Geen wonder dat zij aller aandacht trekt - zij kauwt eiken dag Wrigley 's P. K. 27 den weg in de weldoende koelte te komen van de donker lommerende boomen. Z'n paard, 'n prachtige vos, dien de prins van Sylvanië tot z'n be schikking had gesteld, leek even geluk kig als z'n berijder. Terstond vertraagde 't z'n draf en begon op z'n gemak en rondsnuivend naar de kanten door de open dreef te stappen. Hij liet hem be gaan, gooide de teugels over den nek van 't, beest en gaf zichzelf over aan de rustige, droomvolle eenzaamheid van 't woud. De tijd ging voorbij zonder dat hij 't bemerkte. Plotseling bracht z'n paard, dat ineens stilhield, hem terug tot de werkelijkheid. Enkele passen vóór hem zag hij 'n man op den grond zitten, die 'n boek in z'n hand hield en naar hem zat te kijken met 'n kalmte en 'n rust als van de olympische goden. „Neem me niet kwalijk, meneer," mompelde hij. Hij bracht z'n hand aan z'n hoed en wilde den anderen kant uit rijden, toen hij tot z'n verbazing ontdekte, dat 't gedeelte van 't boscli, waar hij zich be vond, hem onbekend was. Waar was hij in z'n droomerij aangeland? Hij had niet 't minste idee van den tijd noch van den afstand, die hem van 't kasteel scheidde, 'n Geluk dat die man daar zatDanischeff wendde zich naar hem toe: „Zoudt u me den kortsten weg kun nen wijzen, meneer, om terug te komen naar Rastek?" vroeg hij. „0! U gaat naar Rastek?" zei de on bekende. Hij stond op. Langzaam kwam z'n lange gestalte overeind. Hij was zoo buitengemeen mager, dat z'n lengte er nog meer door opviel, 't Boek, dat hij in z'n hand hield, sloeg dicht en de man stond nieuwsgierig den jongen ruiter aan te kijken. „U bent zeker 'n gast van den ouden Karol?" vroeg hij kalm. Danischeff fronste z'n wenkbrauwen. „Ik ben de secretaris van meneer den prins," verbeterde hij koel. De andere begon te lachen, 'n Eigen aardige lach, stroef en knarsend, maar toch gul en goedhartig. „Secretaris? Houdt u zich bezig met koning Stephanus?" Die man was ontegenzeglijk nieuws gierig en goed op de hoogte, maar hij had 'n vreemde manier van doen. „Ik houd me bezig met koning Ste phanus," zei Danischeff op zoo neutraal mogelijken toon, „en ik vraag u hoe ik 't best naar 't kasteel terug kan komen. Ik ben den weg kwijt geraakt en moet op tijd terug zijn." De man vóór hem haalde z'n hoekige schouders op en ging onverstoorbaar verder met z'n ondervraging: „Hoe bent u hier gekomen?" „Ik weet er niets van," bekende de jongeman; „ik reed zoo maar wat rond en m'n paard heeft geloopen, zonder dat ik er op lette." De onbekende begon opnieuw te lachen. „Ah! Meneer droomde? Dat is gek! Er zijn dus nog jonge menschen, die droomen. Dat zou ik niet gedacht heb ben Die goede Briilé heeft dus alleen z'n weg moeten vinden. En hij streelde met z'n hand den neus van 't dier, dat, ofschoon gewoonlijk wat eenkennig, zich kalm liet aaien en zelfs even 'n vergenoegd gehinnik uit stootte. „Kent u m'n paard?" vroeg Dani scheff. „Dat ziet u wel," zei de ander, nog altijd lachend. Toen, 't onrustig gezicht van den jongeman ziende, besloot hij er toe hem gerust te stellen en hij sloeg 'n ernstigen toon aan: „Weest u maar kalm, u komt niet te laat voor de lunch. Ik zal u 'n weg wijzen, waarlangs u in 'n kwartiertje op Rastek bent. Maar ik eisch 'n vergoeding voor den dienst." „Welke?" vroeg Danischeff al meer en meer verbaasd. ,,'t Recht om u 'n paar minuten m'n gastvrijheid op te leggen." „In orde," antwoordde Danischeff, wien 't onverwachte avontuur begon te vermaken. Ze volgden 'n smal pad en kwamen weldra op 'n open plek, waarop in 't midden 'n huisje stond, dat oorspron kelijk de woning moest zijn geweest van 'n boschwachter, maar dat vernuftig verbouwd en vergroot was, zonder dat 't z'n landelijk uitzicht had verloren. Danischeff bond z'n paard aan 'n boomstam vast en volgde z'n gastheer 't huis in. Op 't geluid van hun voet stappen verscheen er 'n dikke vrouw in 'n