De wonderster van den PopocatépetI 32 De Popocatepetl, een vulkaan uit de Mexicaansche vulkanenrij, ten zuidoosten van de stad Mexico. Deze bergpiek, welker top eeuwig met sneeuw bedekt is, heeft een hoogte van 5440 meter. De benaming is afkomstig van de Azteken en beteekent: Ronkende Berg. Oniler de wonderbaarlijke gewassen, die de machtige Aztekische berggod Tlaloc, wiens gezicht door slangen wordt gevormd, uit de vochtige berghellingen van Mexico liet uitbotten, bevonden zich ook groote geel- en scharlakenkleurige stervormige bloemen, die hun kleurenpracht ten toon spreidden te midden van 'n vaak ondoordring bare wildernis. Eeuwenlang bloeiden ze daar onder de hoede van den ongenaakbaren berggod, die telkenjare de dalen met den regen uit zijn welvoor ziene vaten besproeide. Wanneer hij in zijn toorn de vaten tegen elkander stiet, schoten felle bliksem schichten uit de wolken en de donder deed de aarde dreunen. Was hij echter goedgeluimd, dan liet hij Huit.zilopochtli, den goeden god van de opgaande zon, die de gestalte had van een steeds van kleur wisselenden kolibrie, de aarde verwarmen. Dan deed de gebieder der winden, Quetzalcoatl, een zachten luchtstroom opstijgen, die de nijvere insecten van bloem tot bloem droeg. Maar de oude berggod vertoonde zich minder en minder; slechts zelden vernam men nog het doffe rommelen en beven van den bergrug, waar ijs en vuur op elkander stieten. Was Tlaloc ingeslapen* Het scheen hem te ontgaan, dat de Azteken hem geen menschenoffers meer brachten en dat de Spanjaarden het koninkrijk van Montezuma onderworpen haddenMaar op zekeren dag stond doctor medicinae Francisco Hernandez, vergezeld door een paar inboor lingen, aan-den voet van den PopocatépetI. Speurend gleed zijn blik langs den bergwand. Telkens plukte hij een plant om die aandachtig te bekijken. Eindelijk ontdekte hij in een spleet de groote roode en gele sterren, die zacht door den wind op en neer hewogen werden. Hij wees op de onbekende bloemen en zag zijn begeleiders vragend aan. „Acocoxichotl" klonk het als uit één mond. „Acocoxichotl" noteerde de Spaansche geleerde zorgvuldig en op een wit per kament maakte hij met vaardige hand een schets van de bloem. Eerst tweehonderd jaar later zond de directeur van den botanischen tuin van Mexico enkele zaden van de Acocoxichotl aan zijn collega in Madrid. De abt. Cavanilles liet de plant jaren lang in het geheim op- groeicn. Hij bestudeerde haar nauwkeurig en noemde Op de kleurenplaat hiernaast vindt de lezer n fraaie opname in natuurlijke kleuren van een fleurigen bouquet dahlia's, hij uitstek de bloemen van het herfstseizoen. De fotograaf vertelt in onderstaande regelen de legenda rische geschiedenis van deze prachtige bloe- menvariëteit van Mexicaanschen oorsprong. haar naar Linnaeus' medewerker Dahlia. Later gaf een botanicus te Berlijn haar den naam Georgina, naar een Petersburgschen plantenonderzoeker. Maar eerst in de vorige eeuw straalde de Acoco xichotl in haar volle pracht en pas in de laatste jaren heeft de Georgina of Dahlia haar wonderen kleuren rijkdom geopenbaard. Wat. de natuur niet. aan het licht bracht, hebben de bloemisten aan deze en gene zijde van den oceaan onthuld. Het gelukte hun duizenden variëteiten door kruising en inteelt te kweeken. Op dit gebied wedijverden de Neder - landsche kweekers met hun Duitsche, Fransche, Engelsche en Amerikaan- sche collega's. En in het bijzonder de jongste po gingen hebben geheel nieuwe, onvermoede per spectieven geopend. De zegetocht van de wonderster uit Mexico schijnt onbeperkt te zijn. In tegenstelling tot de roos, die reeds 2000 jaar bekend is, behoeft de dahlia nauwelijks verzor ging. Dat de plant, in den herfst bloeit, heeft veel tot haar snelle verbrei ding bijgedragen. In vrij wel eiken tuin zijn ze in op zekeren dag stond de nae Francisco Hernandez, inboorlingen aan den voet het. najaar te vinden. Er zijn ook echte liefhebbers, die door een ware „dahlia-manie" bezeten zijn. Zij bezitten dikwijls honderden zeldzame en kostbare soorten: enkele en dubbele dahlia's, mignondahlia's, plooikraagdahlia's, cactusdahlia's en reuzendahlia's. Wie 'n wondermooie herfstpraeht in zijn tuin wil kweeken, neme eens een proef met „Wiener Madeln", die voor een sterke soort doorgaat, of met Roodkapje. Men bestelt anders Liebesglück, Extase, of probeere het met. Roswitha, Papagena, Miss Bel gium, en Margot Schmidt, of wel kieze men nog Dolores of Cleopatra. Wie aan extra groote bloemen do voorkeur geeft, kweeke de zaclitviolette Greta Garbo of de Kriemhüde. Houdt men van bonte bloemen, dan kan men Danebrog of Cocarde Espag- nole planten; ook Leitstern en Nordlicht zullen u veel vreugde geven. Dikke catalogi bevatten de na men van de diverse soorten, die de vreugde en den trots van hun kweekers en ontdekkers uitmaken. Ook de leek zal enthou siast zijn, wanneer hij de bloem aanschouwt, die ons voor het. ontbreken van haar geur schadeloos stelt met. een oneindig rijke kleurenpracht. Slechts één kleur heb ben de kweekers nog niet kunnen bereikeneen blauwe dahlia. Een prijs van 1000 pond sterling is uitgeloofd voor den- gene, die dit resultaat bereikt. Men zou geloo- ven, dat de ongenaakbare god der Mexicaansche bergen het geheim van de turkooisblauwe klem' met zich meegenomen heeft, toen hij in den uitgedoofden krater van den Popocatópell ver- d ween ISpaa/nsche doctor medici- vergezeld door een paar van deri Popocatepetl.... 5DIJARD PENKALA

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 32