebrek kige menschen en vrouwen boven 60 jaar naar el ders over te brengen. De hertog en hertogin van Windsor zijn naar Enge land teruggekeerd en hebben voorloopig hun intrek genomen in het huis van majoor Metcalf, stalmeester van den hertog. Meer en meer begint men tot de meening over te hellen, dat ook Sovjet-Rusland voornemens is, tot een militaire actie in Polen over te gaan. Deze meening komt tot uiting zoowel in Berlijnsche kringen als te Londen en vindt haar motiveering vooreerst in de jongste uitgebreide militaire maat regelen, die Sovjet-Rusland genomen heeft, zooals de mobilisatie en vandaag weer het onder de wapenen roepen van nieuwe lichtingen, en in de tweede plaats in het felle artikel van de „Prawda", waarin de Pool sche staat wordt aangevallen. Het blad publiceert daarenboven vandaag een tweede artikel, waarin o.m. betoogd wordt, dat de kracht van het roode leger „gebaseerd is op het verlangen, de defensie van de Sovjet-Unie te versterken en de communistische idee ten volle te verwerkelijken". Reeds gisteren is een scherpe koersval van het pond ingetreden, die zich vandaag verder heeft voortgezet. In den namiddag werd het pond reeds op 7.35 ver handeld, vanmorgen opende men op 7.20 en onder beurstijd trad een verdere val in tot 6.85.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 16