PANORAMA- OORLOGSKRONIEK Maandag 25 September Ecu document van blijvende waarde voor latere tijdei» Dinsdag 26 September PE ECONOMISCHE OORLOG WeeU van 25 September tot 1 October 1939 Sinds den Russisehen inval in Polen heeft in Estland zenuwachtigheid geheerscht, in weerwil van het feit, dat er geen concrete aanwijzingen zijn, dat Ruslands plannen zich tot de Oostzeestaten uit strekken. In politieke kringen te Tallinn heeft het blijkens hier ontvangen berichten ernstige bezorgdheid gewekt, dat de minister van buitenlandsehe zaken Selter, die naar Moskou was gereisd 0111 er '11 handels verdrag te onderteekenen, plotseling is terug gekeerd. Minister Selter had Zondagavond een bezoek aan de Russische opera gebracht, toen hij een verzoek ontving om onmiddellijk naar het Kremlin te komen. De daar gehouden besprekingen waren aanleiding, dat hij vanmorgen vroeg met een extra-vliegtuig naar Tallinn is teruggekeerd, waar hij onmiddellijk na zijn aankomst een langdurig onderhoud met den staatsoudste Pats had. Later op den avond werd een langdurige kabinetsvergadering ge houden, waaraan Pats eveneens deelnam. Het schijnt, dat het den minister niet is gelukt, Rusland een bevre digende verklaring te geven van de Poolsche onderzeeboot „Orzel" uit Tallinn, die daar onlangs bescha digd was aangekomen en geïnter neerd werd. Hij slaagde er evenmin in Moskou er van te overtuigen, dat de vlucht geschied is zonder Estlandsche hulp. Volgens geruchten zou er ook sprake van kunnen zijn dat Sovjet- Rusland een basis voor zijn marine strijdkrachten in de Estlandsche wateren verlangt. Geruchten doen overigens van daag in zoo'n groot aantal de ronde, dat het publiek nu langzamerhand heelemaal niet meer weet wat er werkelijk gebeurd. We hebben het „mysterie van den zeeslag", het „mysterie van Friedrichshafen" en het „mysterie van den Pool- sc.hen president". Volgens een bericht uit Bergen is daar 's ochtends 0111 9 uur een hevig geschutvuur gehoord op ongeveer 25 km. buiten de kust. Men meende, dat er een zeeslag aan den gang moest zijn. De Noorsche marinestaf heeft later naar aanleiding van die berichten ver klaard, dat „kanonvuur" ontstaan is door ontplof fingen van dynamiet in de fjorden bij Bergen, doch de kustbewoners slaan geen geloof aan deze niede- deeling. De Zwitsersche generale staf deelde mede, dat Generaal von militaire chef Duitschland bezette Polen. Zondagavond na negen uur een vliegtuigaanval is gedaan, welke klaarblijkelijk de Zeppelin-fabrieken te Friedrichshafen ten doel had. Men hoorde het ont ploffen van de bommen en de schoten van de luchtdoel- artillerie. Ook heeft men lichtsignalen gezien. Later op den avond tusschen tien uur en midder nacht werd van verschillende Zwitsersche grens plaatsen gemeld, dat men het geronk van vliegtuigen hoorde. 's Avonds gaf het D.N.B. een bericht, dat in een mededeeling van het Duitsche oppercommando gewag gemaakt werd van acht Fransche vliegtuigen die waren neergeschoten. Volgens dit nieuwsbureau ging het hier om vliegtuigen, die Zondagavond boven Friedrichs hafen waren gesignaleerd. Zij had den geen bommen geworpen en geen schade aangericht. In den loop van den nacht van Maandag op Dinsdag kwam het verzoek dit bericht weer in te trekken. Een mysterie dus, dat echter nog geheimzinniger werd, toen Dinsdagmiddag, nadat des ochtends Zwitsersche ooggetuigen nog eens het feit van den lucht aanval hadden bevestigd, van Fransche gezaghebbende zijde werd ontkend, dat Fransche vliegtuigen gisteren Friedrichshafen hadden gebombardeerd: geen enkele order nopens zulk een bombardement had de Fransche luchtmacht bereikt. Wat de Poolsche regeering be treft, hiervan wordt verteld, dat men van Roeineenschen kant haar vertrek naar Frankrijk niet kan toestaan, aangezien de Duitsche re geering dit klaarblijkelijk