Voor men een tank in Tiet geveeld brengt, worden liet wapen zoowel als de bestuurder ter dege onderzocht. Hier springteen pantserwagen over een loopgraaf, waarin de soldaten rustig blijven spitten. en den aanslag 'wereldkundig hebben gemaakt. 's Avonds om elf uur zijn de daders, die nog in leven waren (enkelen hadden zelfmoord gepleegd), op de plaats van den moord ter dood gebracht. Daladier, de Fransche minister-president, hield een radio-rede, waarin hij zich vooral keerde tegen de Duitsche propaganda en z.i. verdraaide voorstelling der feiten. Hij zeide o.a. Welke Franschman gelooft nog in de beloften van den man, die sedert jaren alle verplichtingen geschonden en alle handteekeningen verscheurd heeft? Op 17 Maart 1934 heeft Hitier verklaard, dat de Duitsche regeering de geldigheid van Locarno niet in twijfel stelde. Op 7 Maart 1936 verscheurde hij dat verdrag en hermilitariseerde hij het Rijnland. Het zij zoo, dacht men, het Rijnland is een Duitsch gebied. Op 21 Mei 1935 verklaarde hij, dat Duitschland niet voornemens was en niet den wil had zich te mengen in de binnenlandsche politiek van Oostenrijk, of dat land in te lijven. Op 13 Maart 1938 werd Oostenrijk met geweld geannexeerd. Het zij zoo, dacht men, Oostenrijk is een Duitsch land naar ras en taal. Op 26 September verklaarde hij, dat de Sudeten- kwestie het laatste te regelen probleem was. Ik heb den heer Chamberlain de verzekering gegeven, aldus zeide Hitier, dat er, als dat probleem eenmaal geregeld is, geen territoriale problemen meer bestaan. Op 29 September op de conferentie van München heeft hij ons met nadruk verklaard en ook mij per soonlijk herhaalde malen medegedeeld, dat het geens zins ging om de annexatie van Tsjecho-Slowakije. Hij wilde dat tot geen prijs, omdat hij de zuiverheid van het Duitsche ras intact wilde houden. Hij eischte slechts het Sudetengebied, waar de meerderheid der bevolking van Germaansch ras was en de Duitsche taal sprak. Het zij zoo, dacht men. Maar op 13 Maart werd Praag bezet. Bohemen overweldigd, geheel Tsjecho-Slowakije geknecht. Op 12 December 1938 heeft Hitier nog gezegd, dat Duitschland had beloofd, de Poolsche grenzen als onherroepelijk te beschouwen. Vandaar dat, wanneer Hitier ons, na Polen te hebben vernield, zegt, dat hij om niets meer vraagt, niets van Frankrijk wenscht en zijn grenzen zal eerbiedigen, de Franschen weten, dat hij niet zal nalaten, indien hij daartoe in staat zou zijn, Frankrijk te vernietigen, zooals hij Oos tenrijk en Tsjecho-Slowakije vernietigde en zoo als hij tracht Polen te vernietigen. President Roosevelt sprak tot het Amerikaansche Congres en bepleitte opheffing van het wapen-em bargohij motiveerde zijn meening o.a. met de vol gende woorden: Ik geef u de verzekering, op grond van mijn er varing als een werker op het gebied der internatio nale politiek, dat de Vereenigde Staten door de af schaffing van het embargo eerder in vrede zullen kunnen blijven leven dan indien de wet van kracht blijft, zooals zij heden ten dage is. Ik zeg dit, omdat door de afschaffing van het embargo de Amerikaansche regeering haar staats burgers en haar schepen zal helpen verwijderd te blijven van de onmiddellijke gevaren van het ont stane conflict. Twee redevoeringen, een verklaring, een moord Hoe geladen is de atmosfeer in de wereld, zelfs buiten de slagvelden. verstandig en rustig te eeniger tijd met vertegen woordigers van dit volk te kunnen spreken. Hoe nu de definitieve vorming van den poli- tieken toestand in dit groote gebied zal zijn, hangt in eerste instantie wel af van de twee lan den, die hier levensbelangen bezitten. Duitsch- lands eischen zijn beperkt, maar er valt niet aan te tornen en het zal ze, hoe dan ook, verwezen lijken. Duitschland en Rusland zullen hier, op de plek van een brandhaard van Europa, een situatie scheppen, die ontspannend zal moeten werken. Mijn aanbiedingen aan Engeland zijn bekend. Ik had slechts het groote doel, met het Britsche volk een oprechte vriendschap te kunnen berei ken. Wanneer dat alles was afgewezen en wan neer Engeland thans gelooft tegen Duitschland oorlog te moeten voeren, dan zou ik daarop het volgende willen antwoorden: Polen zal in den vorm van het verdrag van Versailles nooit meer opstaan. Met alleen Duitschland, maar ook Rusland staat daarvoor garant. Wanneer nu Engeland zegt, dat het belangrijkste de oorlog tegen het huidige regime in Duitschland is, antwoord ik daarop, dat, wanneer een Duitsch