WESTLANI» PLLAN wfVE"-iNc^l Kil ~<-at STlANO WfiSTLANB P HOLLAND f'j WBSTLAWD P HOLLAM* /sy tientallen varen de volbeladen schuiten bij de veiling aan. De heele schuit tomaten, zooals ze reilt en zeilt. Links: vaart 't Poeldijksche veilinggebouw binnen, tot voor de groote mijn-klok, waarop de kooplieden, door in hun bankje op een knop te drukken, den wijzer laten stoppen op den prijs, dien zij wenschen te besteden. Een verlicht nummer wijst dan den kooper aan. Z11I1 uitvoer tot op een derde van vroegere waarde neergedrukt. Wel hadden nu de Hollanders lang zamerhand een wat minder scheef ge zicht tegen de tomaten leeren trekken een intensieve reclame-campagne had het ijs gebroken. Twintig jaar geleden was het verbruik hier te lande van geen beteekenis; nog in 1932 bedroeg het pas fi.000.000 kg.sinds de crisis is dit opgeloopen tot 17.000.000 kg. in 1938. Maar wat beteekenden die 17 millioen tegenover de bijna 70, die er werden geproduceerd? Bij duizenden kilo's tegelijk werden de tomaten dan ook op de veilingen doorgedraaid; ze werden tegen een minimumprijs door de regeering opgekocht als vee voeder of ter vernietiging. Slechts een deel daarvan werd in de laatste jaren, hetzij in verschen toestand, hetzij tot tomaten soep verwerkt, onder de werkloozen gedistribueerd. In 1938 werd daarnaast door het Centraal Bureau van Veilingen met finan- cieele medewerking der regeering een zeer goed geslaagde re clame-campagne voor het verbruik van tomatensoep gevoerd. Behalve 1.000.000 blikken, die het Departement van Sociale Zaken ten behoeve der werkloozen afnam, werden toen nog 1.500.000 blikken bereid, die het Nederlandsche publiek geheel heeft geconsumeerd, een bewijs, dat de tomaat eindelijk allen weerstand in ons land heeft weten te overwinnen en volledig ingeburgerd is. En nu de oorlogstoestand ons dwong, met onze nationale producten te woekeren, heeft men, bouwend op het welslagen der proef van verleden jaar, sinds eind Augustus geen door gedraaide tomaten meer vernietigd, maar het geheele over schot tot soep verwerkttien millioen blikken zullen er binnen kort aan de markt worden gebracht. Trouwens de conserven- fabrieken hebben de laatste jaren ook steeds grootere voorraden doorgedraaid product nog op andere wijze verwerkt tot purée en tot tomatensap, die evenzeer hun weg naar de Hollandsche tafels gevonden hebben. En wanneer al de Westlandsche tomatencultuur pas door een lerstel van den vroegeren export weer loonend en winstgevend kan worden de crisis heeft ten minste dit voordeel gebracht, dat ook Nederland voortaan een behoorlijke markt voor dit nationale product oplevert dat in enkele jaren de maten hun weg naar de Hollandsche tafels en magen vonden hebben. En wie is er nuna 'n tien jarennog in Holland, die i tomaten heeft leeren etenf to- ge- geet

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 35