j Wij behoeven u natuurlijk niet meer te wijzen op het groote belang de num- 5 mers, waarin onze oorlogskroniek ver- schijnt, zorgvuldig te bewaren. Het best j I kunt u dit doen in den prachtigen ver- J j zamelband, welken de Administratie van Panorama voor dit doel verkrijgbaar I J stelt. Deze band kan 26 nummers be- f vatten en wordt u bij bestelling aan ons hoofdkantoor te Haarlem (postreke- t ning 142700) of aan onze bijkantoren, na ontvangst f. 1.50, franco thuisbezorgd, de Poolsche hoofdstad den geheelen dag voortdurend door de Duitsehers gehomhardeerd is. Circa 200 bom men zijn op de stad terechtgekomen en vernielden o.m. een protestantsche kerk, het gebouw van de Letlandsche legatie, twee asyls voor dakloozen en verscheiden ziekenhuizen. Te Krzemieniec wordt, naar men zegt, officieel medegedeeld, dat de steden Siedlce, Lublin en Czenstochowa nog slechts puinhoopen zijn. Het stadhuis en de groote schouwburg te Warschau zijn door brand vernield. Vele steden zijn vol komen verwoest. De lijken zijn zoo talrijk, dat men ze begraaft in parken en op het veld. De Duitsche luchtmacht richt de machinegeweren op de wegen, die vol vluchtende burgers zijn. De Duitsche autoriteiten kondigen officieel aan, dat open steden zonder erbarming gebombardeerd worden. In den nacht heeft de Russische regeering den Poolschen ambassadeur tè Moskou een nota doen overhandigen, waarin gezegd werd, dat de Sovjet- r(weering zich gedwongen zag, haar troepen bevel te geven op Zondagmorgen 6 uur Moskouschen tijd (6 uur Moskousche tijd is 3.20 Amsterdamsche tijd) de Poolsche grens te overschrijden. De Poolsche ambassadeur weigerde kennis van de nota te nemen. Leden der Poolsche regeering, géneraals con 't Poolsche Maarschalk Smigly-Rydz Warschau op onder de huidige omstandig* heden stand te blijven houden. wekte de bevolking van leger en leden van de buitenlandsche gezantschappen hebben een toevlucht in Czernowitz Cernati) op Boemeenschen bodem. Volgens bepaalde geruchten zou de Roemeensche regeering hen echter reeds weer ver zocht hebben de stad te verlaten. Wilna, reeds eenige malen door de Duitsehers gebombardeerd, en ten slotte op 18 ISepteniber door de Russen ingenomen, is een stad met vele monumentale gebouwen. De stad en omgeving wordt door de Litauers als zuiver Litausch gebied beschouwd. Zondag 17 September Het officieele Russische telegraaf-agentschap „Tass" deelt mede, dat de Sovjet-Russische troe pen heden, Zondagmorgen om 4 uur, op ver schillende punten de Poolsche grenzen hebben overschreden. De Russische regeering staat op het standpunt, dat de Poolsche staat opgehouden heeft te be staan en dat Rusland thans voor het herstel van orde en vrede in oostelijk Polen heeft te zorgen. De Russische troepen zullen de bescherming van de Wit-Russen en de Oekraïners in Polen op zich nemen; dit behoort tot de natuurlijke taak van Sovjet-Rusland. Dit ingrijpen beteekent niet, dat Rusland zijn houding van neutraliteit in het huidige conflict zal wijzigen. De Russische regeering heeft alle verdragen met Polen opgezegd. \an de Poolsch-Russische grens worden de eerste ontmoetingen gemeld tusschen Poolsche en Russische troepen. De Polen bieden heftigen weerstand tegen de Russen. De Duitsche zenders berichten, dat de Turksche minister van buitenlandsche zaken heeft bekend ge maakt, dat hij de tot hem gerichte uitnoodiging, om te Moskou te komen confereeren over een nieuw Russisch-Turksch pact, heeft geaccepteerd. Nadat de commandant van Warschau Zater dag had geweigerd zich over te geven, heeft hij Zondag het Duitsche opperbevel verzocht een Poolschen vertegenwoordiger te ontvangen tot het voeren van onderhandelingen over de ont ruiming der stad door de burgerbevolking. Het Duitsche antwoord was, dat het opperbevel be reid was gisteravond om 10 uur een Poolschen parlementariër en een vertegenwoordiger van het corps diplomatique te ontvangen. Omtrent het lot van het garnizoen en de stad zelf staat nog niets vast. Volgens het eerste Russische legerbericht zouden de Russische troepen de Poolsche grens reeds 60 km. overschreden zijn. Niettegenstaande de Polen zich verweerden, bezetten de Russen Kolomea, waardoor de Roemeensch-Poolsche grens voor een goed deel wordt afgesloten en verder Baranowicze in de rich ting van Brest-Litowsk, waar het Russische leger het Duitsche Maandagochtend hoopt te ontmoeten. Naar uit Moskou vernomen wordt zouden de Rus sen het voornemen koesteren Danzig, den Corridor en Silezië in Duitsche handen te laten, en zelf bezit te nemen van West-Oekraïne. De rest van Polen zou een bufferstaat tusschen de beide groote mogendheden moeten vormen. Volgens de Duitsche berichten is de Poolsche regeering reeds uitgeweken naar Roemenië. Poolsche berichten spreken dit tegen. Dat de zeeoorlog intusschen nog in vollen gang is blijkt uit het bericht, waarin gemeld wordt, dat de kruiser Courageous, een na den wereldoorlog als vliegtuigmoederschip omgebouwde krui ser, door een Duitsche duikboot werd getorpedeerd.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 17