helrooden rok en zwart jak in een der deuropeningen. „Martha," zei de onbekende, „breng ons 'n flesch Tokayer. Daar moet eens op gedronken worden." Hij keek om naar Danischeff. Deze was op den drempel blijven staan, stom van verbazing, 't Vertrek, waarin hij stond, was 'n werkkamer, sober gemeubileerd en vol boeken. Maar waar hij z'n oogen niet van afhouden kon, dat was 'n schilderstuk, opgehan gen boven den schoorsteenmantel, dat 'n dorpje voorstelde met 'n spitsen toren en 'n bouwvallig kasteel, 'n landschap, dat hij onder duizenden zou herkend hebben, want 't was z'n geboortedorp.... Te ontroerd als hij was om te spreken wees hij met z'n vinger naar 't doek. De onbekende knikte begrijpend en kwam naar hem toe. „Ja," zei hij, „dat wou ik u juist laten zien." „Maar hoeHoestamelde de jongen. De andere glimlachte: „Dat heb ik geschilderd in den tijd, toen ik aan schilderen deed en toen ik de gast was van uw vader De huishoudster kwam binnen met 'n eerbiedwaardige flesch en twee glazen op 'n dienblad. De onbekende vulde de glazen met 't donker gloeiende vocht, waarin ze tegelijk hun lippen doopten. „Ik ben u eenigen uitleg schuldig," vervolgde hij. ,,'t Spreekt op de eerste plaats van zelf, dat ik u al lang ken. U hebt wel kunnen merken" en hij lachte op 'n schalksclie manier „dat ik van nature nog al belangstel in m'n even- mensch. 'n Neiging, die sommige men schen nieuwsgierigheid noemen." Danischeff maakte 'n vage beweging als betuiging van beleefdheid, maar hij vervolgde met ondeugend tintelende oogen„Ik heb daar overigens weinig be rouw over; zoekt u dus maar niet mij in m'n eigen oogen te verontschuldigen." WORDT VERVOLGD ANORAMA. Geïllustreerd weekblad. Verschijn! Donderdags. Tezamen met een der periodieken u,7 Amsferdan>. Groot Rotterdam, 's Gravenhage in Beeld, Ons Land, Ons Zuiden of Ons Zeeland - k' i P" kw"rtoal of f 0.1254 per week. Franco per post f 1.75 per kwartaal bij vooruitbetaling, ivoionien t i.6v per jaar bij vooruitbetaling. Voor postabonnementen en adreswijzigingen van post- gelieve men zich uitsluitend te wenden tot het bureau te Haarlem. Bureau's- T 1 r 1 Nassaulaan 51. Tel. Int. 13866. Giro nr. 142700. AMSTERDAM, N.Z. Voorburgwal 262 in.nJ"'". Giro nr. 97946. ROTTERDAM. Stationsweg 24. Telefoon Interc. 50540. Giro nr. 101981. S GRAVENHAGE, Stationsweg 95. Tel. Interc. 111666. Giro nr. 43141. UTRECHT. Billstraat 142 telefoon luiere. 13473, Giro nr. 149597. 's HERTOGENBOSCH, Stationsweg 27. Telef. Interc. 4286. Giro nr. 129750. MAASTRICHT, Stationsstraat 20. Teli f. Interc. 5851. Giro nr. 124690 VLISSINGEN, Bad huisstraat 5. Tel. 81. De voorwaarden van onze gratis ongevallenverzekering zijn op aanvraag verkrijgbaar. Haar onweerstaanbare glimlach heeft zij te danken aan haar gezonde, hagelwitte tanden. Het kauwen van Wrigley's P.K. is de meest natuurlijke manier om de tanden schoon, gaaf en sterk te houden; het verwijdert de kleine voedselresten, die zich tusschen de tanden vastzetten en die tandbederf kunnen veroor zaken. Bovendien bevordert het de spijsvertering. Het kauwen van P.K. maakt verslapte en vermoeide gelaatsspieren veerkrachtig; het herstelt de natuurlijke ronding van wangen en kin. De fijne pepermuntsmaak zuivert en verfrischt uw adem. Ook dit is van belang voor uw persoonlijke charme. Valt het U moeilijk uw gedachten bij uw werk te houden, of verflauwt uw belangstelling in sport of spel, gaan uw zenuwen U parten spelen? P.K. helpt U uw gedachten te concentreeren en uw energie te verhoogen. Maak er een gewoonte van om regelmatig P K. te kauwen. Koopt vandaag nog enkele pakjes en houdt er steeds een paar bij de hand, zoowel thuis als wanneer U uitgaat. Vergeet ook vooral de kinderen niet. Ze zijn er dol op en... P.K. is zoo goed voor hun gezondheid. WRIGLEY De beste grondstoffen - de fijnste smaak. Veel genot voor weinig 5 cent per pakje m

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 27