als een onvriendelijke daad jegens haar zou beschouwen. President Moscicki en generaal Snugly Rydz zijn geïnterneerd. Men zegt, dat president Moscicki zou aftreden ten gunste van Paderewski, den beroemden pianist, die reeds eenmaal president van Polen was. Dit laatste bericht wordt van Poolsche zijde tegengesproken. Intusschen werden twee Zweedsche booten getor pedeerd, (lie met hout en houtpulp geladen op weg naar Engeland waren. In Zweden is men verwon derd, aangezien men hout niet als contrabande be schouwde. Het „veld der Torens" in de hoofdstad van Estland, het vroege re Beval, dat- tegen woordig Tallinn heet. Bundstadt, de van het door gebied in Op de Noordzee heeft een treffen plaats gehad tusschen Duitsche vliegers en een deel der Britsche vloot. Het Duitsche opperbevel deelt over dit treffen in zijn communiqué van hedenmorgen het volgende mede: „Duitsche vliegtuigen hebben gisteren Engel- sche zeestrijdkrachten: slagschepen, een vlieg tuigmoederschip, kruisers en torpedojagers in het midden van de Noordzee met succes aangevallen. Behalve een vliegtuigmoederschip, dat vernield werd, is een slagschip door verscheiden zware treffers geraakt. Onze vliegtuigen hebben geen verliezen geleden." De Britsche minister van Marine,Winston Churchill, heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat hij van den opperbevelhebber der Home Fleet, sir Charles Forbes, de volgende mededeeling heeft ontvangen „Gistermiddag is in het midden van de Noord zee een eskader, bestaande uit slagschepen, een vliegtuig-moederschip, kruisers en torpedojagers, door 20 Duitsche vliegtuigen aangevallen. Geen enkel Britsch schip werd getroffen en aan Britsche zijde werd niemand gedood of gewond. Een Duitsche vliegboot is neergeschoten, een andere zwaar beschadigd. Later is een Duitsch vliegtuig op zee gedaald. Een Britsche torpedo jager heeft zich daarheen begeven en de vier leden der bemanning zijn gevangen genomen." Tegen half drie werd het Hollandsche verkeers vliegtuig de „Mees", op weg van Kopenhagen naar Amsterdam, aangevallen door een machine, die, naar later bleek, van Duitsche nationaliteit was. Hoewel het hier een noodlottige vergissing betrof, werd het Nederland sche vliegtuig verschillende malen door kogels getroffen, terwijl een Zweedsche passagier gedood werd. Van Duitsche zijde deelt men ten aanzien van het torpedeeren van Zweedsche en Finsche schepen mede, dat hout en houtpulp wel degelijk contrabande zijn, aangezien hiervan cellulose gemaakt kan worden, dat men voor de vervaardiging van explosieve stoffen gebruikt. In Frankrijk werd de communistische partij ver boden, in België vloog een spoorwegbrug in de lucht ten gevolge van de ontploffing van een lading dyna miet, die door de militaire autoriteiten was aange bracht. In Duitschland werd de grens tusschen West- en Oost-Opper-Silezië opgeheven, zoodat een deel van de oude grens hersteld werd. Churchill gaf in liet Lagerhuis een verslag over den strijd van Engeland tegen de duikbooten, waarin hij o.a. zei: ln de eerste week van den oorlog werd voor een tonnage van 65.000 ton aan Britsche schepen tot zinken gebracht. In de tweede week 46.000 ton, in de derde week 21.000 ton en in de laatste zes dagen slechts 9.000 ton. Inmiddels worden groote troepenkonvooien geëscorteerd naar hun verschillende bestemmingen, worden vijandelijke koopvaardijschepen van de zeeën verdreven en zijn ruim twee millioen ton Duitsche schepen naar neutrale havens geweken of opge bracht." 14 Churchill deelde verder mede, dat, naar wordt aangenomen, de „Breinen" zich in een Noord-Rus sische haven bevindt. Het Britsche ministerie van Economische Oor logsvoering deelt mede, dat in de week, eindigend op 26 September, de Britsche contrabande-

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 14