PANORAMA- OORLOGSKRONIEK 14 WeeU van 18 tot 24 September 1939 Maandag 18 September Een document yan M ijyende waarde voor latere tij <1 en Dinsdag 19 September Na het sensationeele nieuws van den inval der Russen in Polen komen verschillende berichten bin nen, waarvan niet zeker is of ze waarheid bevatten. Zoo blijkt achteraf, dat de Russen Wilna nog niet geheel bezet hebben en omtrent de plaats, waar de Poolsche regeering zich ophoudt, verschilt men van meening. Men beweert van de eene zijde, dat presi dent Moscicki, maarschalk Smigly-Rydz en kolonel Beek reeds op Roemeenschen bodem zijn aangeko men, van andere zijde wordt dit tegengesproken, althans de vlucht van maarschalk Smigly-Rydz. De „Izwestija", het regeeringsorgaan der Sovjet- Unie, publiceert, naast het gemeenschappeüjke Duitsch-Russische communiqué over „hulp aan de Poolsche bevolking bij de nieuwe regeling van haar bestaan als staat", een kaart, welke vermoedelijk bedoelt aan te geven, hoe, volgens de Russische op vatting, de toekomstige westgrens van de Sovjet- Unie zal zijn. Deze grens loopt van Oost-Pruisen via Bialystok, Brest-Litowsk, Wlodzimierz en Lemberg naar de Karpathen, en wel naar de Hongaarsche grens nabij de Roemeensche grens. De Duitsche en Russische troepen hebben elkaar bij Brest-Litowsk ontmoet. Warschau zet den strijd tegen de Duitsche legers voort. De burgemeester van Warschau heeft verklaard, dat alle Duitsche mededeelingen over onderhandelingen tusschen Duitsche en Poolsche parlementairs op onwaarheid berusten. Warschau onderhandelt niet. De burgemeester eindigde met een oproep tot verder verzet. Ook van Duitsche zijde wordt gemeld, dat bij Warschau, na het uitblijven van een parlemen tair, de tijdelijk gestaakte gevechten hervat zijn. De randstaten Litauen, Letland, Estland en ook Roemenië zijn niet erg gerust, nu ook de Russen aan den oorlog gaan deelnemen, doch voorloopig zijn er geen teekenen, die er op wijzen, dat de oorlogvoerende mogendheden zich niet tot Polen zullen bepalen. Voor degenen, die een oogenblik gedacht hebben, dat ten slotte misschien nog een conflict tusschen Rusland en Duitschland uit zou breken, is een officieele mede- deeling uit Berlijn bestemd, waarin zulke ongemoti veerde geruchten worden tegengesproken. De Duitsckers brengen groote versterkingen, troepen en luchtstrijdkrachten uit Polen naar het westelijke front en voeren strategische terugtochten uit om hun linie recht te trekken. De ontruimde dor pen worden opgeblazen om te verhinderen, dat zij als dekking worden gebruikt. In het Duitsche legerbericht wordt o.a. gemeld: Het Duitsche luchtwapen heeft zijn taak in het oosten in feite vervuld. Tal van eenheden van de luchtstrijdkrachten en de afweer-artillerie zijn gecon centreerd en staan gereed om elders gebruikt" te worden Het was vandaag de dag van de opening der Staten-Generaal, waarbij H. M. de Koningin een troonrede uitsprak, die o.a. de volgende passages bevatte Onder sombere omstandigheden kom ik heden in uw midden. Andermaal wordt ons werelddeel geteisterd door de verschrikkingen van een oorlog. Dankbaar, dat ons land den vrede bewaren mocht, vervult mij nochtans deernis met de velen, die elders onder het oorlogsleed gebukt gaan. Het verheugt mij, dat onze vriendschap pelijke betrekkingen met alle mogendheden on verzwakt voortduren. Met groote dankbaarheid heb ik kennis ge nomen van den geest van toewijding en dienst vaardigheid, die in dezen ernstigen tijd, zoowel in Nederland als onder alle bevolkingsgroepen in de overzeesche gebiedsdeelen, op zoo verhef fende wijze tot uiting komt. Ik verwacht, dat dit besef van saamhoorig- heid tot het einde zal worden bewaard. Ook indien de tijden nog moeilijker worden, zal dan Oeneraal von Brauchitsch bezocht deze week het westelijk gevechtsterrein en liet zich over den stand van zaken ter plaatse inlichten. de toekomst met vertrouwen kunnen worden tegemoet gezien. Met de bede, dat God mijn volk moge zegenen in de beproeving en aan ieder van ons de kracht zal geven tot datgene waartoe hij thans geroepen is, verklaar ik de gewone zitting der Staten-Gene raal geopend. De millioeneniiota kondigt een tekort van 55'/2 millioen op de begrooting van 1940 aan. Voor 1941 wordt een vermeerdering aan uitgaven van 60 y2 millioen verwacht. De minister van financiën over weegt nieuwe belastingmaatregelen en kondigt aan, dat geen nieuwe uitgaven gedaan zullen worden behalve voor defensie en werkloosheidsbestrijding. Bij duizenden nemen de Poolsche soldaten, in het nauw gebracht door de oprukkende vijanden, de wijk over de grens. In het noorden zoeken zij een toe vlucht in Litauen, opgedreven door de Sovjets, die de smalle strook Poolsch gebied in het uiterste noorden zijn binnengevallen en reeds verschillende steden bezet hebben. Wilna is nu definitief door de Russen bezet en de Russische troepen hebben de Litausche grens be reikt. In het zuiden stroomt alles naar Roemenië. De hooge Poolsche autoriteiten zijn inderdaad reeds op Roeineensch grondgebied aangekomen. De Poolsche ambassade te Londen beweert echter nog steeds, dat maarschalk Smigly-Rydz zich bij zijn troepen be- yindt. Hitler is vanmiddag op het gebied van Danzig aangekpmen. Terwijl hij daar tier plaatse een rede hield, werd op ongeveer 25 km. ten noorden om Gdynia nqg gevochten. De Führer zei o.a. het volgende: Ik betreed voor de eerste maal een bodem, welke door Duitsche kolonisten, vijf eeuwen voor den tijd, dat de eerste blanken zich in den huldigen staat New Fork vestigden, in bezit was genomen. Na een overzicht van de gebeurtenissen in den laatsten tijd te hébben gegeven, vervolgde Hitier: Wij hebben thans in Polen dien toestand doen ontstaan, die het misschien mogelijk maakt, Engelsche vliegtuigen maken regelmatig ver kenningsvluchten, zoowel boven vijandelijk land als langs de kust van het koninkrijk.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 14