MODERNE HOLENBEWONERS In Parijs wordt het beeldhouwwerk aan de Opera met een houten stellage omgeven, die op haar beurt beschermd wordt door zakken zand. In Londen zorgt, men voor de bescherming van alle openbare gebouwen, banken en hospitalen. Het bureau van de luchtbescherming moet in de eerste plaats scherf vrijzijn, wil deze dienst behoorlijk kunnen function.neeren. Londen, September 1939. Een gebarricadeerd café, waar het genoegen een kopje kofjie te kunnen drinken tamelijk dubieus moet zijn. Zooals vroeger de primitieve mensch ziolr tegen de vijandige natuur beschermde door zijn ver blijfplaats te kiezen in grotten en spelonken, zoo maakt de tegenwoordige stedeling van zijn huis een hol om gevrijwaard te zijn tegen een aanval van zijn medemenschen. Zandzakken zijn „mode" geworden: overwoog men vroeger, of het huis niet tegen den herfst wat opgeknapt moest worden, in dit najaar denkt men alleen maar aan goede beschermingsmiddelen tegen een hagelbui van door menschen gemaakte vernie lingsmiddelen. Het aspect van een stad ondergaat door deze nieuwe architectuur een groote verandering: in plaats van vroolijke etalages jutezakken, houten stellages en stukken kippengaas, maar men kan het openbare leven nu eenmaal niet plotseling stopzetten en daarom gaan de zaken door him waren te verkoo- pen, hun kopjes koffie te schenken en op de barricade van zand bevestigt men, zooals op één der foto's te zien is, den naam van de onderneming, bij wijze van reclame. Tot nu toe lijkt het alleen nog maar vreemd, maar in deze voorzorgsmaatregelen voelt men reeds de vraag, die tegelijkertijd een stille bedreiging vormt: hoe ziet ons werelddeel er over een paar maanden uit? Een openbare schuügelegenheid te Uaverstock HiU: de zandzakken worden op hun plaats gehouden door kippengaas, ijzeren stangen en latwerk.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 8