ZÓÓ WERKT DE VEEDPOST Er is misschien geen en kele maatregel van heel onze mobilisatie het publiek met zooveel kracht en nadruk en bij zoo voortdurende herhaling ingescherpt en ingehainerd als wel de invoering van den Veldpostdienst. Maar er is dan ook zeker geen legerdienst, waarbij het thuisgebleven publiek evengoed als de opgeroe pen militairen zoo'n groot belang heeft, én waaraan het juist zelf in dat eigen belang zoo'n stipte mede werking heeft te verleenen als aan die Veldpost. Maar waarom dan ook zoo'n militaire post-op- eigen-houtje en zoo'n ingewikkelde, geheimzinnige manier van adresseereni Op de eerste plaats in het militaire belang: wan neer aan iedereen de legering en dus ook de opstelling van de verschillende legercorpsen en al hun ondcr- deelen bekend zijn, zouden' die ook een eventueelen aanvaller lang van te voren al tot richtlijn bij zijn Voorbeelden van juiste adresseering naar de V eldpost Aan den sergeant F. Streepstra Verbindingsafdeeling van het IVe Legercorps Veldleger. Aan den dienstplichtige i. M. Treurniet 3e Compagnie, llle Bataljon, 27e Regiment Infanterie Stelling van Den Helder. Aan den korporaal J. Piot Grenswachtdetachement Ter Apel Territoriaal Commando Friesland, actie kunnen dienen. Vandaar die geheimhouding. En tweedens: het leger en zijn onderdeden zijn zóó beweeglijk, zoowel in mobilisatietijd als in geval van een onverhoopten oorlog, en het adres van een militair is dus zóó veranderlijk, dat een normale wijze van adresseeren telkens weer door verplaat singen de grootste wanorde zou veroorzaken. De militaire postdienst, de Veldpost, die, onder inspectie van den luitenant-kolonel T. van Houwe- lingen, een onderdeel is van den Etappen- en Ver keersdienst, waarover de kolonel van den generalen staf, H. II. Thoden van Velzen, de algemeene directie voert, beschikt over de geheim te houden gegevens omtrent de legering en de verplaatsing van de leger - onderdeelen. En wanneer een adres maar het juiste onderdeel nauwkeurig vermeldt, waartoe een gemo biliseerde behoort, dan bezorgt die Veldpost de cor respondentie met volmaakte betrouwbaarheid te bestemder plaatse. De Veldpost kent twee soorten van kantoren: de permanente, die in de vaste stellingen gevestigd zijn, bv. in de Vesting Holland, de Stelling Den Hel der, het Commando Zeeland, enz. en tweedens ver plaatsbare veldpostkantoren, die mede trekken met het mobiele oorlogslichaam, het Veldleger. Elk van de legercorpsen bezit zoo'n eigen, verplaatsbaar veldpostkantoor. Twee hulp-expeditiekantoren en één hoofd-expeditiekantoor vor men de top-organisatie boven de dertien veldpostkantoren. Wanneer nu maar een adres het Legercorps vermeldt, waarbij de geadresseerde is ingedeeld, of de Stelling of het Territoriaal Com mando, dan kan zoo'n brief door het burger-postkantoor van afzen ding onmiddellijk naar het betrok ken veldpostkantoor worden ver zonden, en binnen een dag bezorgd zijn. Vermeldt het adres zoo'n ge geven niet, dan moet de brief eerst over een der hulp- of het hoofd- expeditiekantoor reizen, waar de Veldpost-ambtenaren nagaan, bij welk van de veldpostkantoren het epistel thuishoort. Gevolg aanmerkelijke vertra ging. Niet door de schuld van de Veldpost, maar door die van den afzender. En dat is nu nog niet het ergste, wat een veld- postbrief overkomen kan. Erger wordt het, wanneer het adres geen of verkeerde cijfers betreffende com pagnie, bataljon of regiment vermeldt, en het post stuk dagenlange reizen moet afleggen langs allerlei leger-onderdeelen, waar het niet thuishoort. En in dat opzicht hebben we op de veldpost- en expeditie kantoren, die wij bezochten, de ongeloofelijkste staal tjes van slordigheid beleefd. Op elk dier kantoren is een aantal ambtenaren met niets anders belast dan met het ontwarren van de puzzles, die het publiek van de adressen maakt. Natuurlijk ligt dat niet enkel aan de afzenders, maar vaak ook aan de geadresseerden, die aan hun relaties geen volledig en juist adres hebben doorgegeven. Maar hoe moet de Veldpost een brief terechtbrengen, die, behalve den naam, alleen vermeldt: Luchtdoel- afweer, Veldleger. Of een koortsfantasie als: 1171 sectie Veldpost. O ja, in het begin der mobilisatie spraken ook de voortdurende verplaatsing der troepen én de stort- Zoowel op de centrale expeditiekantoren ale op de veldpostkantoren vindt 'n aantal ambtenaren day in dag uit zijn taak in het oplossen der adres-puzzles, die een vlotte bezorging onmogelijk hebben gemaakt. De ochtendtreinen voeren al dadelijk uit alle deelen des lands de post- U ziet: de lokettenkastendie dienen om de poststukken te sorteeren naar de legeron- zakken op het veldpostkantoor aan en het sorteeren van den veelsoortigen derdeeten, waar zij afgeleverd moeten worden, zijn op de veldpostkantoren zóó inge- inhoud wordt dadelijk door een uitgebreid personeel ter hand genomen. gericht, dat zij bij verplaatsing gemakkelijk samengevouwen en zonder moeite ver huisd en weer opgesteld kunnen worden.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 2