regime de instemming zou krijgen van de heeren Churchill, Duff Coo per, Eden, enz., datdan dat regimeslechtsdoordeze heeren zou worden betaald en in stand gehouden en daarom voor Duitschland onduldbaar zou zijn. Wanneer zij thans gelooven het Duitsche volk van mij te kunnen verwijderen, dan houden zij dit volk ofwel voor even karakterloos, ofwel voor even dom als zij zelf zijn. Laten de heeren ervan overtuigd zijn, dat zij door hun belache lijke propaganda het Duitsche volk niet meer tot ontbinding brengen. In Polen schijnen intusschen nog vijf legers stand te houden of althans niet definitief verslagen te zijn bij de kust, bij de Njemen, bij Warschau, bij Lublin en bij Lemberg. De burgemeester van Warschau, die naast de militaire bevelhebbers een opvallende rol speelt bij de verdediging der stad, heeft tegengesproken, dat men Zondag een parlementair naar den Duitschen commandant zou hebben gezonden om te onder handelen. De opperbevelhebber van het Duitsche leger, General-Oberst von Brauchitsch, heeft een bezoek aan het westelijk front gebracht. Na een bespreking in het hoofdkwartier van den staf bezocht de generaal verschillende troepen in de voorste linie. Hij liet zich door de commandanten rapport uitbrengen en stelde zich grondig van de situatie op de hoogte. Woensdag 20 September Bij den ondergang van de „Courageous" heb ben 578 man den dood gevonden. Voor de laatste maal heeft de Britsche admiraliteit een lijst met geredden gepubliceerd, waaruit blijkt, dat in totaal 72 officieren en 610 manschappen in veiligheid gebracht zijn. De overige leden van de bemanning, die 1260 koppen telde, wordt als vermist opgegeven. Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelt mede: Tegenstand van beteekenis wordt in het door ons bezette Polen nog slechts geboden in en ten zuiden van Modlin, alsmede te Warschau. Onze bij de achtervolging van den tegenstander tot aan de linie Stryj-Lemberg-Brest-Bialystok opgerukte troepen worden thans, na de vernietiging van de laatste resten van het Poolsche leger, die zich in die streek nog bevinden, systematisch op de tus- schen de Duitsche en Russische regeering definitief vastgelegde demarcatielijn teruggetrokken. De strijd bij Gdingen is gisteren met de inneming van de oorlogshaven beëindigd. Ook hier zijn ver scheiden duizenden gevangenen in onze handen gevallen. De Russen deelen mede, dat zij Lemberg en Grodno hebben bezet. In zijn derde weekoverzicht zei Chamberlain, de Engelsche premier o.a. De rede, die Hitier gisteren te Danzig heeft gehouden, brengt geen wijziging in den huidigen toestand. Het verslag, dat Hitler van de gebeurtenissen heeft gegeven, kan niet als juist worden aan vaard. De rede bevatte verzekeringen van een soort, welke Hitler in de afgeloopen jaren ver loochend heeft, wanneer dat voor zijn doel dienstig was. Ons algemeen doel in dezen strijd is algemeen bekend, nl. Europa te verlossen van een einde- loozen en steeds terugkeerenden angst voor een Duitschen aanval en de volken van Europa in staat te stellen hun onafhankelijkheid en hun vrijheden te bewaren. Geen bedreigingen zullen ons, of onze Fransche bondgenooten, afhouden van dit voornemen. Intusschen eindigde 's middags in ons land de „wilde" zeeliedenstaking, waardoor de „Nieuw- Amsterdam" niet had kunnen vertrekken. Donderdag 21 September Vanmiddag om I uur legde dr. Josef Göbbels, rijksminister van propaganda in Duitschland, een verklaring af naar aanleiding van bepaalde geruchten in sommige buitenlandsche bladen. Noch de rijksregeering, noch de Duitsche leger leiding hebben ooit het plan gehad, de neutraliteit van Nederland en België te schenden. Zij zijn dat ook thans niet van plan en zullen een der gelijke neutraliteitsschending ook in de toekomst niet beoogen. MOORD QP ROEMEENSCHEN MINISTER PRESIDENT Om ongeveer half twee kwam plotseling een sensatio neel radiobericht binnen, dat weldra bevestigd werd; hierin meldde men, dat Armand Calinescu, de Roemeensche minister-president, op straat door eenige leden van de IJzeren Garde was doodge schoten. Het blijkt, dat de moordenaars zich na lum daad naar het gebouw van den omroep hebben begeven, het program hebben onderbroken Minister-president Armand Calinescu werd door leden van de IJzeren Garde vermoord. Wij zien hem hier in partij- uniform met de blauwemonocle die hij gewend was te dragen, in zijn linkeroog, dat hij verloren had.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 15