REDE VAN MUSSOLINI gelegenheid gebruik den oorlog met China voort te zetten. Engeland nóch Frankrijk immers kunnen nóch rechtstreeks nóch indirect de plannen van Japan dwarsboomen. Van ochtend hebben dus de Japansche troepen over een afstand van honderd kilometer een offensief in gezet tegen de Chineesche posities ter verdediging van de hoofdstad van de pro vincie Hoenan, Tsjangsja. Een groote Japansche legermacht is, zoo zegt een Japansch legerbericht hier omtrent, onder dekking van oorlogsschepen om 6 u. 25 nabij de monding van de Hisang Kiang, waaraan Tsjangsja is gelegen, aan land gegaan. Het oorlogs- terrein strekt zich thans uit over 250 kilometer van het westen naar het oosten en 150 kilometer van het noorden naar het zuiden. Van drie kanten rukken de Japansche troepen op. Te Moskou verwacht men de komende dagen een groote politieke activiteit. Het bezoek van den Estlandschen minister van buitenlandsche zaken, Selter, zal van Zondagmiddag tot Dinsdag of Woensdag duren. Hij komt speciaal voor de onderteekening van een nieuw handelsver drag. De Turksche minister van buitenlandsche zaken, Door de tactiek der Duitschers om met pantserwagens op te rukken bleven hier en daar Poolsehe af deelingen achter de linie verzet bieden. Een Duitsche afdeeling tracht deze achterblijverste verdrijven. AA EEN LANGEN TIJD VAN ZWIJ GEA HEEFT MIJSSOEIAI HI DI IY- MORGEA IA HET PALAZZO VE- POLITIEKE ACTIVITEIT AEZIA VOOR DE FASCISTISCHE AlTORiri l l l A El A RI DEVOE RIAG GEHOEDE A, WA ARIA HIJ O.A. ZEIPE i „Wij ontmoeten elkaar op het oogenblik op een stormachtig moment, waarop niet alleen de kaart van Europa, doch misschien ook die van de wereld- deelen op het spel staat. Niets is natuurlijker dan dat deze groote gebeurtenissen en hun terugslag in Italië ook onder ons emoties hebben opgewekt. Een zekere menschelijke gemeenschap, zeer klein, doch buitengewoon ellendig, die in de meest sombere uithoeken woonde, heeft geprofiteerd van dezen buitengewonen en begrijpelijken geestestoestand. Het is deze gemeenschap, die zekere geruchten in omloop heeft gebracht, waarvan de meest belache lijke mij persoonlijk betroffen. Dit verschijnsel was voorbestemd om uit zichzelf te verdwijnen, anders zou ik hebben moeten twijfelen aan een ding, waarin ik steeds krachtig heb geloofd, n.l. dat het Italiaan- sche volk een der meest intelligente is van de wereld. Zonder de zaak te dramatiseeren, want dat is de moeite niet waard, kan men hieruit de conclusie trekken, welke men in één woord kan samenvatten. De kleinste hoekjes te reinigen van de overblijfselen van het magonnieke, joodsclie en buitenlandsche anti fascisme. Wij zullen niet toestaan, dat door den een of ander de physieke en moreele gezondheid van het Italiaansche volk wordt geschaad. Het Italiaansche volk weet, dat het den loods niet moet storen, vooral niet, wanneer hij bezig is te sturen in stormachtig weer en het weet ook, dat het hem niet elk oogenblik vragen moet stellen over den koers. Indien ik op het balkon zou verschijnen, en het Italiaansche volk bijeenroepen, dan zou dit niet zijn om het den toestand uiteen te zetten, doch om het, zooals is gesclned op 2 October 1935 en 9 Mei 1936, beslissingen, ik zeg beslissingen, mede te deelen, welke historische beteekenis hebben. Op het oogenblik is dit niet het geval. Onze politiek is vastgesteld in de ver klaring van 1 September en er is geen reden om deze te wijzigen. Trouwens, zoo ging Mussolini voort, nu Polen is geliquideerd, is Europa niet werkelijk meer in oorlog. De legers hebben elkaar nog niet ont moet. Men kan de botsing nog vermijden, door er zich rekenschap van te geven, dat de wensch om toestanden, die door de historie en het na tuurlijk dynamisme van een volk reeds veroor deeld werden, te handhaven of nog erger in eere te herstellen, vergeefsche hoop is. Het is zeker met de verstandige bedoeling het con flict niet uit te breiden, aldus de Duce, dat de regee ringen te Londen en Parijs tot dusver niet op het Rus sische fait accompli hebben gereageerd, doch door deze handelwijze hebben zij haar moreele rechtvaar diging bij haar optreden tegen het Duitsche fait ac compli in gevaar gebracht." Terwijl Europa in oorlog is, maakt Japan van de Saradjogloe, zal Dinsdag te Moskou aankomen. Van Odessa af zal hij vergezeld worden door een ambte naar van het volkscommissariaat van buitenlandsche zaken. Van hier af heeft de Sovjet-regeering ook een salonrijtuig tot zijn beschikking gesteld. Naar verluidt bevindt zich ook een Zuid-Slavische diplomatieke persoonlijkheid te Moskou, die onder handelt over een eventueele hervatting der diplo matieke betrekkingen tusschen Belgrado en Moskou. Officieel wordt medegedeeld, dat de diplomatieke betrekkingen tusschen Hongarije en de Sovjetunie zijn hersteld. Deze waren in het begin van dit jaar afgebroken, omdat Hongarije naar de meening van Rusland niet meer onafhankelijk was in haar buitenlandsche politiek. Tevens werd bericht, dat Maisky, de Russische gezant te Londen, vandaag een bezoek had afgelegd bij Lord Halifax. Zondag 24 September Nadat reeds in de vorige dagen twee Finsche sche pen aan de zuidkust van Scandinavië door een Duitsche duikboot tot zinken waren gebracht is nu een Zweedsche vrachtboot, die op weg was naar Engeland, getorpedeerd. De bemanning van een Engelsch schip, dat door een Duitschen onderzeeër tot zinken was gebracht, werd dezer dagen voor de moeilijke keuze gesteld om óf van de rest van den oorlog niet meer op zee terug te keeren óf in de Duitsche duikboot te blijven en af te wachten tot ze ergens aan land gezet konden wor den om daar geïnterneerd te worden. De Engelschen kozen het eerste, en werden in een reddingsboot gezet. „Als jullie je woord breekt en toch weer naar zee gaat, zul je zelf de gevolgen te dragen hebben," waarschdeuw de duikbootcommandant. Hij voorzag hen echter van bier en sigaretten. Intusschen houdt W arschau niet tegenstaande hevige bombarde menten nog stand. De diplomaten der vreemde mogendheden zijn echter vertrok ken en hedenavond in Berlijn aan gekomen. Duitsche en Russische ontmoetten elkaar in Bialystock en bespraken de détails betreffende de reeds van te voren vastgestelde de marcatielijn tusschen de legers der beide landen. Op weg van de ontschepingshaven naar het westelijk front. Engelsche soldaten rusten uit langs den weg en slaan het transport per auto van hun krijgsmakkers gade.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 17